Oda Bölme Fikirleri ile Daha Kullanışlı Yaşam Alanları

Kullanışlı bir ev elbette herkesin hayalidir. Evinizi kullanışlı bir şekilde dekore edip düzenlediğinizde eviniz küçük dahi olsa bu sizin için zorluk olmaktan çıkar. Büyük bir evin varsa evinizi kullanışlı hale getirmek ise oda bölme fikirleri ile oldukça kolaydır.

Oda bölme fikirleri oldukça fazladır. Önemli olan sizin odanıza ve oda dekorasyonunuza en uygun olan oda bölme fikrini bulmanız ve etkili bir şekilde uygulayabilmenizdir. Oda bölme nasıl yapılır, hangi yöntemler kullanılır sorusu en çok sorulan sorulardır. Bu yazımızın devamında oda bölme yöntemlerine dair tüm detayları bulabilirsiniz.

YouTube video

Oda bölme panelleri, oda bölme işinde oldukça kullanışlı ve pratik yöntemlerin başında gelmektedir. Farklı panel ürünleri ile geniş odanızı bölerek kendinize daha fazla kullanım alanı oluşturabilirsiniz.

Oda Bölme Nasıl Yapılır?

Geniş odalarınız için kullanabileceğiniz bölme yöntemlerinden birisi kontrplak ile bölmedir. İnce tabakalar halinde olan kontrplaklar ile geniş odalarınızı kırmadan kolaylıkla bölebilirsiniz. Daha estetik bir görüntü istiyorsanız Japon perde ile ayırma yöntemini kullanabileceğiniz gibi pimapen ile oda ayırma yaparak klasik bir yöntem de kullanabilirsiniz.

Geniş odalarınızın hem daha kullanışlı hem de daha estetik bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız halat, kitaplık, ayna kullanarak ya da sürgülü bir kapı yardımı ile odanızı kolaylıkla ikiye bölebilir, daha kullanışlı alanlar yaratabilirsiniz.

1.Kontrplak ile Oda Bölme

Oda Bölme Fikirleri ile Daha Kullanışlı Yaşam Alanları

Oda bölme paravan malzemesi olan kontrplak, geniş odaların ikiye bölünmesinde oldukça sık kullanılan bir malzemedir. Kontrplak, metrekaresi oldukça uygun olan bir malzemedir. Odanızın genişliği ne olursa olsun bütçenizi zorlamadan kontrplak kullanarak oda bölme yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Giyinme odası dekorasyonu için de oda bölme fikirlerinden yararlanabilirsiniz:

2.Japon Perde ile Odayı Ayırın

Oda Bölme Fikirleri ile Daha Kullanışlı Yaşam Alanları

Geniş evleri dekore etmek daha zor ve uğraştırıcıdır. Eğer eviniz genişse ve odanız size fazla büyük geliyorsa Japon perde ile oda bölme yöntemini kullanabilirsiniz. Perdeler, dekorasyon alanında önemli bir role sahiptir. Kullanacağınız Japon perde ile hem evinize şık bir hava katarken diğer taraftan da odanızı bölerek ayrı bir alan oluşturabilirsiniz.

3.Pen ile Oda Ayırma

Oda Bölme Fikirleri ile Daha Kullanışlı Yaşam Alanları

Pen ile oda ayırma klasik yöntemlerden birisidir. Pimapen ile oda ayırma fiyatları oldukça uygun ve ekonomiktir. Bu yöntemle az bütçe ile odanızı fonksiyonel bir şekilde ikiye bölebilirsiniz.

4.Kitaplık ile Oda Bölme

Oda Bölme Fikirleri ile Daha Kullanışlı Yaşam Alanları

Pratik oda bölme yöntemleri arıyorsanız kitaplık fikri tam da size göre. Geniş odanızı ikiye bölerek kullanışlı alanlar oluşturmak istiyorsanız odanızı bölmek istediğiniz kısma ölçüye uygun bir kitaplık tercih edebilirsiniz.

5.Ayna ile Odayı Bölmek

Oda Bölme Fikirleri ile Daha Kullanışlı Yaşam Alanları

Aynalar, mekanı daha geniş ve ferah gösteren eşyalardır. Odanızı ikiye bölmek için aynaları kullandığınızda hem işlevselliği hem de aynı zamanda mekanın genişliği ile derinliğini arttırmış olursunuz. Odanızı bölmek istediğiniz noktalara yerleştireceğiniz dev aynalar, işlevselliğinin yanı sıra odanızın çok yönlü bir açı kazanmasını da sağlayacaktır.

6.Halat ile Oda Ayırma

Oda Bölme Fikirleri ile Daha Kullanışlı Yaşam Alanları

Odayı ikiye bölmek istiyorsanız kullanabileceğiniz bir diğer yöntem halat kullanmaktır. Halat fikri, kulağa farklı gelse de otantik bir oda dekorasyonunda halat ile odayı ikiye bölmek odanıza şık ve otantik hava katacaktır.

Halat ile odanızı bölerken birden fazla halat kullanarak eğer odanızdaki diğer mobilyalar ve eşyalar da uygunsa rustik bir dekorasyon da yapabilirsiniz.

7.Sürgülü Oda Bölme Fikirleri

Oda Bölme Fikirleri ile Daha Kullanışlı Yaşam Alanları

Odayı ikiye bölme yöntemleri arasında sürgülü oda bölme fikri oldukça sık tercih edilir. Genellikle camlı sürgüler, fonksiyonelliğin yanı sıra aynı zamanda odada farklı bir görünüm sağlamaktadır. Böylece odanızı ikiye ayırsanız da camlı sürgülü kapı ile görsel bütünlük sağlanmış olacaktır.

“Oda Bölme Fikirleri ile Daha Kullanışlı Yaşam Alanları” üzerine bir yorum

  1. Tasarımlarımızla gerçekleştireceğimiz her çalışmada; yaşam alanını kullanıcısı ile bütünleştirmeyi hedefliyorsunuz tebrikler…

    Yanıtla

Yorum yapın