Yaşam Alanını Kullanışlı Hale Getiren Oda Bölme Fikirleri

2
Odayı ikiye ayırma fikri

Bazen orijinal fikirler yaşam alanlarını olduğundan daha kullanışlı hale getirebiliyor. Mesela evinizde çok geniş bir odaya sahipsiniz ancak odayı daha kullanışlı hale getirmek istiyorsunuz. Bu noktada oda bölme fikirleri sizin için iyi bir çözüm olabilir.

Özellikle metrekare olarak küçük eve sahip olanlar ve geniş alanları daha kullanışlı hale getirmek isteyenler bu fikirler tam size göre.

Mekanı yaratıcı bir şekilde böldüğünüzde kendinize özel alanlar yarattığınızı göreceksiniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız.

Eviniz açık planlı büyük bir ev de olsa, nohut oda bakla sofa minicik bir ev de, ev sahibine özel kişisel alanlar her daim lazımdır!

Mekânı yaratıcı bir şekilde bölümleyebileceğiniz bu fikirler sayesinde siz de evinizde kendinize özel alanlar yaratabilirsiniz!

Oda bölme fikirlerinde paravanlar

Odanızı son derece dekoratif bir o kadar da pratik paravanlar ile bölmeniz mümkün. Birbirinden renkli birbirinden hoş paravan modelleri mevcut. Piyasada kolaylıkla bulabilirsiniz, özellikle yapı marketleri sizlere öneriyorum.

Size bir önerimde paravan renginde henüz bir karar veremediyseniz düz bir paravan bulup kumaş ve boyalarla renklendirebilirsiniz.

Oda bölerken mobilyaları düzenleyin!

Büyük bir odanız varsa eşyaları duvara yaslamak yerine odanın ortasına doğru yerleştirin. Özellikle büyük mobilyalarınızı zekice yerleştirmeniz odayı bölerken size yardımcı olacaktır. Mesela, odayı ikiye bölmek için büfeyi orta noktaya koyabilirsiniz. Böylelikle odayı ikiye bölebilirsiniz.

Büyük mobilyaların çevresini boş bırakırsanız daha geniş ve ferah bir dekorasyon sağlamış olursunuz.

Oda bölerken ışıklandırmadan yararlanın!

Farklı ton ve renklerde ışıklandırma üniteleri kullanarak aynı mekan içerisinde iki farklı alan oluşturabilirsiniz.

Işıklandırırken dekoratif mum ve lambader kullanabilirsiniz.

Oda bölerken halı doğru kullanımı

Halılar mekanı bölmek için yararlanabileceğiniz önemli eşyaların başında yer alıyor. Halıları odayı bölümlendirirken mekanı fazlasıyla ortaya çıkarır.

Halı kullanımı bölümlediğiniz mekanın daha sıcak, samimi ve konforlu olmasını sağlar.

Kitaplıklarla odayı bölün!

Ev dekorasyonu üzerine alışveriş sitelerinden kolaylıkla bulabileceğiniz harika çift taraflı kitaplıklar mevcut. Bunlardan uygun olanları oda bölerken kullanabilirsiniz.

Böylelikle kitaplarınızı muhafaza etme şansını bulurken mekan bölme sorunuza da muhteşem bir çözüm bulmuş olursunuz.

Kitaplığın hemen yanına yerleştireceğiniz bir ahşap merdiven ile kütüphane havası oluşturabilirsiniz. Ayrıca raflarda kullanabileceğiniz renkli kutuları da dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz.

Kitap kurtları için dekoratif kitaplık fikirleri için daha önce kaleme aldığım yazımı okuyun.

Mekan bölme fikirlerinde perdeler

Geniş bir mekanı ikiye çok basit bir şekilde bölmek isterseniz perdelerden faydalanabilirsiniz. Tavandan aşağıya kadar uzayan dikkat çekici bir tasarıma sahip perdeler ile mekanı ikiye bölmek çok basit.

Sizlere bu yazımda oda bölme fikirleri hakkında bilgiler sundum. Sizlerin oda bölmek için fikir sahibi olmanız amacıyla bir galeri hazırladım. Aşağıdaki galeriyi ziyaret edebilir, yorumlarınızı benimle paylaşabilirsiniz.

Oda bölme fikirleri

Resimleri görüntülemek için üzerine tıklayınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here