Ahşap Mutfak Tezgahı Hakkında +7 Bilgi

Ev dekorasyonu içinde mutfağın ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu tahmin edersiniz. Özellikle hanımların hayallerini süsleyen mutfak dekorasyonu için hayati bir öneme sahip olan mutfak dolapları ve onu tamamlayan mutfak tezgahıdır. Bu içerikte mutfak tezgahı çeşitleri içerisinde yer alan ahşap mutfak tezgahı hakkında mutfak dekorasyonu yapanların bilmesi gereken bilgiler paylaşacağız.

Masif Mutfak Tezgahı Kullanışlı Mı?

YouTube video

Bu noktada yazı içeriğinde ahşap mutfak tezgahı fiyatları, bakımı, avantajları ve dezavantajları ile birlikte ahşap mutfak tezgahı kullananlar ve kullanıcı yorumlarını sizler için hazırladık.

1.Masif mutfak tezgahı özellikleri

Ahşap Mutfak Tezgahı Hakkında +7 Bilgi
Masif mutfak tezgahı özellikleri

İster normal mutfak dekoru isterseniz de ada mutfak dekorasyonu içinde kullanılan masif ahşap mutfak tezgahları; ocak, evye, dolap ve yemek masaları ile tam bir uyum içinde olan doğal bir malzemedir. Son moda mutfak tezgahlarından olan ahşap mutfak tezgahları modern, klasik ya da retro tarzda kullanılabiliyor. Ada mutfaklarda mermer ve granitin yerini alan bu doğal ahşap malzeme Amerikan mutfak modelleri içinde de ziyadesi ile kullanılıyor.

Masif ahşap mutfak tezgahının en önemli özelliği doğal ağaç malzeme kullanılarak hazırlanmasıdır. Ağaç çeşidi olarak genellikle kayın, ceviz, meşe ve iroko ağacından üretiliyor. Son derece yüksek teknoloji kullanılarak hazırlanan masif panel olarak ve genellikle ortalama 40 mm kalınlığında tasarlanıyor. Mutfak dolaplarına, evye ve ocak gibi tezgahta yer alan diğer eşyalar ile birlikte özel ölçü alınarak dolap üstüne montajı yapılıyor. Görsellerden de anlaşılacağı gibi en güzel masif ahşap mutfak tezgahı beyaz mutfak dolapları ile harika bir uyum sağlıyor.

İlginizi Çekebilir: Akrilik mutfak dolapları ile ilgili bilgi almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2.Ahşap mutfak tezgahı avantajları

Ahşap Mutfak Tezgahı Hakkında +7 Bilgi
Masif mutfak tezgahı avantajları

Mutfağına tezgah olarak ahşap mutfak tezgahı kullanmak isteyenler için masif mutfak tezgahı avantajlarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • En önemli avantajı ahşabın doğal olmasıdır. Ağacın içinde hiçbir kimyasal madde olmadığı için ahşap tezgahlar da son derece tabiidir.
 • Ahşap tezgah çok hijyeniktir. Ahşabın anti bakteriyel olması mutfağınızda tam bir koruma kalkanı sunar.
 • Ahşap tezgahlar son derece moderndir. Mutfakta kullanılan genel dekora son derece iyi ayak uyduracak harika bir malzemedir.
 • Ahşap malzeme çok sağlamdır. Ağaçların onlarca yıl yaşaması ahşabın da çok sağlam ve uzun ömürlü olmasını sağlıyor.
 • Ahşap mutfak tezgahı onarılabilir. Basit darbe ve çiziklere karşı ahşap mutfak tezgahı tamir edilebilir özelliktedir.

İlginizi Çekebilir: Mermer ya da granit tezgaha sahipseniz ve sararan tezgahlar için çözüm arayışındaysanız sararan mutfak tezgahı nasıl temizlenir içeriğine bir göz atabilirsiniz.

3.Ahşap mutfak tezgahı dezavantajları

Ahşap Mutfak Tezgahı Hakkında +7 Bilgi
Masif mutfak tezgahı dezavantajları

Masif ahşap mutfak tezgahının avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Bunlardan birkaçını sıralayacak olursak;

 • Ahşap tezgah için zaman zaman cila ile bakım yapılması gerekiyor.
 • Diğer mutfak tezgah çeşitlerine göre daha yüksek bir maliyete sahiptir.
 • Çimstone ve granit tezgahlara göre daha kısa ömre sahiptir.
 • Tezgah üzerinde bıçak darbelerine karşı korumasız olduğu için zamanda çizilmeler oluşabilmektedir.

4.Ahşap mutfak tezgahı bakımı ve temizliği

Ahşap Mutfak Tezgahı Hakkında +7 Bilgi
Masif tezgah bakımı ve temizliği

Ahşap mutfak tezgahlarının belki de en olumsuz diyeceğimiz tarafı zaman zaman bakım yapılması ihtiyacıdır. Ahşabın yaşayan bir malzeme olması, kalitesini uzun zaman koruma isteği ve sağlam bir ahşap tezgah kullanımı için düzenli aralıklarla yağlama yapılmasını gerektiriyor.

Ahşap tezgahın kullanımının başlamasıyla birlikte yağ korumasının zaman zaman tekrarlanması gerekiyor. Bu tarz tezgahlarda tezgahın yüzeyinin su ile temasından kaçınılması gerekiyor. Yalnız burada şöyle bir durum söz konusu; elbetteki mutfak tezgahı üzerinde zaman zaman su damlaları olacaktır. Fakat burada önemli olan nokta tezgah yüzeyinin su damlacıkları gördüğünüzde silmek olacaktır.

Tezgah yüzeyi parlak ise üzerine su döküldüğü zaman damlalar oluşuyorsa tezgahın durumun gayet iyi olduğu düşünülmelidir. Tezgah yüzeyi donuk ise su döküldüğü zaman damlalar halinde su boncukları oluşmuyorsa tezgahın tekrar yağlanması gerekiyor demektir.

Tezgah yüzeyinin korunması için sık sık yağlamak gerekiyor. Koruyucu bir tabaka oluşması ile birlikte tezgah daha az bir yağlama ihtiyacı duyacaktır. En az 6 ayda bir yağlama yapılması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Masif mutfak tezgahını düzenli olarak nemli bir bezle silmek temizlik için yeterlidir. Islak olmayan hafif nemli bez ile az miktarda sabun ile silmek doğru bir uygulamadır. Tezgah yüzeyine hiçbir kimyasal madde kullanılmamalıdır. Özellikle çok amaçlı temizleyicilerden uzak durulması gerekiyor.

5.Masif mutfak tezgah kullanımı

Ahşap Mutfak Tezgahı Hakkında +7 Bilgi
Masif mutfak tezgahı kullanımı

Masif mutfak tezgahı için bakımı için de belirttiğimiz gibi tezgah yüzeyine dökülen herhangi bir sıvıyı hemen kuru bir bezle silmek gerekiyor. Dökülen sıvıların yüzeyde bekletilmeden silinmesi ahşap tezgahın kullanımı için önemli bir durumdur.

Tezgah üzerinde herhangi bir şeyi tezgah yüzeyini kullanarak kesmek çok yanlıştır. Çünkü darbe alacak ve çizilecektir. Bu noktada doğrama tahtası kullanmak gerekiyor.

Masif tezgah üzerine sıcak tava ya da tencere koyulmamalıdır. Tezgah ile tava, tencere, çaydanlık altını temastan kesinlikle korumak gerekiyor. Bunu da nihale ile yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Mutfak tezgah düzeni nasıl olmalı, merak edenler bağlantıya tıklayarak bilgi alabilir.

6.Ahşap mutfak tezgahı fiyatları

Ahşap Mutfak Tezgahı Hakkında +7 Bilgi
Masif mutfak tezgahı fiyatları

Ahşap masif mutfak tezgahı fiyatları her il ve ilçeye göre değişmek ile birlikte sizlere fikir verebilmek için ortalama fiyat aralıklarını aşağıdaki tablo ile sizlere sunmak istedik. Ağacın türüne göre masif tezgah fiyatı da değişkenlik gösteriyor.

Ahşap mutfak tezgahı ortalama metrekare fiyatları:

#Ağaç TürüFiyat
1Kayın300 TL – 350 TL
2Meşe350 TL – 400 TL
3İroko500 TL – 550 TL
4Ceviz500 TL – 600 TL

7.Ahşap mutfak tezgahı kullanıcı yorumları

Ahşap Mutfak Tezgahı Hakkında +7 Bilgi
Masif mutfak tezgah kullanıcı yorumları

Gülpembe Bayazit hanımefendinin yorumu: 3 yıl önce aldığım masif tezgahtan çok memnunum. Görünüm harika. Beyaz mutfak dolapları ile çok uyumlu. Ancak düzenli bakım yapabileceklerin tercih etmesi gereken bir tezgah olduğunu da söylemem gerekiyor.

Sevgi Çelik hanımefendinin yorumu: 1 yıl önce ahşap tezgah yaptırdım. Granit ile masif tezgah arasında kalmıştım. Ancak iyi ki de yaptırmışım diyorum. Çok şık bir tezgah. Mutfağa ayrı bir hava kattığı kesin.

Ahmet Yıldırım beyefendinin yorumu: Mutfak için farklı malzemeler kullanmak istedik. Ahşap doğal bir malzeme olduğu için kullandık. Yalnız eşim bakımın zor olduğunu, takip gerektirdiğini söylüyor. Bakımını düzenli yapamayacaklara tavsiye etmiyorum.

Emine Şahiner hanımefendinin yorumu: Mutfağa çok yakıştı. Beyaz ile uyumu harika. Ancak titiz davranmak gerekiyor. Çabuk çizildiğini söyleyebilirim. Dikkatli değilseniz yaptırmanızı önermem. Ancak dediğim gibi çok dekoratif bir malzeme.

Nurdan Köse hanımefendinin yorumu: Diğer mutfak tezgahlarına göre pahalı. Bu noktada yaptırıp yaptırmamakta tereddüt yaşadık. Yalnız paraya kıyıp yaptırdık. İnternetten özel ölçü siparişi ile daha ucuza mal edilebilir. Biz en pahalısı olan ceviz ağacından yaptırdık.

İlginizi Çekebilir: Yukarıdaki görselde görmüş olduğunuz tezgah arası fayans modelleri için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Sizlere bu içerikte masif tezgah yaptırmak isteyip de bilgi almak isteyenlere yönelik içerik sunmak istedik. Mutfağına tezgah seçimi oldukça önemli bir seçim. Uzun yıllar kullanım için her şeyin düşünülmesi gerekiyor. İyi bir seçim yapmanız dileğiyle.

“Ahşap Mutfak Tezgahı Hakkında +7 Bilgi” üzerine 4 yorum

 1. eğer tercihiniz ahşaptan yana ise kesinlikle promasif öneriyorum.. iyi ki yaptırmısım

  Cevapla

Yorum yapın