1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023

1+1 stüdyo daire planı, popüler ve minimalist stüdyo dairelerin daha kullanışlı olması için fikir verecek şekilde hazırlanmıştır. Sizler için derlediğim 20 örnek 1+1 stüdyo daire planı için yazımı sonuna kadar okumanızı öneriyorum.

Günümüz yaşam koşulları içinde iyi bir semtte stüdyo dairelerin diğer semtteki normal dairelerle aynı fiyata sahip olduğunu düşündüğümüzde zenginlerin özellikle neden bu 1+1 ya da 0+1 dairelere önem verdiğini anlamış oluruz. Stüdyo daire dekorasyonu, modern hayatın getirdiği dinamizmi ve kullanım kolaylığını beraber düşünerek oluşturulmaktadır.

YouTube video

Genellikle bu dairelerin site içinde ve spor, fitness, sauna, Türk hamamı gibi ortak yaşam alanlarına sahip olduğunu biliyoruz. Bu sebeple stüdyo daire tasarımları için kullanışlılığı ön plana çıkarıp sadece yaşam alanı üzerinde çalışılması daha etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

1+1 Stüdyo Daire Planları

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 stüdyo daire planı

Son dönemde sosyal imkânlara, şehir merkezine yakınlığı ile çokça tercih edilen stüdyo daireler mimarların özenli çalışmaları ile gayrimenkul piyasasında ön plana çıkmaya başladı.

1+1 stüdyo daire planı cezbeden şirinliği ile üst gelir sınıfının gözde seçimlerinden biri haline gelmeyi başardı. Bu daire planlarındaki temel hedef, mekânın en etkin şekilde kullanılmasıdır. Bu hedefe uygun tasarım ve planlama yapılmaktadır.

Stüdyo daire planı içerisinde balkondan yatak odasına ve salona kadar her alan bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Bu şekilde oluşturulacak yaşam alanının bir evin tüm ihtiyaçlarına hitap etmesi gerekir.

Stüdyo daire içerisinde en dikkati çeken uygulamanın Amerikan mutfak olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen tüm stüdyo dairelerdeki bu uygulama ile mutfak ve salon beraber düşünülerek dizayn edilmektedir.

Bu sebeple mutfakta kullanılan beyaz eşyaların kaliteli ve az ses yapan niteliklere sahip olması da önem taşımaktadır. Özellikle aspiratörün dumanı ve kokuyu iyi çeken bir yapıda olması salonda yemek kokularının oluşmasına engel olacaktır.

1+1 stüdyo daire planı içerisinde pencereler önemli bir yere sahiptir. Bunun sebebi ışığın küçük mekânlar için önemidir. Küçük mekânların daha ferah olmasını sağladığı için gün ışığının tam olarak dairenin içine girmesi gerekir.

Pencerelerin büyük ve geniş olması bu sebeple önem taşımaktadır. Eğer bir balkonunuz varsa bu balkonu cam ile kapatıp bu alanı da değerlendirebilirsiniz.

Stüdyo dairelerde duvarlar için kullanacağınız boya ya da duvar kâğıdının açık renklerde ve tonlarda olmasına dikkat edin. Açık renkler ortama ferahlık katacaktır. İsterseniz duvar kâğıtları ile üç boyutlu bir derinlik algısı da oluşturulabilir.

1+1 stüdyo daire planlarında banyo ve tuvalete çok fazla alan ayrılmadığını görüyoruz. Bu alanlardan tasarruf ederek diğer alanlar için daha geniş bir kullanım imkânı oluşturulması mantıklı bir tercihtir.

Zira gün içinde banyo ve tuvalette geçirdiğimiz süre ile oturma odasında geçirdiğimiz süre bir değildir.

1+1 stüdyo daire planı dairenin metre karesine ve şekline göre de değişiklik göstermektedir. Temelde en kullanışlı stüdyo dairelerin kare şekillere sahip olduğunu söylemek gerekir. Bu şekillerle oluşturulmuş dairelerde dekorasyon da kolay olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: 1+1 ev dekorasyonu nasıl yapılır merak edenlere…

1+1 Stüdyo Daire Planları

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Stüdyo daire örnek planları
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Stüdyo daire planı örneği
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Stüdyo daire planı örnekleri
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Stüdyo daire planları ve örnekleri
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Stüdyo daire plan önerileri
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Stüdyo daire plan örnekleri
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 stüdyo daire planı

Stüdyo Daire Dekorasyon Önerileri

Bu tarz dairelerde plana göre odalar bölünmediği için kişisel zevkinizi ve yaşam alanınızı tek bir oda içinde planlamanız gerekiyor. Bunu yaparken bir odayı aynı zamanda mutfak, yemek odası, salon ve yatak odası olarak da düşünmeniz gerekir.

İlk başta zor gibi görünse de temel dekorasyon fikirlerine uyarak bunu başarabilirsiniz. 1+1 daire tasarımları için en önemli başlık planlamadır.

Yatağınızı, mobilyalarınızı, televizyonunuzu, aksesuarlarınızı nereye koyacağınızı planlayın ve bu planın alternatiflerini de düşünün.

Daireniz 1+1 değilse yani yatak odanız yoksa o zaman tek odada, isterseniz perdeyle ya da panoyla yatağınızı bölebilirsiniz. Bu sizin güvende hissetmenizi sağlayacak ve size mahremiyet hissi verecektir.

Küçük mekânlar için duvar renklerinin her zaman açık olmasından yanayız. Bu, mekânı ferah ve geniş gösterecektir.

Canlı renkler kullanılan stüdyo daire tasarımları için basık havayı dağıtmanın yolu ayna kullanmaktır. Aşırıya kaçmadan kritik noktalara konulan aynalar evinizin hem renkli hem de ferah olmasını sağlayacaktır.

Mobilya seçiminde kullanışlılık esas olmalıdır. Ağır ve klasik mobilyalar yerine daha spor ve renkli mobilyalar tercih etmek isabetli bir karardır.

Stüdyo daire tasarımları için gözden kaçmaması gereken ve iyi planlanması ile hayatınızı olağanüstü kolaylaştıracak olan materyaller dolaplardır.

Dolaplarınızın doğru konumu ve rafların kullanımınıza uygun olması hem etrafın dağınık görünmemesine hem de geniş bir daire görüntüsü için katkı sağlayacaktır.

Bu tip dairelerde ağır ve kalın perde kullanmak doğru değildir. Işığı daha iyi geçiren ve hafif perdeler tercih sebebi olmalıdır.

Örnek Stüdyo Daire Tasarımları

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında aşağıdaki örnek stüdyo daire tasarımları sizin için derlendi.

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023

Stüdyo Daire Dekorasyonu için Bilmeniz Gerekenler

Stüdyo daire dekorasyonu yaparken bilmeniz gereken birçok püf nokta söz konusu. 1+1 stüdyo daire tasarımları yaparken dikkat edilecekler! Tek başınıza ya da bir arkadaşınızla birlikte yaşıyorsanız stüdyo daire size yetecek yaşam alanını sunacak en ideal daire şeklidir. Bununla birlikte stüdyo daire dekorasyonu için doğru ve iyi bir şekilde yapılması gereken bazı önemli uygulamalar var.

İşte bu yazımda sizlere stüdyo daire dekorasyonu yaparken bilmeniz gereken ayrıntıları paylaşacağım. Yatak odası, oturma odası ve mutfağın bir arada bulunması stüdyo daire dekorasyonu konusunda daha dikkatli davranılmasını gerektiriyor. Size sunacağım fikirlerle küçük evinizin kullanışlı ve pratik dekorasyon dokunuşları ile daha güzel hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Planlama Yapın

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Stüdyo daireler için planlama yapın

1+1 ev dekorasyonu yani stüdyo daire dekorasyonu için yapılacakların listesini tutun ve iyi bir planlama yapın. Evinizin oda ölçülerini ve bu ölçülere göre alacağınız eşyaların nereye yerleştirileceğini doğru planlamanız gerekiyor.

Burada dikkat edeceğiniz nokta stüdyo daireyi eşyaya boğmamak ve hareket edebileceğiniz yeterli alanı korumak olacaktır.

Açık Renklere Odaklanın

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Stüdyo daireler için açık renklere odaklanın

Stüdyo daireler alan bakımından kısıtlı olduğu için dekorasyonda kullanılacak renklerde açık renk tercihinde bulunmak gerekir. Karanlık renkleri kullanmanız mekanı olduğundan daha dar ve kasvetli gösterecektir.

Stüdyo daireniz yeterince güneş ışığı alamıyor ve siz de koyu renkler kullanarak dekorasyon yaratıyorsanız eviniz olduğundan kasvetli görünecektir. Bütün bunlar sebebiyle açık renkleri tercih etmeniz doğru bir dekorasyon hamlesi olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Dekorasyonda renk uyumları için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Dekorasyonda Aynalardan Yararlanın

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Stüdyo daireler için aynalardan yararlanın

Dekorasyonda ayna kullanımı daha geniş alan izlenimi yaratması bakımından önemlidir. Elbise dolapları ya da duvarda mutlaka ayna kullanmalısınız. Unutulmamalıdır ki güneş ışığının dağılması ayna kullanımıyla tüm eve aydınlık bir hava katacak evinizin daha ferah görünecektir.

Mobilyaların Boyutlarına Dikkat Edin

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Studyo daireler için mobilya boyutlarına dikkat edin

Stüdyo dairelerin dar hareket alanına sahip olması sebebiyle alınacak tüm mobilya ve eşyaların çok daha küçük ve işlevsel olmasında yarar vardır. Çünkü büyük mobilyalarla daireyi boğmak doğru değildir. Yeterli yaşam alanı mutlaka bulunmalıdır. Mesela, büyük ebatlı yatak ya da koltuk kullanmak oldukça yanlış bir tercihtir.

Aşırı Aksesuarlardan Kaçının

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Stüdyo daireler için aşırı aksesuardan kaçının

Ev dekorasyonu için genel kural mahiyetinde olan aşırı aksesuar kullanımından uzak durmak gerekiyor. Evi eğlenceli ve dekoratif hale getirelim derken fazla aksesuarlar evinizi daha da karşılık hale getirebilir.

Bu karışıklık da evinizin olduğundan daha dar ve kasvetli hale sokabilir. Bu nedenle kullanılacak aksesuarlar için iyi bir planlama yapılmalı ve dekoratif ürün kullanımı konusunda seçici davranılmalıdır.

Mobilya Seçimine Dikkat

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Stüdyo daireler için mobilya seçimine dikkat

Yatak odası, mutfak ve salonun bir arada bulunduğu stüdyo daire dekorasyonunda bir bütünlük oluşturmalıdır. Yani farklı şekillerde dekore etmek yerine üç alanı da birbirine benzer şekil ve renklerle dekore edecek mobilyalar tercih edilmelidir.

Ayrıca mutfak dolapları, gardırop gibi depolama alanları için kapak seçiminizi açılır kapanır modeller yerine sürgü kapaklı modeller kullanmanız daha doğru olacaktır.

Editörün Tavsiyesi: Stüdyo dairede kompakt bir mutfak tezgahı!

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Modüler kompakt mutfak tezgahı

Stüdyo daireniz ya da oldukça dar bir mutfağa sahipsiniz ve mutfak tezgahı konusunda kafanız karışıksa kompakt mutfak tezgahı konumuz sizin için harika bir çözüm olabilir.

Kompakt mutfaklar tamamen stüdyo daireler için tasarlanmış mükemmel bir ürün. Aslında bir ürün demek oldukça yanlış çünkü tasarımcısı onu öyle bir oluşturmuş ki bir buzdolabı, bir lavabo, bir ocak, bir tezgah ve hatta bir yemek masası şeklinde düşünmüş.

Bir mutfakta olması gereken tüm eşyaların tek bir ünite halinde sunulması hakikaten etkileyici. Küçük dairelerin yeterli alan probleminin olması böyle bir ürünün ortaya çıkmasının en önemli noktası.

Yerden tasarruf sağlayacak birçok ürün gördüm, hatta yazdığım yazılarda paylaştığım birçok ürün oldu ancak böyle her şeyi içinde barındıran kompakt mutfak tezgahı ile ilk kez karşılaştığımı belirtmek isterim.

Ürünü araştırdığımda Ana Arana adında bir tasarımcı tarafından hazırlandığını buldum. Ana Arana bu kompakt tezgahı için bir isim bile belirlemiş, onun adı Gali.

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Modüler kompakt mutfak tezgahı

Gali ile misafirlerinizi şaşırtmanız mümkün. Çünkü Gali oldukça hamarat hem yemek pişiriyor hem de bir mutfak masası olabilir. Ayrıca buzdolabından bir şey almak isterseniz de alt kısmına eğilmeniz yeterli.

Türkiye’deki mobilya tasarımcılarına örnek teşkil edeceğine inandığım bu ürünü tüm stüdyo daire kullanıcılarına tavsiye ediyorum.

1+1 Stüdyo Daire Planı Örnekleri 2023
Modüler kompakt mutfak tezgahı

Modüler mutfak tezgahı olan Gali, 4 ana modülden oluşuyor ve birine takılıp sökülen parçalar ile kullanıcı için de oldukça rahat bir sökülüp takılma özelliğine sahip. Daha fazla fikir için Pinterest sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Stüdyo daire nedir?

Bir stüdyo daire, kompakt, müstakil bir yaşam alanı olarak tasarlanmış bir daire türüdür. Tipik olarak, ayrı bir mutfak ve banyo ile hem oturma hem de uyku alanı olarak hizmet veren tek, büyük bir odadan oluşur. Stüdyo daireler genellikle daha uygun fiyatlı bir konut seçeneği arayan veya daha esnek ve minimalist bir yaşam düzeni isteyenler arasında popülerdir. Ayrıca, daha küçük binalara daha kolay sığabilecekleri için, alanın önemli olduğu kentsel alanlarda da yaygındırlar. Stüdyo daireler genellikle diğer daire tiplerinden daha küçüktür, bu nedenle çok fazla alana ihtiyaç duyan veya farklı aktiviteler için ayrı odalara sahip olmak isteyenler için uygun olmayabilir.

Yorum yapın