Duşakabin Silikon Kararmasına %100 Çözüm

Banyo ve duşakabin sürekli ıslak ve nemli ortamda olduğu için küf oluşumu ve duşakabin silikon kararması olası bir durumdur. Küvet ve duşakabindeki suyun sızmasını önlemek için silikon kullanmak genelde tercih edilen bir işlem olsa da silikon kararmasının önüne geçmek neredeyse mümkün olmamaktadır.

Piyasa satılan antibakteriyel silikon ya da küf önleyici silikon olarak geçen silikon markaları belirli bir zamandan sonra yine kararma yapmakta ve küflenmektedir. Kararmayan duşakabin silikon ile küflenmeyen silikon konusunu internette çokça arasam da bir netice elde edemedim. Özellikle akvaryum silikonu kullanılması noktasında tavsiyelerin olduğunu söyleyebilirim.

YouTube video
Kararan silikon nasıl temizlenir?

Peki, banyoda duşakabin ve küvette silikon kararmasının kesin bir çözümü var mı?

Duşakabin silikon kararması kesin çözüm!

Duşakabin Silikon Kararmasına %100 Çözüm
Banyo duşakabin silikon kararması ve küflenmesi

Silikon kararmasına yapılacak tek işlem banyoda silikon kullanmamaktır. Peki, silikon yerine ne kullanılabilir? Banyoda duşakabin ve küvet kenarları için su sızdırmaz kenar bandı ya da kenar çıtası iyi bir tercih olabilir.

Kenar boşluklarının önüne geçerek su sızmasının önüne geçen kenar bantları ve çıtaları boşlukları oldukça iyi bir şekilde kapatabilmektedir.

Piyasada su sızdırmazlık bandı, duşakabin kenar bandı veya küvet kenar bandı olarak aratılan bu malzemenin uygulaması da silikona göre çok daha kolay ve pratiktir.

Aynı şekilde banyo sızdırmaz kenar çıtası, duşakabin çıtası ve küvet çıtası şeklinde aratılan diğer malzemeyi de alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Yapılacak ilk işlemin eski kararmış silikonun temizlenmesidir. Eski silikon artıklarını temizlemek, yeni işlem için hayati bir öneme sahiptir.

Çünkü, kenar bandı ve çıtasının o alana iyi bir şekilde uygulanabilmesi için ortamın yeterince temizlenmiş olması gereklidir.

Banyodaki küfleri temizlemede temizleme spreylerinin yanında kireç sökücü ve çamaşır suyu gibi kimyasallardan faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Banyoda kararan silikon nasıl sokulur içeriğine bir göz atabilirsiniz.

Duşakabin su sızdırmaz kenar çıtaları nasıl uygulanır?

YouTube video
Duşakabin sızdırmazlık bandı uygulaması

Öncelikle kenar çıtası uygulayacağınız yerde eski silikon artıklarını mutlaka temizlemelisiniz. Silikon kararması nasıl temizlenir merak edenlere aşağıdaki içeriği okumalarını öneriyorum.

Duşakabin Silikon Kararmasına %100 Çözüm
Duşakabin küvet su sızdırmaz kenar çıtası uygulaması

Kenar çıtaları için gerekli ölçüler ve birleşim yerlerini ayarlamanız gerekiyor. Köşe birleşim yerleri ekstra olarak piyasada satılmaktadır.

Kenar çıtalarını ortama yapıştırmak için silikondan yararlanmanız gerekiyor. Arka yüzeyine süreceğiniz silikonun kenardan taşmasının önüne geçmek için çok yoğun sıkmamanız gerekiyor.

Son olarak da silikonun iyice kuruması gerekiyor. En az 12 saat kadar suya maruz kalmaması uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Küf lekesi nasıl çıkar işte detaylar!

Duşakabin su sızdırmaz kenar bandı nasıl uygulanır?

Duşakabin ya da küvette kullanılacak su sızdırmaz kenar bantları silikon ve kenar çıtalarına göre daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır.

Duşakabin Silikon Kararmasına %100 Çözüm
Duşakabin su sızdırmaz kenar bantları uygulaması

Kenar bandı uygulanacak alanın iyice temizlenmesi ve yüzeyin tam olarak kuru olması gerekiyor.

Su sığdırmaz kenar bandının arka yüzeyindeki koruyucu kağıdı çıkararak yapışkanlı kısmı küvet ya da duşakabinin kenar kısımlarına uygulayın.

Bandın yüzeye tam olarak yapışması için yoğun bir şekilde press uygulayın. Fayans ya da duşakabin arasında herhangi bir boşluk kalmaması ve bandın iyice yapışması için fön makinesi yardımı ile yüzeye sıcak uygulama yaparak elinizle bandı bastırın.

Son olarak 24 saat kadar banyo yüzeyinin suya maruz kalmamasını sağlamanız gerekiyor.

“Duşakabin Silikon Kararmasına %100 Çözüm” üzerine 2 yorum

  1. Ben kenar çıtası kullandım. Kenar çıtası duş teknesinden bir süre sonra çıktığı için, oraya kenar sızdırmazlık bandı yapıştırdım. Onun da kenarlarına silikon çektim. Hala kesin çözüm yok. Silikon kararıyor, kararma temizlenirken silikon bozuluyor ve gene su sızıyor.

    Yanıtla

Yorum yapın