Park Beşik mi, Mobilya Beşik mi?

1
1360

Tüm anne adayları park beşik ya da mobilya beşik ikilemiyle arasında kalıyor desek yanlış olmaz. Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce onun için özel bir alan oluşturma gayretleri tüm anne adaylarında bulunuyor. Ancak doğru tercih yapmak gerçekten çok önemli.

Bu yazımda sizlere park beşik mi mobilya beşik mi almalıyım sorusunu cevaplandıracak önemli ip uçları sunacağım. Aslında evinize alacağınız her eşyanın tamamen sizin zevk ve ihtiyaçlarınızla doğru orantılı diyebilirim.

Çünkü kimimizin evi oldukça geniş kimimizin evi de oldukça dar olabiliyor. İşte bu noktada ihtiyaçlar da değişkenlik gösterebiliyor.

Park beşik nedir?

Genellikle naylondan ya da fileden tasarlanan renkli, sallanabilen ve ileride oyun parkına dönüşebilen beşiklere deniliyor.

park beşik
park beşik

Park beşiklerin avantajları

Park beşik modellerinin en büyük avantajı, sallanabilmesidir. Ayrıca çocuğunuz büyüdükçe kademeli olarak beşik zeminini daha aşağıya çekmeniz mümkün olabiliyor.

Park beşiklerin avantajlarından biri de ileride çocuk için oyuncaklarını da koyabileceğiniz bir sepete dönüşmesi. Çocuk ilerleyen zaman diliminde güvenli bir oyun alanına ihtiyaç duyuyor, bu nedenle park beşik almak mantıklı olabiliyor.

Park beşiklerin önemli avantajlarından biri de odalar arasında yer değişikliğini kolaylıkla yapabilmenizdir. Alt kısmında bulunan tekerlekler sayesinde kolaylıkla taşınabiliyor.

park beşik
park beşik

Park beşiklerin dezavantajları

Gelelim park beşiklerin dezavantajlarına. Park beşiklerin bence en büyük dezavantajı naylon bezden tasarlanmış olması. Genellikle rengarenk tasarlanan park beşikler çoğunlukla yatak odasında annenin yanında bulunuyor.

Yatak odasında rengarenk bir beşik, odasının dekorasyonuna zarar veriyor. Siz de dekorasyon konusunda hassassanız bu durumu mutlaka değerlendirmelisiniz.

Ayrıca park beşikler oldukça basit görünümleri nedeniyle insanda kalitesiz malzeme ve güvensiz bir yatak izlenimi oluşturabiliyor. Bebeğinizi bu alanda yatırmak istemeyebilirsiniz.

Zaman içerisinde park beşiklerin naylonunda esneme ya da yırtılmalar söz konusu olabiliyor, bu durum anne ve babaları rahatsız edebilir. Özellikle bebeğin ağırlığının artmasıyla birlikte park beşik kolaylıkla deforme oluyor.

Örnek park beşik modelleri

Anne yanı beşikler yazıma da göz atın.

Mobilya beşik nedir?

Ahşap ya da MDF malzemeden tasarlanan koruma parmaklıkları bulunan ve büyüyebilen şekilde oluşturulan beşiklere mobilya beşik denir.

park beşik
park beşik

Mobilya beşiklerin avantajları

Mobilya beşiklerin en önemli avantajı bence çocuğunuz için güvenli bir uyuma ortamı oluşturmasıdır. Bu noktada birçok mobilya beşik tasarlanmıştır.

Çoğu mobilya beşik hem görünümü hem de sağlamlığı ile oldukça iyidir. Özellikle yatak odası dekorasyonuna park beşikler gibi zarar vermez rengi tutturabilirseniz oldukça uyumlu bile olabilir.

Kullanılan malzeme nedeniyle mobilya beşikler oldukça sağlamdır. Mobilya beşiklerde çekmece ve dolap gibi alanların yer alması bebeğin malzemelerini yerleştirmeniz için çok kullanışlı.

park beşik
park beşik

Mobilya beşiklerin dezavantajları

Mobilya beşiklerin en önemli dezavantajı taşınamamasıdır. Yani bir odadan diğer odaya taşınamaması olumsuz bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca çoğu mobilya beşik sallanma özelliğine sahip değildir. Bu durum bebeğinizin uykuya daha geç dalmasına neden olabiliyor.

Bazı mobilya beşiklerde kademe kademe zemini düşürülemediği için bebeklerin ayaklandıkları zaman düşme tehlikesi geçirme riskleri olabiliyor.

Mobilya beşiklerin park beşikler gibi oyun alanı olarak kullanılamaması da büyük bir dezavantajdır. Çünkü park beşiklerdeki gibi kapıları yoktur ve çocuğun beşiğin içine girebilmesi için anneden yardım alması gerekebiliyor.

Örnek mobilya beşik modelleri

Daha önce kaleme aldığım ahşap bebek beşikleri için tıklayın.

Editörün beşik tavsiyesi

Kendi evimde bebeğimiz için bizzat kullandığımız ne park beşik ne de mobilya beşik olan ama ikisinin de karışımı olan Tahterevalli Otto beşik modelini sizlere tavsiye ediyorum.

park beşik
park beşik

Bu modeli seçmemizin nedenleri içerisinde; mekanizmalı sallanabilmesi, kademeli olarak yatak zeminini yukarıdan aşağıya doğru indirilebilmesi, 4 adet tekerleği sayesinde istediğiniz odaya ve yere taşınabilmesi, bez kısımlarını istediğiniz zaman çıkarıp yıkayabilmeniz, 70x110cm geniş alandan oluşması  ve kurşun içermeyen doğal malzemeden tasarlanması yer alıyor.

Ürünü detaylarıyla incelemek ve satın almak isterseniz tıklayın.

Sizlere bu yazımda park beşik mi mobilya beşik mi sorusunun cevaplarını aradık. Umarız bu bilgiler ışığında bebeğiniz için en doğru kararı verebilirsiniz. İyi dekorasyonlar dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here