Avize Seçimi Nasıl Olmalı?


Evlerimiz; en önemli yaşam alanımız. Çünkü hayatımızın, daha doğrusu günümüzün büyük bir bölümü evde geçiyor. Hatta çok yoğun bir tempoda çalışan insanlar, tatil günlerinde bazen evden dışarı çıkmak bile istemiyor. Tüm dünyanın ve ülkemizin önemli bir salgın hastalıkla mücadele ettiği bu günlerde evde kalma durumu en üst seviyeye çıkmış durumda. Peki, ev dekorasyonunda aydınlatmanın önemi nedir? Aydınlatma konusunda nelere dikkat edilmeli? Ev dekorasyonu için avize seçimi nasıl olmalı?

Salona Avize Seçimi

Avize Seçimi Nasıl Olmalı?
Salon oturma grubu avizesi

Evin içinde en çok kullanılan ve en fazla vakit geçirilen alanların başında salon geliyor. Bu nedenle salon aydınlatması son derece önemli. Peki, salon için ne tür bir aydınlatma gerekiyor? Salon avizesi seçimi nasıl olmalı?

Salon avizesi seçerken dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, daha gösterişli ve salonu doldurabilecek bir model olması. Çünkü salonlar evlerin en büyük alanlarına sahip. Bu nedenle aydınlatması da iyi bir şekilde olmalı. Son yıllarda salon avizelerinde öne çıkan modeller, etrafı koyu renkler içeren modellerdir.

Ayrıca; salonun büyüklüğünü göz önünde bulundurarak, avizede ki kol sayısını azaltabilir ya da arttırabilirsiniz. Bir başka önemli nokta ise; aydınlatma genelinde tasarruf sağlayabilir, böylece yüksek elektrik faturalarının da önüne geçebilirsiniz.

Avize Seçimi Nasıl Olmalı?
Salon yemek masası avizesi

Son olarak salona avize seçiminde salonda iki ayrı aydınlatma alanı varsa yemek masası üzerine ayrı oturma grubu üzerine ayrı aydınlatma kullanmak doğru olacaktır. Örneğin yemek masası üzerine sarkıt bir avize seçerken oturma grubu üzerine daha spor ambiyans spot aydınlatmalar tercih edilebilir.

Mutfak Avize Tercihi

Avize Seçimi Nasıl Olmalı?
Mutfak avizesi

Mutfaklar; günümüz koşullarında sadece yemek yapılan ya da yemek yenen veya sadece bayanların kullandığı alanlar olmaktan çıktı. Artık mutfaklar da önemli bir yaşam alanı haline geldi. Bu yüzden mutfak aydınlatması da önemli bir konu. Bu da mutfak avize seçimi konusunun da önemli olduğu anlamına geliyor. Peki, mutfak aydınlatması nasıl olmalı? Mutfak aydınlatmasında dikkat edilmesi gerekenler neler?

Mutfaklar; buharın ve nemin en yoğun olduğu yerlerdir. Bu nedenle çıplak ampul şeklinde ya da çıplak ampul kullanılan bir aydınlatma mutfak için uygun olmayabilir. Bunun yerine mutfakta çalışırken sizi doğrudan etkilemeyecek, fakat tezgah bölümünü iyi aydınlatacak bir avize modeli daha uygundur. Avizenin modeline gelince; mutfak avizelerinin belirli bir modeli yoktur. Yani aydınlatma konusuna dikkat edildiği sürece zevkinize hitap eden her model avize mutfakta kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Mutfak Avizesi Nasıl Olmalı?

Çocuk Odası Avize Seçimi

Avize Seçimi Nasıl Olmalı?
Çocuk odası avizesi

Çocuk odaları; çok fazla aydınlık bir ortama ihtiyaç duymadığından, bu odalar için daha loş aydınlatmalar tercih edilebilir. Bunun yanında; gün ışığının kontrollü bir şekilde sağlanması da uygun bir fikir. Çocuklar, özellikle yeni doğan bebekler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdikleri için daha çok karanlık bir ortama ihtiyaç duyar. Bu nedenle çocuk odalarının biraz daha loş olması daha uygun olur.

Oturma Odası Avize Seçimi

Avize Seçimi Nasıl Olmalı?
Oturma odası avizesi

Oturma odası da en az salon kadar önemli. Çünkü bazı evlerde salon sadece eve misafir gelmesi durumunda kullanılırken, oturma odaları daha çok tercih ediliyor. Yani bazı evlerde asıl yaşam alanları salon değil oturma odası. Oturma odası aydınlatması nasıl olmalı? Aydınlatma konusunda nelere dikkat edilmeli? Oturma odası avize seçimi nasıl olmalı? Oturma odası aydınlatmalarında daha çok sarı renk tonları tercih edilerek odanın dekorasyonu ve konseptiyle uygun olmalı.

Yatak Odası Avize Seçimi

Avize Seçimi Nasıl Olmalı?
Yatak odası avizesi

Yatak odaları için avize seçerken alanın büyüklüğü oldukça belirleyicidir. Yatağın yeri, odaya gelen güneş ışığı miktarı ya da odadaki diğer eşyaların konumu avize seçimini etkilemektedir. Odanın genel olarak karanlık olması ya da yeteri kadar ışık alamıyor olması seçiminizi belirleyecektir. Yatak odası için aydınlatma bayanların makyaj masası aydınlatma konusu, giyinme odası aydınlatması ve odanın genel aydınlatması akla gelmektedir. Bunlar için ayrı ayrı alan aydınlatma üniteleri kullanılması gerekir.

Ortamın genel aydınlatması için 3 ya da 4 kollu bir avize işinizi görebilir ya da yeni nesil LED aydınlatma kullanılabilir ancak makyaj masası için özel aydınlatmaya sahip makyaj masaları daha kullanışlı olabilir. Bir de giyinme odasına spot ambiyans aydınlatmalar daha verimli olabilir.

Antre Aydınlatma Tercihleri

Avize Seçimi Nasıl Olmalı?
Antre avizesi

Eve girildiğinde ilk karşılaşılan alan antre ve koridor. Bu nedenle antre konusunda aydınlatma seçerken dikkatli olunmalı. Eğer çok uzun yada fazla sarkıt model bir avize seçersek, antre daralır. Bu da girişte sürekli bir problemle karşılaşılması anlamına gelir. Antre veya koridor bölümü genelde karanlıktır. Yani aşırı aydınlatmaya ihtiyaç duyulmaz. Bu durumda antre avize seçimi yaparken aydınlatmanın şiddetini ayarlamak önemli. Daha klasik, doğal avize modelleri için rustik ve ahşap avize modelleri tercih edilebilir.

] }
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x