İçinizi Isıtacak Şömineli Ev Dekorasyonu

5
591

Günümüzde şömineli evlere pek rastlamasak da yine de Şömineli ev dekorasyonu konusuna şu soğuk geçen kış günlerinde ihtiyacımız olur düşüncesiyle değinmek istedim.

Şömineli ev dekorasyonu
Şömineli ev dekorasyonu

Doğal gazın evlere gelmesiyle birlikte temiz, verimli ve pratik ısınma yöntemlerine çoğu ev geçmiş durumda. Ancak benim içimde her zaman şömineli evler ayrı bir yere sahip. Sanırım nostaljik bir havası var. 🙂

Şömineli ev düşüncesi şu an lüks toplu konutlarda dahi kullanılmıyor artık. Onlar da genel olarak merkezi ısıtma ve soğutmayı tercih ediyorlar. Evde şömine olması hoş bir şey olsa da kullanımının zor olması, işleri tersine çevirebiliyor. Mesela evde sürekli odun bulundurmanız gerekiyor ya da temizlik zamanı geldiğinde zahmetli bir iş olduğu ortaya çıkabiliyor.

Tüm bu söylediklerimize karşılık şöminelerin ev dekorasyonuna sunduğu katkı ve ortamda oluşturduğu havanın yeri bambaşka diyebilirim.

Şömineli ev dekorasyonu
Şömineli ev dekorasyonu

Salonda bir şömine olsun derseniz birkaç ayrıntı ile yaptırmanız mümkün. Duvarda alçıpan ile kabartı oluşturulması gerekiyor ve kabartıyı da taş motiflerle süslemek güzel bir fikir olabilir.

Şömine çerçevesini ise mermercilerden temin edebilirsiniz. Bütün bunları yaptınız baca yok dediğinizi duyar gibiyim. Sadece görüntü olsun diye bu fikirleri verdim. Yanlışlıkla şömineyi yakmaya kalkmayın. 🙂

Yapay şömine diye adlandırılan bu şömineli ev dekorasyon fikri günümüzde pek çok evde kullanılmaya başlandı. Hem sıcak bir ortam hem de romantik dakikalar için ideal. Sizde yapay şömine ile evinizin görünümünü değiştirebilirsiniz.

Şömineli ev dekorasyonu
Şömineli ev dekorasyonu

Farklı dekor malzemeleri kullanmanız mümkün. Özellikle tuğlalarla yapılan şöminelerin daha gerçekçi durduğunu söylemeliyim.

Beyaz renklerle tasarlanmış bir salon dekorasyonu için şömine fikri de beyaz olabilir. Tuğlaların beyaz renkle boyanmasıyla ortamın havası değişebilir. Uyumlu ve modern bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Şömineli ev dekorasyonu fikri için mermerlerden de faydalanmanız mümkün. Doğal mermer taşının özelliğini salonunuza taşıyabilir. Şömine karşında yaz kış keyif yapabilirsiniz.

Şömine karşısına geçip çift kişilik battaniye ile eşinizle keyifli dakikalar geçirmeniz mümkün.

Şömineli ev dekorasyonu
Şömineli ev dekorasyonu

Sizlere Şömineli ev dekorasyonu fikirleri için küçük bir galeri hazırladım. Bu galeri de şömineli evlerin nasıl bir dekorasyona sahip olduğunu görebilirsiniz. Siz de kendi evinize şömine yaptırmadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Keyifli ve sıcak dekorasyonlar dilerim.

Şömineli ev dekorasyonu fikirleri

5 YORUMLAR

  1. Yaz ayına geldik ama yine de yorum yazmak istedim. Şömineli evler sıcak ve samimiyetin en güzel işaretidir. Teşekkürler dekordiyon…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here