Gri Renk Dekorasyon Fikirleri 2022


Gri renk dekorasyon fikirleri sayesinde evler bu rengin müptelaları tarafından oldukça farklı kombinlerle dekore edilebilir. Gri ile uyumlu renkler konusunda bilgi de alacağınız bu yazımda gri koltuk takımı ne renk halı ile kullanılmalıdır? Ya da gri koltuğa ne renk berjer almalıyım? Gibi soruların da yanıtını almış olacaksınız. Sadece salonlar için değil oturma odaları ve diğer odalar için de gri renk koltuk kombinasyonları düşünebilirsiniz. Bu sebeple griye yakışan renkler başta olmak üzere perde ve duvar renklerine de hakim olacak bir düzenleme yapmanız oldukça önem taşımaktadır. Gri koltuk takımı duvar rengi sayesinde koltuklarınız ön plana çıkar ya da sönük birer materyal olarak geri planda kalır. Burada gri ile kullanacağınız renklerin ve toplam renk ağırlığının etkisi oldukça önemlidir.


Griye Yakışan Renkler Neler?

Gri Renk Dekorasyon Fikirleri 2022
Gri renk ile kombin

Griye yakışan renkler sayesinde özellikle salon dekorasyonunda etkili sonuçlar almanız mümkündür. Gri ile uyumlu renkler konusunda bilgi vermeden önce şunu ifade etmeliyim ki salon dekorasyonunu bir bütün olarak değerlendirmek her zaman için renk kombinasyonları ve özelde de gri renk dekorasyon fikirleri için oldukça önemlidir. Sadece iki rengin kombinesi değil, bu renkleri destekleyen duvar, perde ve diğer aksesuarların da mutlaka gözden geçirilerek karar verilmesi gerekir.


  • Siyah
  • Lacivert
  • Kahverengi
  • Bej
  • Gri

Griye yakışan renkler genellikle mavi, yeşil, mor ve sarının açık veya koyu tonlarıdır.

Gri ile Kırmızı Rengin Uyumu

Gri Renk Dekorasyon Fikirleri 2022
Gri kırmızı rengin uyumu dekorasyon fikirleri

Gri renk dekorasyon fikirleri için desen ve modelden bağımsız olarak önceliğiniz renk uyumu ise gri rengin kırmızı ile uyumunu mutlaka dikkate almalısınız. Gri renk daha çok nötr renk olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple kullanacağınız kırmızı rengin sıcaklığı ve enerjisi tüm mekanı kaplayacak şekilde ortaya çıkacaktır.


Bu enerjinin ortaya çıkmasında siyahın etkisi de oldukça yoğun olarak hissedilebilir zira kırmızı aynı zamanda siyah ile de uyumlu bir renktir. Gri rengin elde edilmesi için gerekli renklerden olan siyahın da mekan içerisinde beyazla birlikte serpiştirilmesi kırmızı rengi enerji açısından destekleyecektir.

Gri ile Turkuaz Rengin Uyumu

Gri Renk Dekorasyon Fikirleri 2022
Gri turkuaz rengin uyumu dekorasyon fikirleri

Gri renk ile kullanacağınız bir diğer etkili rengin Turkuaz olduğunu ifade etmeliyim. İçerisinde mavi, yeşil ve beyaz renkleri barındıran turkuaz renkli bir salonda gri renk ile soft ve nitelikli bir birliktelik sağlanabilir. Bu birlikteliği farklı kılmak için zemin ve perde dekorasyonunu mutlaka ahenkli renkler ile tamamlamalısınız.


Bunun için de ağırlıklı rengin hangisi olacağına karar vererek bir adım atmanızda fayda var. Gri renk dekorasyon fikirleri için de gözü çok fazla yormaması ve renk cümbüşüne neden olmaması için üçten fazla ana renk kullanmanız mekan içinde çok doğru olmayacaktır.

Gri ile Pembe Rengin Uyumu

Gri Renk Dekorasyon Fikirleri 2022
Gri pembe rengin uyumu dekorasyon fikirleri

Gri renk ile daha yumuşak alanlar oluşturmanın bir diğer yolu pembe rengin kullanılmasıdır. Gri renk dekorasyon fikirleri arasında genellikle yatak odaları ve çocuk odaları için düşünülen bu rengin insanı rahatlatan bir etkiye sahip olduğunu da belirtmeliyim. Pembenin yumuşak görünümü ile grinin nötr yanı bir araya gelince pembenin yumuşaklığının daha ön plana çıktığını görüyoruz.


Gri ile Sarı Rengin Uyumu

Gri Renk Dekorasyon Fikirleri 2022
Gri ile sarı rengin uyumu dekorasyon fikirleri

Ana renklerden biri olan sarı rengin diğer renk oluşumlarına katkı sağlaması dekorasyonda da baskın ve nitelikli bir ön plana çıkış anlamına gelmektedir. Gri renk ile kombinlendiğinde ise özellikle sarı renkli mobilya dekorasyon ürünlerinin daha dikkat çekici olarak algılanmasına neden olmaktadır.

Bu sebeple özellikle ön plana çıkarmayı istediğiniz dekoratif ürünlerinizi, gri rengin ağırlıklı olduğu bir mekanda sarı olarak belirlerseniz istediğiniz etkiyi rahatlıkla alabilirsiniz. Gri rengin sarı ile muhteşem uyumuna şahitlik edeceğiniz gri sarı koltuk takımı için daha önce kaleme aldığım içeriğe bir göz atmanızı öneriyorum.


Gri Renk Koltuk Kombinasyonları

Gri Renk Dekorasyon Fikirleri 2022
Gri koltuk takımı kombinleri

Gri renk dekorasyon fikirleri içerisinde mobilyalar oldukça önemli bir yere sahiptir. Gri koltuk takımı kombine düşünceniz varsa berjeri farklı renkte seçebilirsiniz. Bu seçim ile perde, duvar ve zemin arasında geçişken bir ilişki de kurabilirsiniz. Özellikle gri rengin uyumlu olduğu renkler arasında yer alan kırmızı, sarı, turkuaz, mavi ve pembe rengin berjer için kullanılması oldukça şık dekorasyon kombinasyonları yakalamanızı sağlayacaktır.

Berjer dışında kombin için sehpa, kırlent, halı, zemin, duvar ve perde bölümlerini de kullanabilirsiniz. Gri koltuk takımı için sarı bir sehpa takımı ya da sarı renk orta sehpa oldukça etkili sonuçlar ortaya koyar. Yine perdeler ve kırlentlerin aynı renk ve desenler ile oluşturulması halinde gri koltuk takımının mekan içerisine dağılan bir ahenk yakalaması da mümkün hale gelecektir.

Duvarlarda kullanılacak renk ve perde rengi de koltuk takımınız ile uyumlu olacak renklerden seçilmelidir. Beyaz ya da pastel renkler gibi nötr renklerin seçilmesi halinde koltuk takımınız daha ön planda görülecektir.

Renk seçimini gerçekleştirirken koltuk takımınızın gri renginin tonu da önemlidir. Bazı gri renklerin daha açık bazıların ise daha koyu olması sebebiyle seçimdeki renkler bu ton farklılıkları göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Aksi halde gri renk dekorasyon fikirleri ile oluşturduğunuz mekanların istediğiniz etkiyi göstermesi mümkün değildir. Daha fazla fikri Pinterest sayfasında bulabilirsiniz.

Gri Koltuk Takımı Duvar Rengi Fikirleri

Gri Renk Dekorasyon Fikirleri 2022
Gri koltuk takımı duvar rengi fikirleri

Gri renk koltuk takımınız için duvar rengi seçimi de toplam dekoratif algıyı etkileyen önemli bir tercihtir. Gri koltuk takımı duvar rengi belirlenirken genel kural olan odanın metrekaresine ve gün ışığından faydalanma oranına da dikkat etmelisiniz. Nispeten küçük alanlar için açık renklerin tercih edilmesi gerekir.

Daha geniş mekanlarda ise seçeceğiniz renkler grinin her tonuna uygun olabilecek ve koltuklarınızı geri plana itmeyecek bir tonlamaya sahip olmalıdır. Pembe, turkuaz renkler de duvar rengi olarak belirlenebilir. Bu renklerin de koyu tonlarının kullanılması doğru olmaz.

Gri Koltuk Takımı Perde Fikirleri

Gri Renk Dekorasyon Fikirleri 2022
Gri koltuk takımı perde fikirleri

Gri renk dekorasyon fikirleri arasında mekanın toplam dekoratif etkisini artıran niteliklerden biri de koltuk takımı ile perde uyumudur. Gri koltuk takımı ne renk perde ile kombinlenmelidir sorusunun da cevabı olacak bu bilgi için öncelikle odanın ışık alma durumunu bilmek gerekir. Genel perde kullanım kurallarından olan küçük mekanlar için bol ışık kuralı burada da geçerlidir. Dar mekanlarda perdelerin ışık geçirgenliği yüksek olan modellerden seçilmesi koltuk dekorasyonu için de önem taşır.

Gri koltuk takımlarınız için perde belirlerken diğer önemli bir nokta da koltuk takımı modeliniz ile perde modeli arasındaki uyumdur. Modern koltuk takımına sahip bir salonda klasik perde modellerini kullanmak renk uyumu yakalansa dahi çok tercih edilmez. Bu sebeple perde seçiminizi mutlaka koltuk takımı modelinizi de düşünerek gerçekleştirmelisiniz.

Gri Renk Dekorasyon Fikirleri 2022
Gri koltuk takımı ne renk perde

Perdenin renk ve desenleri ile uyumlu kırlentler, sehpalar ya da halılar kullanarak dekorasyon kalitenizi artırmanız da mümkündür. Beyaz renk ve tonları, pembe rengin açık tonları, mavinin açık tonları gri koltuk takımı için kullanılabilecek perde renkleri arasındadır. Ayrıca perde üzerinde kullanacağınız ufak desen detayları ile de dekorasyona katkı sunabilirsiniz.

Gri Koltuk Takımı Halı Fikirleri

Gri Renk Dekorasyon Fikirleri 2022
Gri koltuk takımı renk kombinleri

Gri koltuk takımı ne renk halı ile kullanılmalıdır sorusu da oldukça sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Açık pastel renkler ve beyazın tonları genel olarak gri koltuk takımı ile en çok kullanılan halı renkleridir. İsterseniz sarı rengin ağırlıklı olduğu halı modelleri de tercih ederek farklı bir atmosferin oluşmasını da sağlayabilirsiniz.

Halı tercihinde zemin uyumunu da yakalamanın önemli olduğunu belirtmek isteriz. Zeminin koyu renklere sahip olması bu tip kombinasyonlarda çok fazla tercih edilmez. Bu sebeple halı tercihinde bulunurken sadece gri koltuk takımını dikkate almamalısınız. Gri renk dekorasyon fikirleri adına zemin renklerini ve perde ile halı arasındaki renk uyumunu da düşünmek gerekecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Gri renge hangi renk yakışır?

Gri renge yakışan renkler arasında; fuşya, kırmızı, pembe ve beyaz tonları bulunuyor.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x