Avize Seçimi: En Çok Tercih Edilen Avizeler 2023

Avize seçimi nasıl olmalı sorusu özellikle yeni ev alanların çokça sorduğu sorular arasında yer alıyor. Avize alırken nelere dikkat edilmeli konusu gerçekten önemli.

Bu içerikte en çok tercih edilen avizeler hakkında geniş bilgilere sahip olacaksınız! Evlerimiz; en önemli yaşam alanımız. Çünkü hayatımızın, daha doğrusu günümüzün büyük bir bölümü evde geçiyor. Hatta çok yoğun bir tempoda çalışan insanlar, tatil günlerinde bazen evden dışarı çıkmak bile istemiyor. Odayı aydınlık gösteren avize seçimi ve daha fazlası için içeriği mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Peki, ev dekorasyonunda aydınlatmanın önemi nedir? Aydınlatma konusunda nelere dikkat edilmeli? Ev dekorasyonunda avize seçimi nasıl olmalı?

Salon Avizeleri Nasıl Olmalı?

Avize Seçimi: En Çok Tercih Edilen Avizeler 2023
Salon oturma grubu avizesi

Salon avizeleri nasıl olmalı en fazla karşılaştığımız sorulardan sadece biri. Salona avize seçiminde gerçekten titiz davranmak gerekiyor. Çünkü, evin içinde en çok kullanılan ve en fazla vakit geçirilen alanların başında salon geliyor. Bu nedenle salon aydınlatması son derece önemli. Peki, salon için ne tür bir aydınlatma gerekiyor? Salon avizesi seçimi nasıl olmalı?

Salon avizesi seçerken dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, daha gösterişli ve salonu doldurabilecek bir model olması. Çünkü salonlar evlerin en büyük alanlarına sahip. Bu nedenle aydınlatması da iyi bir şekilde olmalı. Son yıllarda en çok tercih edilen avizeler, etrafı koyu renkler içeren modellerdir.

Salon avizesi seçerken ayrıca; salonun büyüklüğünü göz önünde bulundurarak, avizede ki kol sayısını azaltabilir ya da arttırabilirsiniz. Bir başka önemli nokta ise; aydınlatma genelinde tasarruf sağlayabilir, böylece yüksek elektrik faturalarının da önüne geçebilirsiniz.

Avize Seçimi: En Çok Tercih Edilen Avizeler 2023
Salon yemek masası avizesi

Yemek masası üzerine avize konusunda salonlarda aslında çok önemli. Salonda iki ayrı aydınlatma alanı varsa yemek masası üzerine ayrı oturma grubu üzerine ayrı aydınlatma kullanmak doğru olacaktır. Örneğin yemek masası üzerine sarkıt bir avize seçerken oturma grubu üzerine daha spor ambiyans spot aydınlatmalar tercih edilebilir.

İlginizi Çekebilir: En iyi salın asma tavan modelleri için bağlantıya tıklayın!

Mutfak Avize Seçimi

Avize Seçimi: En Çok Tercih Edilen Avizeler 2023
Mutfak avizesi

Mutfak avize seçimi yaparken mutfağın durumu mutlaka dikkate alınmalıdır. Mutfaklar; günümüz koşullarında sadece yemek yapılan ya da yemek yenen veya sadece bayanların kullandığı alanlar olmaktan çıktı. Artık mutfaklar da önemli bir yaşam alanı haline geldi. Bu yüzden mutfak aydınlatması da önemli bir konu. Bu da mutfak avize seçimi konusunun da önemli olduğu anlamına geliyor. Peki, mutfak aydınlatması nasıl olmalı? Mutfak aydınlatmasında dikkat edilmesi gerekenler neler?

Mutfağa avize seçerken mutfağın kullanım amacı muhakkat dikkate alınmalıdır. Mutfaklar; buharın ve nemin en yoğun olduğu yerlerdir. Bu nedenle çıplak ampul şeklinde ya da çıplak ampul kullanılan bir aydınlatma mutfak için uygun olmayabilir. Bunun yerine mutfakta çalışırken sizi doğrudan etkilemeyecek, fakat tezgah bölümünü iyi aydınlatacak yani odayı aydınlık gösteren avize seçimi yapmak daha uygundur. Avizenin modeline gelince; mutfak avizelerinin belirli bir modeli yoktur. Yani aydınlatma konusuna dikkat edildiği sürece zevkinize hitap eden her model avize mutfakta kullanılabilir.

Çocuk Odası Avize Seçimi

Avize Seçimi: En Çok Tercih Edilen Avizeler 2023
Çocuk odası avizesi

Çocuk odası avize seçimi için bazı noktalara dikkat etmek şart! Çocuk odaları; çok fazla aydınlık bir ortama ihtiyaç duymadığından, bu odalar için daha loş aydınlatmalar tercih edilebilir. Bunun yanında; gün ışığının kontrollü bir şekilde sağlanması da uygun bir fikir. Çocuklar, özellikle yeni doğan bebekler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdikleri için daha çok karanlık bir ortama ihtiyaç duyar. Bu nedenle çocuk odalarının biraz daha loş olması daha uygun olur. Bunun yanında ilerleyen yaşlarda da odayı aydınlık gösteren avize seçimi yapmak gerekebilir, bu durumu da göz ardı etmemek gerek.

Oturma Odası Avizeleri Nasıl Olmalı?

Avize Seçimi: En Çok Tercih Edilen Avizeler 2023
Oturma odası avizesi

Oturma odası avizeleri nasıl olmalı belki de en önemli sorulardan biri. Oturma odası avizeleri de en az salondakiler kadar önemli. Çünkü bazı evlerde salon sadece eve misafir gelmesi durumunda kullanılırken, oturma odaları daha çok tercih ediliyor. Yani bazı evlerde asıl yaşam alanları salon değil oturma odası. Oturma odası aydınlatması nasıl olmalı? Aydınlatma konusunda nelere dikkat edilmeli? Oturma odası avize seçimi nasıl olmalı? Oturma odası aydınlatmalarında daha çok sarı renk tonları tercih edilerek odanın dekorasyonu ve konseptiyle uygun olmalı. Bir öneride büyük alışveriş sitelerinde yer alan avizeler bölümlerinde

Oturma odası avizeleri nasıl olmalı belki de en önemli sorulardan biri. Oturma odası da en az salon kadar önemli. Çünkü bazı evlerde salon sadece eve misafir gelmesi durumunda kullanılırken, oturma odaları daha çok tercih ediliyor. Yani bazı evlerde asıl yaşam alanları salon değil oturma odası. Oturma odası aydınlatması nasıl olmalı? Aydınlatma konusunda nelere dikkat edilmeli? Oturma odası avize seçimi nasıl olmalı? Oturma odası aydınlatmalarında daha çok sarı renk tonları tercih edilerek odanın dekorasyonu ve konseptiyle uygun olmalı. Bir öneride büyük alışveriş sitelerinde yer alan avizeler bölümlerinde yer alan alanlar özellikle incelenmelidir. Örneğin, oturma odası için en çok tercih edilen avizeler için minik bir araştırma yapabilirsiniz.

Yatak Odası Avize Seçimi

Avize Seçimi: En Çok Tercih Edilen Avizeler 2023
Yatak odası avizesi

Yatak odası avize seçimi için alanın büyüklüğü oldukça belirleyicidir. Yatağın yeri, odaya gelen güneş ışığı miktarı ya da odadaki diğer eşyaların konumu avize seçimini etkilemektedir. Odanın genel olarak karanlık olması ya da yeteri kadar ışık alamıyor olması seçiminizi belirleyecektir. Yatak odası için aydınlatma bayanların makyaj masası aydınlatma konusu, giyinme odası aydınlatması ve odanın genel aydınlatması akla gelmektedir. Bunlar için ayrı ayrı alan aydınlatma üniteleri kullanılması gerekir.

Yatak odası aydınlatması için 3 ya da 4 kollu bir avize işinizi görebilir ya da yeni nesil LED aydınlatma kullanılabilir ancak makyaj masası için özel aydınlatmaya sahip makyaj masaları daha kullanışlı olabilir. Bir de giyinme odasına spot ambiyans aydınlatmalar daha verimli olabilir. Yatak odası avize ve aplik takımları internetteki alışveriş sitelerinde çok fazla alternatiflerle bulunuyor, mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Antre Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı?

Avize Seçimi: En Çok Tercih Edilen Avizeler 2023
Antre avizesi

Antre aydınlatma seçimi bir evin girişi için çok önemlidir. Eve girildiğinde ilk karşılaşılan alan antre ve koridor. Bu nedenle antre konusunda aydınlatma seçerken dikkatli olunmalı. Eğer çok uzun yada fazla sarkıt model bir avize seçersek, antre daralır. Bu da girişte sürekli bir problemle karşılaşılması anlamına gelir. Antre veya koridor bölümü genelde karanlıktır. Yani aşırı aydınlatmaya ihtiyaç duyulmaz. Bu durumda antre avize seçimi yaparken aydınlatmanın şiddetini ayarlamak önemli. Daha klasik, doğal avize modelleri için rustik ve ahşap avize modelleri tercih edilebilir. Pinterest sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Avize seçimi salon avizeleri nasıl olmalı?

Salon avizeleri seçiminde salonun büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Salonun büyüklüğüne göre iki farklı aydınlatma tercih edilebilir. Oturma alanı ve yemek alanı diye ikiye ayırmak profesyonel bir bakış açısıdır.

Avize satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Avize satın alırken öncelikle hangi oda ve hangi amaç için avize almak istendiği belirlenmelidir. Odanın büyüklüğü, odanın kullanım amacı, odada kullanılan renkler gibi faktörleri belirleyerek doğru avize ürünü bulunabilir.

Yorum yapın