1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

1+1 ev dekorasyonu biraz daha farklı dekorasyon fikirleri ile hazırlanmalı. Peki, 1+1 stüdyo daire dekorasyonu nasıl yapılır merak edenlere harika bir içerik hazırladık!

Bu gayet olağan bir durumdur, çünkü diğer evlere nazaran genellikle boyutları daha küçüktür. 1+1 küçük ev dekorasyonu ile bu durumu lehinize çevirebilirsiniz. 1+1 daire için mobilya seçenekleri günümüzde daha fazla seçenek ile 1+1 küçük ev dekorasyonu tarzını destekliyor.

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
1+1 küçük ev dekorasyonu

Öncelikli olarak minimal eşya tasarımlarına şans vermekten başlamalıyız. Küçük ve işlevsel ürünler, tam da sizin aradığınız tarzda ürünlerdir. Mobilya sektörünün bu denli gelişmesinden dolayı, isteğe bağlı ürünü de rahatlıkla temin edebilirsiniz.

1+1 Stüdyo Daire Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Stüdyo daire dekorasyon önerileri

Stüdyo daire, modern hayatın getirdiği yeniliklerdendir. Özellikle tek kişi ya da iki kişinin kaldığı bu daireler tek odadan oluşmaktadır. Dairenin daha az mobilya ile fonksiyonel eşyalardan oluşması pratik ve hızlı bir hayata sahip insanlar için vazgeçilmezdir. Gelin hep birlikte stüdyo daire döşenirken hangi dekorasyon kurallarını dikkate almalıyız beraber bakalım. Ayrıca bu yazıda 1+0 daire nasıl döşenir sorusuna da yanıt bulabileceğinizi bilmenizi isteriz.

0+1 veya 1+1 dairelerde yatak kısmı dekorasyonun en zor kısımlarındandır. Odanın kenarında bir yatağın olması, bu yatak bir paravanla kapatılsa da dekorasyon açısından hiç de uygun değildir.

Bunun yerine son dönemde kullanılan yöntem duvara monte yöntemidir. Japonların yer darlığı sebebiyle yıllardır kullandığı yöntemle gündüzleri yatağınızı kaldırabilir ve dekorasyonu da bozmamış olursunuz.

1+1 daireler için Amerikan mutfak vazgeçilmezdir. Bu mutfakta kullanılan ankastre ürünleri ya da beyaz eşyaları özenle seçmeliyiz.

Çalışırken az ses çıkaran ürünleri tercih etmeliyiz. Aynı zamanda iyi çekim gücüne sahip bir aspiratör mutfaktaki yemek kokularının oturma alanına gelmesini engelleyecektir.

Stüdyo daire dekorasyonunun vazgeçilmezleri duvarlardır. Mekânın dar olması sebebiyle duvarları olabildiğince kullanışlı ve şık hale getirmek gerekir.

Modern 1+1 Daire Dekorasyonu

YouTube video

Bunun için duvarları tek parça olarak düşünüp hangi rafın ya da dolabın nereye uygulanması gerektiğine karar vermemiz gerekir.

Bunun yanında duvar renginin açık olması da dairenin aydınlık görünmesini ve dairenin daha ferah bir ortama kavuşmasını sağlayacaktır.

Perde seçimi 1+1 daire için önemli bir ayrıntıdır. Perdelerin hafif ve açık renk olması bu daireler için daima avantajdır. Güneş ışığından ne kadar çok yararlanılırsa dairenin alanı da o kadar geniş görünecektir.

Stüdyo Daire Nasıl Olur?

YouTube video

1+1 Daire Planı Nasıl Olmalı?

Modern hayatın bize sunduğu yeniliklerden biri de 1+1 daire seçimleridir. Bu dairelerin özellikle çocuksuz aileler, bekârlar ya da üniversitede okuyan öğrenciler için ideal olduğunu söylemek gerekir.

1+1 daire dekorasyonu için temel yaklaşım, dairenin tamamını bir bütün olarak dekore etmektir. Buradan hareketle kendinize bir odak noktası belirleyin ve daire dekorasyonunu bu odak noktasına göre yapın.

Odak noktası 1+1 stüdyo daireler için genellikle mutfaktır. Amerikan tarzı mutfaklar bu daireler için kaçınılmazdır. Salonun ve mutfağın bütünleşik olması baştan belirttiğimiz dekorasyon fikrini de desteklemektedir.

Yatak odasını da aslında evin diğer bölümlerinden farklı olarak düşünmemek gerekir. Buradaki kullanacağınız mobilyalardan dolaba ve renk seçimine kadar her ayrıntı için salon ve mutfağın dekorasyonu sizin için bir örnek teşkil edecektir.

Öncelikle küçük alanlara sahip mekânların en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini unutmayalım. Bu düşünceden yola çıkarak 1+1 stüdyo daire dekorasyonunda mobilyaların fonksiyonel olması, çok yer kaplamaması, geçiş alanlarının doğru tespit edilmesi gerekiyor.

Çok fazla mobilya kullanarak zaten alan sıkıntısı olan bir mekânı eşya ile boğmanın da bir anlamı da yok. Az ama yeteri kadar eşya kullanmak ve bu konuda minimalist bir düşünce yapısına sahip olmak 1+1 stüdyo daire dekorasyonunda da önemlidir.

1+1 Daire Mobilyaları Nasıl Seçilir?

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
1+1 Stüdyo daire dekorasyonu

1+1 daire mobilyaları için iki temel özellik ön plandadır. Birincisi fonksiyonel olması, ikincisi mekânın renklerine uygun desen ve renge sahip olmasıdır.

Mobilya seçiminde yukarıda belirttiğimiz kurallara uygun seçimler yaptığınızda sıcak ve huzur veren mekânlar oluşturmak hiç de zor olmayacaktır.

1+1 Daire Nasıl Döşenir?

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
1+1 stüdyo daire mobilyaları

1+1 daire dekorasyon fikirlerinde duvarların önemi büyüktür. Yatak odası olarak kullanacağınız bölümde isterseniz duvara monteli bir yatak kullanabilirsiniz.

Bu yöntem, ihtiyacınız olduğunda size alan oluşturacaktır. Yine tabanda yer kaplayacak ve alanı daraltacak eşya seçimlerinden ziyade duvara monte edilmiş dolapları kullanmak daha doğru bir uygulamadır.

1+1 stüdyo daire aydınlatması önemli dekorasyon aşamalarındandır. Özellikle koridor yeteri kadar aydınlanmıyorsa LED ampullerle bu mekânı farklı şekillerde aydınlatabilirsiniz.

İnce tüller ile gün ışığından azami derece faydalanmak gerekir. Küçük mekânları ferah kılmanın bir yolu da onları yeteri kadar aydınlatmadan geçer.

Odalarınızın boyutlarının küçük olmasından sebep, büyük tasarımla size göre değil. Büyük boyutlara sahip ürünleri kullanırsanız, çok fazla yer kaplar ve evde kullanım alanını daha az bırakır. Aynı süreç içerisinde minimal tasarımlar ile beraber, daha fazla kullanım yeriniz olur ve kendinizi daha ferah bir evde bulabilirsiniz. Dilerseniz 1+1 ev dekorasyonu için önerilerimizi sıralayalım:

Dolaplar görünmez olmalı

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Dekorasyonda dolaplar görünmez gömme dolap olmalı?

Kastettiğimiz, gömmeli diye de adlandırılan görünmez dolaplardır. Dolapları duvara monteli ve daha az yer kaplayan tasarımlardan tercih etmelisiniz. Bu sayede kullanım alanı biraz daha genişleyebilir.

Koyu renk seçiminden uzak durun

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
1+1 ev dekorasyonu için koyu renk seçiminden uzak durun

Açık renkli ürünleri tercih etmelisiniz. Açık renk bilindiği üzere, ferahlatıcı etkiye sahiptir. Odanın küçük boyutları ile koyu renkli ürünler tercih ettiğiniz vakit, tavanınız yüksek olsa dahi boğucu bir oda olmasına imkân kılarsınız. Açık renkli ürün tercihi ile, evinizi daha da geniş gösterebilirsiniz.

Minimalist tasarımı benimseyin

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Stüdyo dairelerde minimalist tasarımı benimseyin

Minimal yani küçük boyutlu eşyalar kullanmaya özen gösterin. Estetik, işlevsel, kreatif ve açık renkli ürünleri tercih edebilirsiniz.

Televizyonu duvara monte edin!

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
1-1 ev dekorasyonunda televizyonu duvara monte edin

Küçük olan odayı, televizyon ünitesi ile daha da küçültmeyin. O televizyon duvara asılsın ve daha çok kullanım alanı açılsın. Unutmayın televizyon ünitesi, çok fazla yer kaplar ve günümüzde minimal televizyon ünite dekorasyon ürünleri maalesef yok.

Akıllı mobilyaları tercih edin

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
1+1 ev dekorasyonu için akıllı mobilyaları tercih edin

Kaplanabilen, açılabilen, dönüştürülebilen veya gizli saklama yerine sahip farklı tasarımlı ürünleri tercih etmelisiniz. En azından sehpa ve koltukları kesinlikle, akıllı ürün olmasını isteyin. Sehpa ve koltuğun daha işlevsel kullanılması, sizin için büyük bir avantajdır. Hem daha fazla alan kazanırsınız, hem de depolama zahmetinden kurtulursunuz. Ayrıca misafirler geldiğinde, yatacak yerleri de olacak.

Bir değil, birden çok ayna olmalı

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Stüdyo dairelerde ayna kullanımı

Aynanın evi ne kadar geniş gösterdiği hakkında, yorum yapmaya gerek yok. Aynalar evi olduğundan daha geniş gösterir ve bu sizin aradığınız bir özellik. Rengarenk ayna tasarımları da kullanabilir, parlak kenarlara sahip aynaları da. Nasıl ürünler kullanacağınız, tamamen sizin tercihiniz.

Işıklandırmayı arttırın

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
1+1 ev dekorasyonu için ışıklandırmayı artırın

Eviniz doğal ışık alabilen mevkide ise, bu konuda şanslısınız. Fakat ışığın az olduğu ortamda, oda daha küçük görülür ve insanın ruhunu daraltır. Yapay ışıklandırma sistemini kullanabilirsiniz. Özellikle 1+1 ev tasarımları için yüksek tavan tercih edilir. Bu yüksek tavanı avantaja dönüştürebilirsiniz. Tavana LED ışık aydınlatma sistemi kurarak, evin daha ferah olmasını sağlayabilirsiniz.

1+1 ev tasarımları için genellikle yapılan hatalardan bahsettik. Yukarıda 7 madde de, nasıl daha geniş ve ferah eve sahip olabileceğiniz anlatıldı. En önemli detaylardan birisi, aydınlatma ve minimal eşya tasarımları kullanmaktır. Dekore edeceğiniz evinizin boyutu küçük olabilir fakat bu sizin için bir avantaj olabilir. Daha az eşya kullanarak, muazzam bir görüntü sergileyebilirsiniz.

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
1+1 ev tasarımları

Özellikle evinizde kullandığınız tüm ürünler, bir bütün olmalı. Işıklandırma sisteminden, perde seçiminize kadar bütün dekor olarak hayal etmelisiniz. Perde seçiminde de, stor perde kullanabilirsiniz. Stor perdeler daha az yer kapladığından ve keskin hatlara sahip olduğundan evi daha yüksek gösterir.

Odanızın uzunluğunu tavan ile düşündüğünüzde, daha yüksek göstermek gibi bir avantaja sahip olursunuz. Ayrıca tavana asma tavan gibi tasarımlar uygulamanızı önermiyoruz. Yüksek bir tavana sahipseniz, bırakın yüksek kalsın. Sadece ışıklandırma sistemi kurarak, evinizi daha aydın gösterebilirsiniz.

Örnek Stüdyo Daire Yerleşimi

Stüdyo dairelerin metrekarelerine göre çok farklı dekorasyonu mümkündür. Özellikle mobilyalar bu dekorasyonda ön plandadır.

Mobilyaların daireyi boğmayacak şekilde ve daireyi bütüncül değerlendirilerek döşenmesi doğru yöntem olacaktır. Ayrıca mobilya seçiminde şıklığın yanında kullanışlılığı ve rengi de dikkate almanızı öneririz. Daha fazla fikir için Pinterest hesabına göz atabilirsiniz.

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

“1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın