Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları

Teknesiz duşakabin zeminlerine fayans döşeme nasıl olmalı? Duşakabin içi fayans hakkında bilgi alabileceğiniz fikirler, öneriler…

Banyolarda depolama ve duş alanının birbirinden ayrılmasında eşsiz ve akılcı bir çözüm olan duşakabinler, kullanıcılarına birçok avantaj sunar. Küvet üstüne, tekneli ve teknesiz olmak üzere üç temel sınıfta incelenen bu banyo dekorasyon unsuru, kendi içinde zengin çeşitliliğe sahiptir. Cam kalınlığı, deseni, çıtaların cinsi, ray sistemleri, kapı modelleri ve şekli gibi kriterlerdeki zenginlik ile hemen hemen her zevke ve banyo konseptine uyum sağlayabilir. Ancak duşakabinler de özellikle son yıllarda yükselişe geçen bir model vardır ki o da teknesiz duşakabinlerdir.  Peki bu modeli kullanıcıların favorisi yapan avantajları nedir ve teknesiz duşakabin zemini nasıl yapılır konusunda bilginiz var mı? Gelin bu yazımızda konuyu tüm ayrıntıları ile beraber inceleyelim!

Teknesiz Duşakabin Nedir?

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Teknesiz duşakabin nedir?

Yerden duşakabin olarak da bilinen teknesiz duşakabinler, küvet veya tekne kullanılmadan direk zemin üstüne kurulur. Ray sistemleri zemin üstüne yerleştirildiği için, yer yer  gömme duşakabin olarak da bilinir. Ancak aslında gömme olan duşakabin, üç tarafı duvar bir tarafı camdan ibaret olan modele dair genel bir tanımdır.

Teknesiz duşakabin altı tercihe göre suya dayanıklı parke, doğal taş, beton, mermer veya fayans olabilir. Seçim ne olursa olsun ilk sırada önem arz eden zeminin kaymaz yüzeye sahip olmasıdır. Çünkü seçimlerde şıklıktan daha öte bir kriter vardır ki o da güvenliktir. Duşakabinin kaydırmaz özellikte bir zemin üzerine kurulması ise bu kriteri sağlarken aynı zamanda hayal edilen özgün bir banyo dekorasyonuna hizmet edebilir. Çünkü teknesiz duşakabin zemini olarak fayans seçilmesi, ebat, doku ve renk çeşitliliği konusunda sınırsız seçenek sunar.

Neden Teknesiz Duşakabin Zemini için Fayans Seçmelisiniz?

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Neden teknesiz duşakabin zemini için fayans seçmelisiniz?

Sabun ve şampuan atıklarının kayma riski oluşturduğu banyolar, görünmez kazaların en çok yaşandığı alanlardır. Dolayısıyla kaymaz olması gerekir. Islak zeminlerin taçsız kralı olan fayanslar ise kaymaz özellikte üretilen modelleri ile teknesiz duşakabin zemini için idealdir. Bu modeller sayesinde banyo fayans kaymaması için ne yapılır konusunda ayrıca düşünülmesi gerekmez. Üstelik teknesiz duşakabin altına fayans döşenmesi kullanıcılarına birçok avantajlar sunar. Bu avantajlardan bazıları şu şekildedir; 

Uygulamada Pratiklik Sunar

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Uygulamada pratiklik sunar

Tekneli ve küvet üstü duşakabinler, yerine yerleştirilmeden önce zemindeki su giderlerinin ve yüzeyin revize edilmesi gerekir. Ustalık gerektiren bu işlem, aynı zamanda zaman gerektirir. Oysa teknesiz duşakabin içi fayans döşenmesi ayrıca bir işlem yapılmasını gerektirmez. Çünkü banyoların geneli zaten fayans kaplıdır. Mevcut fayans üstüne ray sistemi, kapı ve eşik yerleştirilerek pratikçe duşakabin kurulabilir. Hatta seçime göre eşik veya kapı konması bile gerekmeyebilir.

Geniş Bir Kullanım Alanı Sunar

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Teknesiz Duşakabinler

Küvet veya tekneli duşakabinlerde yaratılacak olan alan, üzerine kurulacağı bu materyallerin boyutu ile sınırlıdır. Özetle seçim tercihleri piyasada belirli formlarda bulunan küvet ve tekneye göre yapılır. Oysa duşakabin zemini olarak fayans seçimi doku, renk, ebat, desen ve tarz olarak sonsuz bir çeşitlilik içerir. Yaratılacak olan konsept hayal gücünün sınırsızlığı kadar geniştir. Duşakabin içi kaydırmaz özellikte olan fayanslar arasından seçim yapılması gerekir, ancak bunlarında bir çok çeşidi bulunur.

Özgün Ve Sıra Dışı Duş Alanlar Yaratma İmkanı Sunar

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Teknesiz duşakabin seçimi

Tekneli veya küvetli duşakabinler her ne kadar şekil ve ebat olarak çeşitlilik sunsa da kısıtlıdır, dolayısıyla bakıldığı zaman özgün görünmezler. Ancak cam tuğla duşakabin gibi oldukça modern bir model altına fayans döşenmesi alanı olduğundan özgün kılabilir. Böylelikle farklı olmayı ve yaşam alanları farklı kılmayı sevenler için zengin bir kaynak oluşturur. 

  • Banyo tadilat fikirlerine ihtiyacınız varsa bu yazımız tam size göre, hemen tıklayın!

Banyolara Şıklık Katar

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Banyo fayansları banyolara şıklık katar

Duşakabin zemin kaplaması ne kadar farklı olursa o kadar estetiklik açıdan esneklik sunar. Mesela duş içi kaydırmaz ahşap teknesiz modellerin zemini için bir alternatif olsa da, çeşitleri kısıtlıdır. Ancak fayans doku, renk, tarz, boyut ve desen açısından hayal edilen banyoların yaratılmasını sağlar zenginliktedir. Ayrıca mevcut banyo konseptine ekonomik ve pratik olarak uyum sağlayabilirken, beyaz tekne standartlarına katlanılmasına gerek kalmaz.

Küçük Banyolar için İdeal Çözümler Üretir

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Küçük banyo dekorasyonu

Küçük banyolara tekne ve küvet yerleştirilmesi mekanı sıkışık ve boğucu kılabilir. Oysa duşakabin altı mermer ve fayans döşenecek olan teknesiz modeller, bu küçük alanlar için daha akılcıdır. Üstelik açık renk ve yansıtma özelliği olan modeller ile banyoya daha ferah ve içi açıcı bir görünüm kazandırabilir. Özetle; hem modern hem de işlevsel duş alanları hedefleyenler için teknesiz duşakabinler ideal çözümler sunarken, fayanslar bu avantajları daha da yukarılara taşıyabilir. 

Köşelerde Uygulama Kolaylığı Sunar

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Teknesiz duşakabin modeli

Uygulama özgürlüğü ile teknesiz duşakabinler köşe alanlara sorunsuz olarak uygulanabilir. Çünkü teknelerin ebat ve formuna göre banyo alanlarına yerleştirilme zorunluluğunu ortadan kaldırır. Dolayısıyla ölü köşe olarak tabir edilen alanların kullanılmasında etkin çözümler üretir. Bu durum köşe alanları olan küçük banyolar için hem işlevsellik hem de pratiklik içeren çözümler demektir. Mesela duşakabin mermeri veya fayansı köşeye uygun olarak kesilebilirken, duş alanı istediği şekilde genişletilebilir.

Pratik ve Sürdürülebilir Hijyen İmkanı Sunar

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Banyo fayansları sürdürülebilir hijyen sunar

Tekne zemin kaplaması zamanla birlikte kullanılan kişisel bakım ürünleri ve temizlik kimyasallarından etkilenerek sararır ve renk değiştirebilir. Ancak teknesiz duşakabin zeminine fayans döşendiği takdirde kimyasallara dirençli yapısı ile bu risk yaşanmaz. Ayrıca yerden duşakabin modellerinde minimum düzeyde olan girinti ve çıkıntılar sayesinde günlük ve periyodik bakımlar daha pratik ve kısa sürede yapılabilir. Çünkü ne kadar girinti ve çıkıntı olursa kir, leke ve mikrop birikme riski o kadar yüksek olur. Ayrıca duşakabin altına mermer konulması daha dikkatli bir bakım gerektirebilir ve kullanıcı için bu zorlayıcı olabilir. Oysa fayanslar böyle değildir, pratik olarak temizliği yapılabilir. 

Eşsiz Bir Kullanım Kolaylığı Sunar

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Teknesiz duşakabin zemini

Kaymayan fayans üzerine kurulmuş olan teknesiz bir duşakabin, özellikle düz ayak tasarlanmış formu ile kullanıcılarına eşsiz kolaylık sunar. Mesela eşiksiz yapılan bir montaj, hem çocuklar, hem yaşlılar hem de özel gereksinimli bireyler için risksiz duş alanı sağlar. Kolay kullanımı sayesinde ise düşme risklerini minimize eder. Böylelikle bu bireyler yardımsız güvenli olarak duş yapabilir. 

Ekonomik Çözümler Üretir

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Duşkabin modeli

Yere monte edilmesi ile tekne ve küvet masrafını ortadan kaldıran teknesiz duşakabinin zemini kaydırmaz fayans ile döşendiğinde daha da ekonomik çözümler üretir. Bu özelliği sayesinde her bütçeye hitap edebilir. Aynı zamanda küvet ve teknenin temizliği için ayrıca zaman ayrılması gerekmez. Üstelik tekne ve küvetin üretilmesi için kaynak kullanımı gerekmediği için çevre dostudur.

Duş Keyfini Güvenli Kılar

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Teknesiz duşakabin modelleri

Teknesiz duşakabin zemini altına döşenen fayansların kaymaz özellikte olması duş alanını güvenli kılar. Böylelikle kayma riski minimize edilen duş alanları her yaştan birey için daha emniyetli hale gelir. Anti bakteriyel yapısı gereği ise fayanslar pas, küf ve mantar oluşumu yapmazlar. Dolayısıyla nem ve sıcaktan dolayı mikroorganizmaların üreme riskini minimize ederler.

Teknesiz Duşakabin Zemine Fayans Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Duşakabin zeminine fayans seçerken dikkat

Cam tuğla duşakabin gibi modern formdaki birçok teknesiz duş alanı için fayanslar, diğer zemin kaplamalarının sağlamadığı avantajları sunar. Ancak tüm avantajlarından yararlanabilmek adına seçim yaparken bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde istenen performans veya hayal edilen görünüm elde edilmeyebilir. Teknesiz duşakabin zeminine fayans seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Kaymaz özellikleri yüksek fayanslar arasında seçim yapılmalıdır, 
  • Banyonun genel konseptine uyum sağlar nitelikte seçimlere yer verilmelidir, 
  • Alan ölçülerine göre belirlenen fayans miktarı, olası bir değişme riskine karşılık bir tık fazla alınmalıdır, 
  • Küçük banyolarda alanı daha geniş ve ferah gösterebilecek açık renk fayans seçimleri yapmaya özen gösterilmelidir, 
  • Şayet duşakabin camı desenli ise seçilecek fayansların uyumlu olmasına dikkat edilmelidir,
  • Seçimlerin banyonun genel tarzına uyumlu olmasına özen gösterilmelidir, 
  • Uzun süreli kullanım için zamansız modellerin seçimine ağırlık verilmelidir, 
  • Döşeme esnasında suyun gidiş yönüne dikkat edilerek uygulama yapılmalıdır, 
  • Pratik temizlenmesi için şampuan birikintilerini tutacak dokulardan uzak durulmalı.
Teknesiz Duşakabinlerin Zeminine Fayans Döşemenin Avantajları
Banyo duşakabin fikirleri

Son yıllarda bütçe ve kaynak dostu uygulamalara olan yönelimle popülaritesi artan teknesiz duşakabinler, pratik yaşam seçimlerine de hizmet eden bir seçimdir. Yoğun hayat temposu içerisinde yaşam alanlarının temizliğinde pratiklik sunan ürünler her zaman ilk sıralarda gelir. Zeminine fayans döşenmesi ise hizmet ettiği tüm bu amaçları daha da karşılar. Eğer sizde yaşam alanlarını dekore ederken bütçe ve kaynak dostu seçimler yapmak istiyorsanız teknesiz duşakabin ve zemini için fayans seçebilir, yarınınıza katkıda bulunabilirsiniz. Daha fazla fikir için Pinterest sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın