Sararmış Tuvalet Taşı Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)

Tuvalet taşı sarardı ne yapmalıyım sorusunu her gün duyuyoruz. Sararmış tuvalet taşı nasıl temizlenir, doğal yöntemler ve çözümler bu yazıda.

Bir evde en çok kullanılan ve temizlenmeye muhtaç en önemli yer konumunda olan tuvalet temizliği hakkında önemli bilgiler sunmak için bu yazıyı hazırladık. Özellikle sararmış tuvalet taşı nasıl temizlenir, sorusu hanımların en çok sıkıntı çektiği detaylar arasında yer alıyor. Bu içerikte alaturka tuvalet taşı temizliği yani pisuvar temizliği detaylarını bulabileceksiniz.

Dilerseniz tuvalet taşının niçin sarardığı ile konuya başlayalım:

YouTube video

Tuvalet Taşı Neden Sararır?

Tuvalet taşı sarardı ne yapmalıyım, alaturka tuvalet taşındaki siyah lekeler nasıl çıkar sorusu sosyal medyada temizlik konusunda hassas bayanlar tarafından sorulan önemli konuların başında geliyor. Peki, tuvalet taşı neden sararır?

Sararmış Tuvalet Taşı Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)
Tuvalet taşı neden sararır

Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Tuvaleti kullandıktan sonra su dökülmemesi.
  • Şekerli içeceklerin dökülmesi(çay, kola gibi.)
  • Tuvalet taşının kalitesiz ve kir tutan malzemeden seçilmesi.

Bu ve buna benzer durumlar tuvalet taşının zamanla sararmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Modern lavabo tuvalet modelleri incelemek isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sararmış Tuvalet Nasıl Temizlenir?

Sararmış Tuvalet Taşı Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)
Sararmış tuvalet taşı nasıl temizlenir

Sararmış tuvalet taşı nasıl temizlenir sorusu için birkaç pratik yöntem var.

Tuvalet taşındaki sarı lekeler nasıl çıkar sorusu için yapabilecekleriniz arasında:

  • Tuvalet taşına maden suyu, gazoz ya da kola dökerek 5 dk içinde fırça ile temizleme.
  • Üzerinize sıçratmadan çamaşır suyu dökerek fırça ile temizleme.
  • Tuz ruhu dökerek 5 dk içinde fırça ile temizleme.

Yukarıda bahsedilen yöntemler tuvalet taşı sararmış alanları temizlemek için ilk yapabileceğiniz pratik yöntemler olarak sunuyoruz.

Alaturka Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

Evimizin her bölgesini temizlemek için uğraşırız ancak tuvaletin temizlenmesi ayrı bir öneme sahiptir. Tuvalette diğer bölgelere oranla daha fazla bakteri bulunur. Bu bakterilerin sağlığımız açısından zararlı olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Evinizde özellikle küçük çocuk varsa alaturka tuvalet temizliği için daha da özen göstermelisiniz. Alaturka tuvalet temizliğinde karşınıza çıkan tuvaletteki sarı lekeler canınızı sıkabilir.

Tuvalet temizliğine geçmeden önce sadece tuvalet temizliği için kullandığınız eldivenlerini giyin. Eğer içeriğine güvendiğiniz bir kimyasal temizleyici varsa bu temizleyiciyi talimatlara uygun olarak kullanın.

Genelde temizlenmek isteyen yüzeylere temizlik maddesi kullandıktan sonra bir süre beklemek gerekir.

Bu bekleme işlemi kirli ve mikroplu yüzeylere temizlik maddesinin tam olarak işlemesi içindir. Bekleme süresi sonunda sadece tuvalet temizlemek için kullandığınız fırça yardımı ile tuvaletin her bölümünü fırçalayınız.

Fırçalama işleminin sonunda durulamaya geçin. Bol su ile kalan köpükleri temizleyin. Havlu peçete ya da bir bez yardımı ile kurulayın.

Sararan tuvalet taşları için bir miktar karbonatı lekelerin üzerine dökün ve bir süre bekleyin. Daha önce hazırladığınız eşit orandaki sirke, su karışımını lekenin olduğu yere dökün.

Spreyli şişe olursa daha iyi olacaktır. Bu işlem sırasında kullandığınız maddeler tepkimeye gireceği için bir miktar köpürme olacaktır. Fırçalayıp duruladığınızda sararmadan eser kalmadığını göreceksiniz.

Alaturka tuvalet temizliği ile klozet temizliğini ayrı ayrı ele almak gerekiyor.

Tuvalet Taşı Temizlemenin En Etkili Yolu

Sararmış Tuvalet Taşı Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)
Tuvalet taşı temizlemenin en etkili yolu

Genellikle tuvalet taşları ekstra girinti ve çıkıntılara sahip olabiliyor. Bu durum etkili bir tuvalet taşı temizliğini mümkün kılmıyor. Peki, tertemiz bir tuvalet taşı temizliği için ne yapılmalı.

Size önerimiz, çamaşır suyunu boş sprey şişesine yarısına gelene kadar doldurun ve kalan kısmı su ile tamamlayın. Daha sonra tuvalet taşının girinti ve çıkıntılarına kısaca her yere sıkın ve bir müddet bekleyin. Fırça yardımı ile tüm alanları sürtün. Tuvalet taşındaki sarı leke ve kirlerin kalmadığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Konumuz tuvalet temizliği ile ilgiliyken çocuklar için yapmanız mümkün olan tuvalet kağıdı rulosundan neler yapılır içeriğine bir göz atabilirsiniz.

Doğal Tuvalet Taşı Temizliği

Sararmış Tuvalet Taşı Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)
Karbonat limon sirke doğal tuvalet taşı temizliği

Alakurka tuvalet kullananlar için doğal yöntemler en çok aranan bilgiler arasında. Doğal tuvalet taşı temizliği için karbonat ve sirke en etkili ilacınız olabilir. Karbonatı tuvalet taşına dökün ve sirkeyi üzerine boşaltın. En sonunda yapacağınız durulama işlemi ile tuvalet taşının bembeyaz olduğunu göreceksiniz.

Bu işlemi limon suyu ve karbonat ile de yapabilir böylelikle tuvalet taşı sararmalarına çözüm üretmiş olursunuz.  Daha başka doğal bir yöntem olarak diş macunu da kullanabilirsiniz.

Çok daha etkili sonuçlar almak için sıcak su kullanmaya özen gösteriniz. Bu yöntemleri siyahlaşmış tuvalet taşı nasıl beyazlatılır sorusuna çözüm olarak da kullanabileceğinizi özellikle belirtmek isteriz.

Sararmış tuvalet taşı nasıl temizlenir içeriği ile önemli bir sorunu kesin çözüme ulaştırmış bulunuyoruz. Sosyal medyada paylaşarak arkadaşlarınızın da içerikten haberdar edebilirsiniz. Daha fazla fikir için Pinterest sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Kolay gelsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Sararan tuvalet taşları nasıl beyazlar?

Sararan tuvalet taşlarını beyazlatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
1.Tuvaleti temizleyin ve taşların üzerindeki bulaşık suyu, deterjan ve diğer maddeleri temizleyin.
2.Tuvalet taşlarının üzerine asit bazlı bir temizleyici sıkın ve tuvalet taşlarının tamamını kaplamaya çalışın. Asit bazlı temizleyiciler, tuvalet taşlarının üzerinde oluşan lekeleri ve kirleri çözümleyebilir.
3.Temizleyici için zaman verin ve tuvalet taşlarının üzerine asılı kalmasına izin verin. Temizleyici için tavsiye edilen sürenin tamamını bekleyin ve daha fazla süre verin, eğer gerekirse.
4.Temizleyici ile birlikte tuvalet taşlarını fırçayla ya da diş fırçasıyla yıkayın. Tuvalet taşlarının üzerinde oluşan lekeleri ve kirleri çıkarmaya çalışın.
5.Tuvaleti iyice durulayın ve suyunu çektirin. Tuvalet taşlarının üzerinde kalan temizleyici kalıntılarını temizleyin ve tuvaleti kurulayın.
6.Tuvalet taşlarının tamamen kurumasını bekleyin ve eğer gerekirse, tekrar temizleyici uygulayın ve fırçayla ya da diş fırçasıyla yıkayın.
Bu adımları izleyerek, sararan tuvalet taşlarını beyazlatabilirsiniz. Ancak, tuvalet taşlarının rengi zamanla değişebilir ve bazen tuvalet taşlarını tamamen beyazlatmak mümkün olmayabilir. Eğer tuvalet taşlarının rengi çok koyu ise ve temizleyicilerle bile beyazlatılamıyorsa, tuvalet taşlarını değiştirmek en iyi seçenek olabilir.

Tuvalet taşının sarılığı nasıl geçer?

Tuvalet taşlarının sarılığı, tuvalet taşlarının üzerinde oluşan lekeler ve kirlerden kaynaklanır. Bu lekeler ve kirler, tuvalet kullanımı sırasında oluşan bulaşık suyu, deterjan ve diğer maddelerden oluşabilir. Tuvalet taşına asit bazlı temizleyici ile sık sık temizlediğinizde sarılığın zamanla kaybolduğunu göreceksiniz.

“Sararmış Tuvalet Taşı Nasıl Temizlenir? (%100 Çözüm!)” üzerine 2 yorum

  1. Bu taktıgı uygulayarak kendimi oldurmeye niyetim yok biobellinda urunlerini kullanmanızı tavsiye ederim gerçekten muhteşem zorlanmadan seni yormadan kolay temizlik sağlıyor.

    Yanıtla

Yorum yapın