Soğuk Hava Perdesi Olarak Saran PVC Perde

Soğuk hava deposu, içerisinde yer alan sıcaklığın anlık olarak takip edildiği ve içerideki sıcaklığın sürekli olarak aynı seviyede tutulması gereken depolardır. Et ürünlerinin, meyvelerin, sebzelerin ya da süt ürünlerinin bozulmaması için soğuk hava deposunda tutulması gerekmektedir. Gıda ürünleri bu sayede ilk günkü tazeliğini korur. 

Soğuk hava perdeleri, soğuk hava depolarının vazgeçilmez parçalarından bir tanesidir. Ortam sıcaklığının kapı açık olduğunda bile muhafaza edilebilmesi için PVC soğuk hava perdeleri kullanılır. Bu perdeler özel yapıları sayesinde depoya giriş çıkışı önlemez ancak depodan soğuk havanın dışarı çıkmasının önüne geçer.

Soğuk hava depolarının içerisinde saklanacak olan malzemeye göre değişmekle beraber bu depoların sıcaklıkları 15 ile -40 derece arasında değişir. Böyle hassas ortamlarda içerideki sıcaklığın sabit tutulması son derece önemlidir.

Soğuk Hava Perdesinin Özellikleri

Soğuk Hava Perdesi Olarak Saran PVC Perde
Soğuk hava perdesinin özellikleri

Soğuk hava depolarında kullanılan perdeler PVC’den yapılır ve şerit şeklinde yerleştirilir. PVC şerit perdeler sıcaklık değeri fark etmeksizin tüm soğuk ve donuk ürün depolarında tercih edilir. Kullanıldığı kapılarda da önemli bir enerji tasarrufu sağladığı ifade edilebilir. Bu nedenle tüm depolarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Soğuk hava perdelerinin en önemli özelliklerinden birisi de farklı çalışma ısılarına dayanıklı olarak üretilmesidir. Farklı dayanıklılıkları bulunduğu için soğuk hava perdesi sipariş verilmeden önce mutlaka çalışma ortamı sıcaklığını bildirmek gerekir.

Soğuk hava deposu perdeleri DIDP adı verilen esnek PVC ve Polivinil Klorürden imal edilir. PVC şeritleri Shore sertlik skalasına göre A 75 – 78 sertliğine sahiptir. PVC perdeler kullanım alanınla göre 20, 30 ya da 40cm genişliğinde ve 2 – 3 – 4mm kalınlığında üretilebilmektedir. PVC perdelerin her bir şeridinin etrafı yuvarlatılır ve bu sayede geçiş esnasında herhangi bir zarar vermez.

Nasıl Monte Edilir?

Soğuk Hava Perdesi Olarak Saran PVC Perde
PVC perde nasıl monte edilir?

PVC perde şeritlerinin monte edilmesi son derece önemlidir. Doğru bir şekilde monte edilmediğinde perdeler yeterince koruma sağlamaz. Bu da hem soğuk hava deposunda sıcaklığın sabit kalmasını imkansız hale getirir hem de soğutma için daha fazla enerji harcanmasına neden olur. Bu problemlerin yaşanmaması için perdelerin oldukça dikkatli bir şekilde monte edilmesi gerekmektedir.

Saran PVC perde şeritleri kendine has özel kancalı takmatik askı sistemine sahiptir. Şeritler duvara ya da tavana vidalanmadığı için farklı bir ihtiyaç doğduğunda kolay bir şekilde sökülebilir, başka bir yerde kullanılabilir, perdelerin genişliği azaltılabilir ya da arttırılabilir. Duvara ya da tavana sabitlenen diğer sistemlerde bu esneklikler ortadan kalkmaktadır.

Perdelerin asılacağı takmatik sisteminin güvenilirliği de son derece önemlidir. Bu sistem perdenin tüm ağırlığını rahat bir şekilde taşıyabilir ve düşme riski ortadan kalkar. Perdeyi oluşturan şeritler birbirinin üzerine %50 oranında binecek şekilde yerleştirilir. Bu sayede hava kaçağı riski ortadan kaldırılır.

İlginizi Çekebilir: Petek üstü perde modelleri için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

PVC Perdelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk Hava Perdesi Olarak Saran PVC Perde
PVC perdelerde dikkat edilmesi gerekenler

PVC perdeleri işlevini yerine getirebilmesi, uzun süre kullanılabilmesi ve doğru bir şekilde kullanılabilmesi için yapılması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Perdelerin kapılarda kullanılması gereken durumlarda montajı kapının iç cephesine yapılması gerekmektedir.

PVC perde şeritleri farklı renklerde yapılabilmektedir. Ancak Türkiye İş Güvenliği Standartlarına gereği motorlu araç geçişinin olduğu kapılara saydam perdelerin takılması gerekmektedir. Bu nedenle perde siparişi vermeden önce kapıdan araç geçişi olup olmayacağını gözden geçirmek gerekmektedir.

Motorlu araç kullanımı olduğunda personele eğitim verilmesi gerekli olabilmektedir. PVC şeritlerin uzun ömürlü olması ve işlevini yerine getirebilmesi için bakımlarının yapılması gerekmektedir. Perdelerin düzenli olarak temizlenmesi ve yıkanması şeritlerin daha uzun süre kullanılmasını sağlar.

Saran Perde geniş ürün yelpazesi ve kalite standartlarının yüksekliği ile sektör liderleri arasında yer alır. Uluslararası kalitedeki ürünleri ile mutlak müşteri memnuniyetini hedefler ve üst düzey teknolojiden yararlanır. Dünya genelindeki 19 ülkeye ihracat yapan firmamız satış sonrası süreçte tüm teknik ve idari destekleri sunmaktadır. 

Yorum yapın