Halı Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Halı koltuk renk uyumu oturma odası dekorasyonunda en önemli noktadır. Oturma odası dekorasyonunda direk göze çarpan mobilyaların halı ile uyumu mobilyaları öne çıkaran hatta mobilyaların ve oda dekorasyonunun estetiğini ortaya çıkarmaktadır. Doğru tercihler mekanı bambaşka bir noktaya taşırken yanlış seçimler mekanın tüm güzelliğini gölgeleyebilir.

Oturma odası dekorasyonunda mobilyalarınız ile halılarınızın uyum sağlaması estetik bir görüntü sağarken aynı zamanda mekanın tarzını da ortaya koymaktadır. Birbiriyle uyumsuz halı ve koltuklar ise mekanın tüm estetiğini yok derken aynı zamanda mekanı bunaltıcı bir hale getirir. Dolayısıyla da oturma odası ya da salon dekorasyonunuzda koltuk ve halı uyumunu mutlaka göz önünde bulundurarak tercihlerinizi yapmalısınız.

Daha önce perde halı koltuk renk uyumu anlatmıştık. İşte okumanızı önerdiğim diğer içerik:

Halı Koltuk Uyumu Nasıl Olmalı?

Halı Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Halı koltuk uyumu yakalamak istiyorsanız bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz. Hem mobilyalarınızın hem de halınızın göz alıcı renk ve modellerde olması oda oturma odası dekorasyonunuz için yanlış bir tercih olacaktır. Örneğin; chester koltuk takımlarınız varsa kadife ve parlayan bir halı odanızda uyum sağlamayacaktır.

Başarılı ve estetik bir salon dekorasyonu için halı ve koltuklarınızın renk uyumunu birbirine zıt ya da ana ve ara renkler olarak tercih edebilirsiniz. Halı ve koltuk arasında renk uyumu yakaladığınızda mekanın dekorasyonu görenleri büyüleyecek derecede şık olacaktır.

Koltuğa Göre Halı Seçimi

Halı Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Koltuğa göre halı seçimi yapmak dekorasyon alanında her zaman daha doğrudur. Salon dekorasyonunda ana unsur mobilyalar yani koltuklarınızdır. Koltuklara göre halınızı seçmek daha kolay ve doğru olacaktır. Bu noktada koltuğunuzun rengine uygun renklerde halı tercih etmeniz gerekmektedir.

Salon ve oturma odası dekorasyonlarında olduğu gibi mutfak dekorasyonlarında da koltuk ve halı uyumu son derece önemlidir. Son dönemlerde mutfak dekorasyonunda trend halı renklerinin başında gri gelmektedir. Gri tonlarında bir halı ile desenli mutfak koltuklarınızı kolaylıkla bir bütün haline getirebilirsiniz.

Yeşil Koltuğa Ne Renk Halı Gider?

Halı Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Son dönemlerde küf yeşili olarak bilinen koyu yeşil koltuklar oldukça ilgi görmektedir. Bu tarz yeşil koltuklarınızla uyum sağlayacak en şık halı modelleri ise krem ve bej renklerinin tonlarıdır. Daha detaylı bir fikir arıyorsanız tıklayın:

İlginizi Çekebilir: Yeşil koltuk takımına ne renk perde?

Gri Koltuk Halı Uyumu

Halı Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Gri koltuklarınızın olduğu mekanın alanı geniş değilse özellikle seçtiğiniz halının mekanı geniş göstermesi de önemlidir. Bu noktada gri koltuklarınız için bej, krem, pudra, sarı gibi açık tonlarda halılar tercih ederek alanı daha geniş gösterebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Gri koltuk takımı ne renk perde seçilmeli?

Bordo Koltuk Halı Uyumu

Halı Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Bordo koltuklarınızı kombinlemek için kullanabileceğiniz birçok renk vardır. Özellikle beyaz, lacivert, bej, gri ve siyah gibi tonlar bordo koltuklarınızı daha şık ve asil gösterecektir. Bordo koltuklar ev dekorasyonunda kombinlenmesi kolay unsurlardır. Kolay renk seçimleriyle evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

Vizon Koltuk Halı Uyumu

Halı Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Dekore edeceğiniz alanda koltuklarınız vizon rengindeyse sıcak bir dekorasyon için birçok renk kullanabilirsiniz. Vizon koltuklarınıza uygun turuncu, bordo, yeşil ve mor renklerdeki halılar mekana sıcak bir şıklık kazandıracaktır.

Krem Koltuklara Ne Renk Halı?

Halı Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Krem rengi koltuklar kombinlemesi en kolay renkteki koltuklardan birisidir. Krem rengi koltuklarınızla bordo, kırmızı, gri, mint yeşili ve hardal sarısı rengindeki halılar kolaylıkla bütünlük sağlar. Alanda ağır ve şık bir dekorasyon istiyorsanız mint yeşili ve gri renkteki halılar daha doğru tercih olacaktır.

Kahverengi Koltuk Takımına Uygun Halı

Halı Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Koltuklarınız kahverenginin sütlü tonlarındaysa halı renginizi koyu tonlardan yana kullanmalısınız. Koyu olan mavi, turuncu ve turkuaz gibi renkleri halınızda tercih edebilirsiniz. Eğer koltuk takımınız açık ve koyu kahverengi tonlarındaysa o zaman halınızda turuncu, mavi ve gümüş renkleri olabilir.

İlginizi Çekebilir: Kahverengi koltuklara ne renk perde sorusunu cevaplandırdığımız içerik!

Yorum yapın