Yemek Takımı Nasıl Seçilir? Porselen mi, Seramik mi?

Aile buluşmalarının vazgeçilmezi yemek masalarını süsleyen yemek takımı yine gündemde! Peki, porselen mi, seramik mi yoksa stoneware mı almalı? Aile buluşmalarının, dost sohbetlerinin en keyifli anlarının yaşandığı sofralar şık yemek takımları, çatal bıçak takımları ve bardaklarla renklenir. En lezzetli yiyeceklerin sunulduğu yemek takımlarının seçimi hem zahmetli hem de keyifli bir iştir. Yemek takımları porselen, seramik gibi malzemelerle üretilir. Stoneware yemek takımları da son dönemin gözdeleri arasında yer alır. Sofralarınıza renk katacak yemek takımlarını Karaca’da bulabilirsiniz.

Porselen ve Seramik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yemek Takımı Nasıl Seçilir? Porselen mi, Seramik mi?
Porselen ve seramik arasındaki farklar

Sofraların gözdesi yemek takımları farklı özellikler içeren malzemelerle üretilir. Gıda ile temasında bir sakınca bulunmayan bu malzemeler sıvı geçirgenliği, gözenek yoğunluğu gibi farklılıklar içerir. Seramik malzemelerin yapısı porselenlere oranla daha yumuşaktır. Porselen seramiğe oranla daha sert olsa da kolayca kırılabilir. Seramik, toprak altındaki kayaların yapısında bulunan kil, kaolen gibi minerallerin yüksek ısıda pişirilmesi sonucu elde edilir.

Porselenin ham maddesi ise tamamen kildir. Seramikten daha yüksek sıcaklıkta pişirilir. Hem üretim tekniği hem de hammadde bakımından farklılaşan seramik ve porselen boyama ve şekillendirme işlemlerinin ardından sofralarınıza ulaşır. Seramik porselene oranla daha mattır. Porselen ürünlerin suya dayanıklılığı seramiklere oranla daha fazladır. Daha kalın bir kesimi bulunan seramik yemek takımlarını günlük kullanım için tercih edebilirsiniz. Porselen yemek takımları ise şık davet sofralarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Karaca’nın şık tasarımlı seramik ve porselen yemek takımları ile sofralarınıza ışıltı katabilirsiniz.

Stoneware Nedir?

Yemek Takımı Nasıl Seçilir? Porselen mi, Seramik mi?
Stoneware nedir

Stoneware çoğunlukla seramikle karıştırılan fakat yapısal olarak farklılık gösteren bir malzemedir. Son yıllarda mutfakların vazgeçilmezleri arasına giren stoneware ürünler yemek takımı olarak da şık alternatifler içerir. Stoneware ürünlerin su emme oranı oldukça düşüktür. 1200 derece sıcaklıkta pişirilerek üretilen stoneware yemek takımları bu yönüyle seramik modellerden ayrılır. Stoneware tabak çeşitlerini mikrodalgada rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yiyeceklerinizi ısıtmak için bu ürünlerden yararlanabilirsiniz. Dış etkenlerle herhangi bir tepkimeye girmediği için yüksek oranda hijyen sağlar.

Sağlığa dost, kaliteli ve doğal kaynaklı malzemelerden üretilen stoneware yemek takımlarını temizliği de oldukça kolaydır. Yüzey sertliği yüksek olan bu ürünler dayanıklı yapıları ile ön plana çıkar. Yiyeceklerin kokusu stonware ürünlerin üzerine sinmez. Bu sayede yemeklerin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Isıl şoklara dayanıklıdır ve mikrop barındırmayan bir yapıya sahiptir. Özel boyama teknikleri ile renklendiren bu ürünlerle sofralarınıza ışıltı katabilirsiniz. Sır altı adı verilen özel bir teknikle üretilen Karaca New Blue Odyssey yemek takımının desenleri uzun yıllar dayanıklılık gösterir. Karaca Teos yeşil yemek takımı da stoneware malzemeden üretilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilen bu ürünleri ister günlük yaşamınızda isterseniz davet sofralarında kullanabilirsiniz.

Yemek Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek Takımı Nasıl Seçilir? Porselen mi, Seramik mi?
Yemek takımı alırken nelere dikkat edilmeli

Yemek takımları aileniz ya da misafirleriniz için hazırladığınız birbirinden lezzetli yemekleri şık bir biçimde sunabilmeniz için özel olarak üretilir. Yemek takımı alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar bulunur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yemek takımı alırken malzeme yapısına dikkat etmek gerekir. Sağlık, görsellik ve dayanıklılık özelliklerini inceleyerek seramik, porselen ve stoneware yemek takımlarından dilediğinizi seçebilirsiniz.
  • Kullanım alışkanlıklarınıza uygun modelleri seçmeniz size avantaj sağlayacaktır. Mikrodalga kullanmayı seviyorsanız, bulaşıklarınızı makinede yıkamayı tercih ediyorsanız buna uygun modelleri almanız tavsiye edilir.
  • Dayanıklılık da göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerden biridir. Günlük kullanım için yıpranmaya, kırılmalara, çizilmelere karşı dayanıklı olan seramik ya da stoneware yemek takımlarını kullanabilirsiniz. İnce yapılı porselen yemek takımlarını ise daha özel davetler için tercih edebilirsiniz.
  • Yemek takımı seçiminde kişi sayısı oldukça önemli bir konudur. Sık sık kalabalık davetler veriyorsanız 12 kişilik yemek takımlarını kullanabilirsiniz. Günlük kullanım için 6 kişilik bir yemek takımı daha uygun olacaktır.
  • Yemek takımları zengin bir renk ve desen çeşitliliği ile karşınıza çıkar. Dekorasyonunuzla bütünlük elde etmek için uyumlu yemek takımlarını satın alabilirsiniz.

Yorum yapın