Yeşil ile Uyumlu Renkler için Dekorasyon Fikirleri 2024

Yeşil renk dekorasyonda çok fazla tercih edilen ve dinlendirici, ferahlatıcı özelliği ile bilinen bir renktir. Dekorasyonda belirli ölçülerde kullanıldığın da ortamın tarz görünmesini sağlar. Fakat bu orana çok dikkat edilmesi gerekir.  Birçok yeşil ile uyumlu renkler bulunur. 

Önemli olan oranının iyi yapılmasıdır. Yeşil renk ile hangi renk uyar konusu yeşil severler tarafından merak edilmektedir.  Yeşil ile; kahve, altın, sarı, turuncu, siyah, beyaz ve krem renkleri uyumlu olur. Koyu yeşille uyumlu renkler;  gümüş rengi, nüde renk, somon rengi, siyah, beyaz, pudra, gri ve sarıdır.

Açık yeşille uyumlu renkler; petrol yeşili, şartı, mint yeşili, zümrüt yeşili, dore, bej, fıstık yeşili, su yeşili, pastel, toprak tonları, ekru ve siyahtır. Haki yeşil ile uyumlu renkler; kırmızı, füme, camel, buz mavisi, beyaz, ten rengi, pudra ve bejdir.

Su yeşili ile uyumlu renkler ise; pudra, siyah, mor, kırmızı, gri, lacivert ve pembedir.

Yeşil ile Uyumlu Renkler Neler?

Yeşil ile Uyumlu Renkler için Dekorasyon Fikirleri 2024
Yeşil ile uyumlu renkler neler?

Yeşil ile uyumlu renkler çoktur.  Yeşil ile hangi renk uyar merak ediyorsanız şimdi sizlerin merakını gidereceğiz. İşte yeşil ile uyumlu renkler aşağıdaki gibidir:

  1. Yeşil-kahverengi renk uyumu: Yeşil ve kahverengi renk çok sık tercih edilen renklerdir. Fakat burada yeşilin tonunun iyi ayarlanması gerekir. Koyu ton yeşil ile kahverengi tercih edilmelidir.
  2. Yeşil-sarı renk uyumu: Yeşil ve sarının uyumu mükemmeldir. Dekorasyonda yeşil kullanacaksanız araya az miktarda sarılarda koyabilirsiniz.
  3. Yeşil-turuncu renk uyumu: Yeşil ve turuncu birbirine zıt olan iki renktir. Bu iki zıt rengin uyumu ise mükemmeldir. Gönül rahatlığı ile dekorasyonda kullanabilirsiniz.
  4. Yeşil-krem renk uyumu: Yeşil ve krem rengi en çok kullanılan iki renk olmaktadır. İki renkten de eşit olarak dekorasyonda kullanabilirsiniz.
  5. Yeşil-siyah renk uyumu: Yeşil ve siyah rengi tercih edeceğiniz zaman yeşilin daha ağırlıklı olmasını sağlamalısınız.
  6. Yeşil-beyaz renk uyumu: Yeşil ve beyaz renk ortamın ferah olmasına sebep olur. Ortamda beyaz renk hâkim ise yeşil renk katabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Mor ile uyumlu renkler ile ilgili fikirlere ulaşmak için bağlantıya tıklayın!

Yeşil Renge En Çok Hangi Renk Yakışır?

Yeşil ile Uyumlu Renkler için Dekorasyon Fikirleri 2024
Yeşil renge en çok hangi renk yakışır?

Yeşil renk birçok alanda kullanılan ve tercih edilen bir renktir.  Ortama muhteşem bir görünüm verdiği gibi kişinin rahatlamasına da sebep olur.  Yeşile uygun renkler birçok çeşittir. Yeşil kombin renkleri şimdi sizlere tek tek sıralayalım.

Yeşili kombine edeceğiniz renkler; kahverengi, altın, turuncu, sarı, gri,  krem, siyah ve beyazdır. Fakat bu konuda yeşilin tonu da çok önemlidir. Eğer koyu tonda yeşil ile dekore edilecek bir renk arıyorsanız koyu yeşile mutlaka açık renkler tercih edilmelidir.

Eğer açık yeşil ile bir renk kombine etmek istiyorsanız o zaman kombine edeceğiniz renk koyu olmalıdır. Yani bunu ortalayarak tercih etmeniz dekorasyonun bir parçasıdır. Eğer ortalamazsanız ortaya kötü görüntü ortaya çıkabilir.

Dekorasyonda Yeşil Renk Nasıl Kombinlenir?

Yeşil ile Uyumlu Renkler için Dekorasyon Fikirleri 2024

Yeşil ile uyumlu renkler ev dekorasyonunda çok önemlidir. Ev dekorasyonunda yeşil rengi tercih edecek iseniz diğer ikinci rengi de iyi belirlemeniz gerekmektedir.  Bu konuda yeşilin açık ve koyu olmasından kaynaklı farklılıklarda oluşmaktadır.

Açık yeşil rengi ile uyumlu renkler; siyah, ekru, bej, toprak rengi, su yeşili, pastel tonlar, fıstık yeşili, bej, zümrüt yeşili, dore, min teşili, sarı ve petrol yeşilidir. 

Su yeşili ile uyumlu renkler; bebe mavisi, mor, toprak rengi, lila, krem rengi ve siyahtır.

Koyu yeşil ile uyumlu renkler ise; gümüş rengi, nüde, somon rengi, siyah, beyaz, pudra, gri ve sarıdır. Yeşil rengi kombine edeceğiniz zaman bu renkler ile kombine ederseniz ortaya muhteşem bir görüntü çıkacaktır. Daha fazla fikir arayanlar Pinterest‘e göz atabilir.

Yorum yapın