Plastik Şişeleri Atmayın Geri Dönüştürün!

0
pet-sise-donusturme
pet-sise-donusturme

Merhaba, günümüzde artık tüketim çılgınlığı yaşıyoruz ve her geçen gün doğayı daha çok kirletiyoruz. Bu noktada dekordiyon.com olarak üzerimize düşen görevi yapmak için “Plastik şişeleri atmayın geri dönüştürün” yazısını yazmaya karar verdim.

plastik şişeleri atmayın
plastik şişeleri atmayın

Günlük hayatta kullandığımız ürünlerin plastik kapları oluyor ve her geçen gün bunları doğaya bırakarak çevreye daha çok zarar veriyoruz. Peki, bir tüketici olarak bizler neler yapabiliriz hiç düşündünüz mü?

Plastik şişeleri atmayarak onlardan evde kullanabileceğimiz çok farklı ve pratik ürünler yapabiliriz.

Mesela, pet şişeleri yan yana getirerek onlardan şık bir puf yapabilirsiniz. Ya da çocuğunuz için kalemlerini koyabileceği bir kalemlik yapmanız mümkün. Daha böyle birçok fikri küçük çalışmalarla yapabilirsiniz.

Tüketim çılgınlığının önüne bir türlü geçemiyoruz ve tasarruf yapmayı bilmiyoruz. Almak yerine bazı eşyaları dönüştürmeyi hiç düşünmüyoruz. İşte size bu yazımda plastik şişeleri geri dönüştüreceğimiz harika fikirler sunacağım.

1. Pet şişeden süpürge yapın!

plastik şişeleri atmayın
plastik şişeleri atmayın

Eğer bir plastik şişeyi ormana bırakırsanız tam 1000 yıl öyle duracak ve 1000 yıl boyunca doğaya zarar verecek. Bir de onlarca şişenin doğaya bırakıldığını düşünürsek dünyayı çöpe çevirmemiz mümkün.

Peki plastik şişeyi atmadan önce geri dönüştürmek mümkün mü? Tabii ki mümkün. Balkon ya da bahçenize süpürge mi lazım. Alın size pet şişeden süpürge. Çarşıdan sadece sopa almanız gerekiyor. Güle güle kullanın 🙂

2. 5 litrelik su şişesinden oyuncak kutusu tasarlayın!

plastik şişeleri atmayın
plastik şişeleri atmayın

Evde musluk suyu yerine şişelerden su içiyorsanız 5 litrelik su şişelerini değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Mesela, çocuğunuzun oyuncaklarını toplayacak bir oyuncak kutusu tasarlayabilirsiniz.

Bakın tüketmeye hiç gerek kalmadı, geri dönüşüm fikirlerini harekete geçirdiniz ve harika bir oyuncak toparlama kutusu yaptınız. Harika bir fikir değil mi?

3. Plastik şişeleri pufa dönüştürün.

plastik şişeleri atmayın
plastik şişeleri atmayın

Plastik şişeleri atmayın ve evde biriktirin. Biriktirme süreci ve saklama süreci canınızı sıksa da pet şişelerden yapacağınız puf çok hoşunuza gidecek.

Önce pet şişeleri yan yana yuvarlak oluşturacak şekilde koyuyoruz ve koli bandı ile yan tarafından bantlıyoruz. Daha sonra üst, alt ve yanlarını yumuşak elyaf ile kaplıyoruz. En son aşama ise şık bir kumaş ile pufun her yerini kaplatmak kalıyor. Alın size plastik şişelerden puf. Oldukça dekoratif ve şık değil mi?

Daha bir çok fikir için aşağıdaki galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

Soda şişesini şık bir vazoya dönüştürün isimli yazımda soda şişelerini değerlendiriyoruz. Mutlaka okuyun!

plastik şişeleri atmayın
plastik şişeleri atmayın

Plastik şişelerle uğraşamam hiç bir şeye ihtiyacım yok derseniz en azından geri dönüşüm kutularına plastik şişeleri ulaştırarak doğaya daha az zarar verebilirsiniz.

plastik şişeleri atmayın
plastik şişeleri atmayın

Bir önerim daha var. Plastik şişelerin kapaklarını atmayın. O kapakları biriktiren kurum ve kuruluşlar var. Her bir kapak engelli kardeşimizin engelli sandalyesi için bir adım oluyor. Lütfen duyarlı olalım doğaya zarar vermeyelim ve plastik şişeleri doğaya bırakmayalım.

Editörün notu:

1. Plastik şişeleri atmayın onları kendin yap projeleri ile dönüştürün.

2. Plastik şişelerini çöpe atmak yerine geri dönüşüm kutularına atın.

3. Plastik şişelerin mavi kapaklarını biriktirin, engellilere umut olun.

Keyifli dekorasyonlar dilerim. Duyarlılığımızı artırmak ve üzerinize düşen görevi yerine getirmek için lütfen sosyal medya hesaplarınızda bu yazıyı paylaşın. Teşekkürler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here