Yazlık Ev için Yapılması Gereken +9 Mühim Hazırlık

Yaz mevsimini yazlık ev ortamında geçirmek için bahaneniz çoksa hazırlıklara hemen başlayın derim. Dört mevsimden biri de yaz ayıdır. Çoğumuzun en çok sevdiği mevsimdir. Yaz mevsimini yazlıkta geçirmek için hazırlık yapmak gerekiyor. Sizin yaza hazırlığınız kadar yazlığında yaza hazır olması iyi bir tatilin olmazsa olmazıdır. Yazlık ev için yapılması gereken 9 hazırlığı sizler için derledik.

YouTube video

Aklınızın bir köşesine yazacağınız pratik fikirleri bu yazımda toplamaya karar verdim. Tatili geçirmek için hali hazırda yazlık bir eviniz varsa ve bavulunuzu toplayıp birçok yol çektikten sonra korkunç olaylarla karşılaşmamak için önceden tedbir almakta çok fayda var.

Yazlık Ev için İhtiyaç Listesi Hazırlayın!

Yazlık Ev için Yapılması Gereken +9 Mühim Hazırlık
Yazlık ev için hazırlık

Yapılması gereken ilk adım yazlık ev için ihtiyaç listesi hazırlamaktır. Böylelikle neyi ne zaman yapacağınızı da daha doğru şekilde planlamış olursunuz.

İhtiyaçlar listesi hazırsa hemen başlayalım.

Aslında yazlığınızı site içerisinde yer alan yazlıklar gibiyse işiniz daha da kolaylaşacaktır. Çünkü yazlık evin bakım ve onarımları site yönetimi tarafından da karşılanabiliyor.

Yazlık eviniz site içerisinde değilse endişe etmeyin. İyi bir usta ile anlaşarak çok işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Yazlık evin dış onarımını öncelikle bitirmenizi öneriyorum. Daha sonra iç dekorasyona yönelebilirsiniz.

Yazlık Ev için Yapılması Gereken +9 Mühim Hazırlık
Yazlık ev dekorasyonu

Yazlık evin iç dekorasyonu için küçük dokunuşlara ihtiyacınız var. Bunlar aslında işin en keyifli yanı diyebilirim. Sizlere yazlık ev için yapılması muhtemel bir liste hazırladım. Birlikte göz atalım:

Yazlık Evde Kontol Edilmesi Gerekenler

Çatı

Genellikle çatılarda kiremit kullanılır ancak yazlık bölgelerde böyle bir derdiniz olmayabilir. Ancak yine de çatıdan kaynaklı bir sızıntı olmaması için kontrol ettirmekte bir fayda görüyorum.

Çatının harcına özellikle bakılmalı, ihtiyaç halinde yeni yapı ürünleri ile değiştirilmelidir.

Duvarlar

Duvarların rutubetten kokmamasını ve çatlamamasını istiyorsanız iç ve dış badanayı mutlaka yaptırmalısınız. İyi bir badana yapıldığında rutubet ve koku olayına kolay kolay rastlamazsınız.

Kapı ve pencereler

Dış kapı ve pencereler kışın yağmurun etkisiyle şişebilir. Genellikle ahşap malzeme kullanılan yazlık evlerde sıklıkla karşılaşılan bu durumun önüne geçmek için macun ile gereken düzeltmeler mutlaka yapılmalıdır.

Bu arada sıcak yaz bölgelerinin en sıkıntılı durumu olan sineklere karşı mutlaka pencerelere sineklik yaptırmak gerekiyor. Sararmış tuvalet taşı nasıl temizlenir, işte detaylar…

Balkonlar

Yazlık evlerde en çok vakti geçirdiğimiz yerler balkon ve bahçelerdir. İşte bu noktada yazlık evlerde balkon dekorasyonu önemlidir. Genellikle yazlık evlerde en çok zarar gören yerler balkonlardır.

Genellikle balkonun boyasının atması, su tesisatlarındaki arızalar ve balkonda bulunan demirlerde paslanma gibi durumlarla karşılaşılır.

Böyle durumlarda paslanmış demirleri mutlaka boyatmalıyız. Balkondaki barbeküyü de mutlaka kontrol ettirmekte fayda görüyorum.

Bahçe ve havuz

Yazlıkta kendinize ait geniş bir bahçe ve havuzunuz varsa iş yükünüz biraz daha ağırlaşıyor diyebilirim. Çünkü kış mevsimi boyunca havuza girilmediği için mutlaka havuz temizliğinin yapılması gerekiyor.

Bahçe için ise bakımsız kalan bitkileri yeniden hayata geçirmek için budama işlemleri yapılmalıdır.

Mutfak ve banyo

Yazlık eve gitmeden önce bakım yapılması gereken en önemli yerlerden biri de mutfak ve banyodur. Eğer ki sürekli olarak musluklar damlıyorsa ya da bozuksa tamir ettirmeniz gerekiyor.

Mutfakta eviye ve mutfak dolaplarına azami dikkat etmek gerekiyor.

Güneş enerjisi

Yazlık evlerde en önemli sistemlerin başında gelen güneş enerjisi sistemini mutlaka kontrol ettirmekte fayda görüyorum. Sızma ve damlama gibi sorunların olmaması için gereken tedbirlerin alınması  gerekiyor.

Hazır sıcak su ihtiyacının karşılandığı güneş enerjisini yaz boyunca kullanacağınızı unutmayın.

Elektrik tesisatı

Evdeki elektrik tesisatına genel olarak baktırmakta fayda görüyorum. Kaçakların olmaması için yıpranan priz ve lambalara tek tek göz atmak gerekiyor.

İlaçlama

Yazlık evin bahçesi başta olmak üzere tüm yazlık daireyi ilaçlamakta fayda görüyorum. Özellikle zehirli böcek ve sivrisineklerin zararlarından korunmak için ilaçlanması büyük bir önem taşıyor.

Sizlere bu yazımda yazlık ev için yapılması gereken 9 önemli hazırlıktan bahsettim. Daha fazla fikir için Pinterest sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Keyifli dekorasyonlar dilerim…

Yorum yapın