Park Beşik mi Mobilya Beşik mi?

Tüm anne adayları park beşik ya da mobilya beşik ikilemiyle arasında kalıyor desek yanlış olmaz. 

Peki, park yatak mı beşik mi alınmalı?

Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce onun için özel bir alan oluşturma gayretleri tüm anne adaylarında bulunuyor. Ancak doğru tercih yapmak gerçekten çok önemli. Bu yazımda sizlere park beşik mi mobilya beşik mi almalıyım sorusunu cevaplandıracak önemli ip uçları sunacağım. Aslında evinize alacağınız her eşyanın tamamen sizin zevk ve ihtiyaçlarınızla doğru orantılı diyebilirim.

Çünkü kimimizin evi oldukça geniş kimimizin evi de oldukça dar olabiliyor. İşte bu noktada ihtiyaçlar da değişkenlik gösterebiliyor.

Bebek Karyolası Almadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Evin ve bebeğinizi yatıracağınız odanın durumuna göre ya bebek karyolası ya da park beşik almalısınız. İki ürünün de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Genel olarak bebek karyolası ya da beşik alırken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Bebek karyolası bebeğiniz için sağlıklı bir uykunun vazgeçilmezidir. Bebek karyolası almadan önce bu kuralı her zaman göz önünde bulundurun.
  • Parmaklıklarının arası 6 cm. den fazla olmamalıdır. Büyük parmaklıklı beşiklere bebeklerin kafası sıkışabilir.
  • Karyola ya da beşiklerin herhangi bir bölümü insan sağlığına zarar veren bir maddeden üretilmemiş olmalıdır.
  • Bebek karyolası almadan önce karyolanın ayarlanabilir olduğundan emin olun. Satın aldığınız yerden ayarlanması ile ilgili bilgiye mutlaka alın hatta sizin önünüzde ayarlamalarını isteyin.
  • Bebek karyolası üzerinde yer alan oyuncakların bebeklerin uzanamayacağı yükseklikte olmasına dikkat edin. Bebeğiniz bunlara uzanırsa oyuncakları sizin kontrolünüzde oynayamayacağı için bebeğiniz zarar görebilir.
  • Ahşap bebek karyolası almadan önce özellikle çevresini iyi kontrol etmek gerekir. Köşelerde kalmış kıymıklar bebeğe zarar verebilir.
  • Eğer bebeğinizin yatağını değiştirmek zorunda kalacaksanız bebek karyolası almadan önce iyi düşünmeniz gerekir. Ahşap olan karyolalar genellikle sabittir. Son dönemde bazı karyolalara tekerlek ilave edilse de ihtiyaca göre bir seçim yapmak daha doğru olacaktır.
  • Markası, üretim yeri, firması belli olmayan ürünleri alarak kendinizi riske atmayın. Bu ürünler belki ucuz görülebilir ancak uzun vadede gerek sağlık gerekse dayanıklılık açısından sizi tatmin etmeyecektir.
  • Bebek karyolası almadan önce mağazada karyolanın parmaklarını yerinden oynatmaya çalışın. Eğer parmaklıklar yerinden çıkacak gibi oluyorsa o üründen uzaklaşabilirsiniz. Çünkü bebek karyolasında en önemli kriterlerden biri de güvenliktir.
  • Genellikle bebek karyolası ile beraber satılan bebek yataklarının sertliği, kullanılan malzemenin sağlıklı olması da dikkat etmeniz gereken diğer bir özelliktir.

Bebek Beşiği Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Bebek beşiği seçimi hem bebeğin hem de anne babanın rahat etmesi için önemli bir seçimdir. Bebeğin ilk yıllarını geçireceği için hem sağlıklı hem de rahat ve güvenli olması temel öncelik olmalıdır.

Özellikle sağlıklı olması gereken beşiklerin boyalı ahşap malzemeden olmaması önemlidir. Doğal ahşap malzeme olması hatta cilanın bile olmaması daha iyi olacaktır. Kullanılan kumaşların tabii olması gerekir.

Plastik kullanılmaması tercih sebebidir. Bebeklerin yatakları da ortopedik özelliklere sahip olmalıdır. Büyük kardeşinin eski yatağını kullanmak doğru bir uygulama değildir.

Bebek beşiği konusunda diğer önemli bir husus da güvenliktir. Özellikle parmaklıkların yanlış üretimi kazaları da beraberinde getirmektedir. Bazı beşiklerin parmaklık uzunlukları kısadır.

Bu bebeklerin burayı aşıp düşmesine neden olabilir. En az 50 cm olması gereken parmaklıklar açılır kapanır şeklinde olabilir. Ancak bu mekanizmanın da iyi gizlenmesi ve doğru çalışması gerekir.

Bebeğin eli ya da başka bir uzvu açıp kapatma sırasında sıkışmamalıdır. Parmaklık aralarının çok büyük olması da bebeklerin kafalarının ve bacaklarının buralara sıkışmasına neden olabilir.

4-6 cm aralıklarla oluşturulmuş parmaklıklar yeterlidir. Beşikte keskin hatlar olmamalıdır. Bu hatlar bebeğe zarar verebilir.

Bebek beşiği alırken: Büyüyen bebek beşiği

Park Beşik mi Mobilya Beşik mi?

Çocuğunuzun üç yaşından sonra da aynı beşiği kullanmasını istiyorsanız dönüşen ya da büyüyen beşikleri tercih etmelisiniz. Bu beşiklerin yanındaki komodinler sayesinde beşik yeniden dizayn edilip büyümesi ve yatak haline getirilmesi sağlanabilir.

Ekonomik bir uygulama gibi görünse de bazı uzmanlar bebeklerin üç yaşından sonra parmaklıklı yataklarda yatmalarının doğru olmadığını söylüyorlar. Ayrıca üç yılın sonunda dönüşüm yapmaya kalktığınızda hem yatağın modeli eskimiş olacak hem de yıpranmış parçalarla yeni yatak zor oluşturulacaktır.

Bebek beşiği alırken: Anne yanı bebek beşiği

Park Beşik mi Mobilya Beşik mi?

Anne yanı bebek beşiği, pratik kullanımı ve tekerlekleri sayesinde istenilen mekâna gitmesi gibi özellikleri sebebiyle sıkça tercih edilen beşik çeşididir. Bu bebek beşiği yaklaşık üç yıl rahatlıkla kullanılabilir. Bu sayede bebeğin güvende hissetmesi için zaman zaman yatak odasında annenin yanında yatması sağlanabilir. Bu beşiklerin bazılarında titreme ve sallama özellikleri de vardır. İsteğe göre bunlar da tercih edilebilir.

Park Beşik Nedir?

Genellikle naylondan ya da fileden tasarlanan renkli, sallanabilen ve ileride oyun parkına dönüşebilen beşiklere deniliyor.

Park beşiklerin avantajları

Park Beşik mi Mobilya Beşik mi?
Park beşik

Park beşik modellerinin en büyük avantajı, sallanabilmesidir. Ayrıca çocuğunuz büyüdükçe kademeli olarak beşik zeminini daha aşağıya çekmeniz mümkün olabiliyor.

Park beşiklerin avantajlarından biri de ileride çocuk için oyuncaklarını da koyabileceğiniz bir sepete dönüşmesi. Çocuk ilerleyen zaman diliminde güvenli bir oyun alanına ihtiyaç duyuyor, bu nedenle park beşik almak mantıklı olabiliyor.

Park beşiklerin önemli avantajlarından biri de odalar arasında yer değişikliğini kolaylıkla yapabilmenizdir. Alt kısmında bulunan tekerlekler sayesinde kolaylıkla taşınabiliyor.

Park beşiklerin dezavantajları

Park Beşik mi Mobilya Beşik mi?

Gelelim park beşiklerin dezavantajlarına. Park beşiklerin bence en büyük dezavantajı naylon bezden tasarlanmış olması. Genellikle rengarenk tasarlanan park beşikler çoğunlukla yatak odasında annenin yanında bulunuyor.

Yatak odasında rengarenk bir beşik, odasının dekorasyonuna zarar veriyor. Siz de dekorasyon konusunda hassassanız bu durumu mutlaka değerlendirmelisiniz.

Ayrıca park beşikler oldukça basit görünümleri nedeniyle insanda kalitesiz malzeme ve güvensiz bir yatak izlenimi oluşturabiliyor. Bebeğinizi bu alanda yatırmak istemeyebilirsiniz.

Zaman içerisinde park beşiklerin naylonunda esneme ya da yırtılmalar söz konusu olabiliyor, bu durum anne ve babaları rahatsız edebilir. Özellikle bebeğin ağırlığının artmasıyla birlikte park beşik kolaylıkla deforme oluyor.

YouTube video

İlginizi Çekebilir: İkiz bebek beşikleri için tıklayabilirsiniz.

Mobilya Beşik Nedir?

Ahşap ya da MDF malzemeden tasarlanan koruma parmaklıkları bulunan ve büyüyebilen şekilde oluşturulan beşiklere mobilya beşik denir.

Mobilya beşiklerin avantajları

Park Beşik mi Mobilya Beşik mi?

Mobilya beşiklerin en önemli avantajı bence çocuğunuz için güvenli bir uyuma ortamı oluşturmasıdır. Bu noktada birçok mobilya beşik tasarlanmıştır. Çoğu mobilya beşik hem görünümü hem de sağlamlığı ile oldukça iyidir. Özellikle yatak odası dekorasyonuna park beşikler gibi zarar vermez rengi tutturabilirseniz oldukça uyumlu bile olabilir.

Kullanılan malzeme nedeniyle mobilya beşikler oldukça sağlamdır. Mobilya beşiklerde çekmece ve dolap gibi alanların yer alması bebeğin malzemelerini yerleştirmeniz için çok kullanışlı.

Mobilya beşiklerin dezavantajları

Park Beşik mi Mobilya Beşik mi?

Mobilya beşiklerin en önemli dezavantajı taşınamamasıdır. Yani bir odadan diğer odaya taşınamaması olumsuz bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca çoğu mobilya beşik sallanma özelliğine sahip değildir. Bu durum bebeğinizin uykuya daha geç dalmasına neden olabiliyor.

Bazı mobilya beşiklerde kademe kademe zemini düşürülemediği için bebeklerin ayaklandıkları zaman düşme tehlikesi geçirme riskleri olabiliyor.

Mobilya beşiklerin park beşikler gibi oyun alanı olarak kullanılamaması da büyük bir dezavantajdır. Çünkü park beşiklerdeki gibi kapıları yoktur ve çocuğun beşiğin içine girebilmesi için anneden yardım alması gerekebiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=4OMaQBXw1F4

Editörün Beşik Tavsiyesi

Kendi evimde bebeğimiz için bizzat kullandığımız ne park beşik ne de mobilya beşik olan ama ikisinin de karışımı olan Tahterevalli Otto beşik modelini sizlere tavsiye ediyorum.

Park Beşik mi Mobilya Beşik mi?

Bu modeli seçmemizin nedenleri içerisinde; mekanizmalı sallanabilmesi, kademeli olarak yatak zeminini yukarıdan aşağıya doğru indirilebilmesi, 4 adet tekerleği sayesinde istediğiniz odaya ve yere taşınabilmesi, bez kısımlarını istediğiniz zaman çıkarıp yıkayabilmeniz, 70x110cm geniş alandan oluşması  ve kurşun içermeyen doğal malzemeden tasarlanması yer alıyor.

Sizlere bu yazımda park beşik mi mobilya beşik mi sorusunun cevaplarını aradık. Umarız bu bilgiler ışığında bebeğiniz için en doğru kararı verebilirsiniz. Daha fazla fikre Pinterest sayfamızdan göz atabilirsiniz. İyi dekorasyonlar dileriz.

Yorum yapın