Mutfak ve Banyo için Fayans Seçimi Nasıl Yapılır?

Mutfak kadınların en çok vakit geçirdiği yerlerden biridir. Dekorasyonu ise tüm kadınlar sever ve dikkatli bir biçimde seçimler yaparak mutfaklarını oluştururlar. Fayans seçimi ise mutfağın göze çarpan bir noktasıdır. Çoğu kadın yerleri fayans yapmak ister. Seçim yaparken mutfak dolaplarına da uygun olmasını isterler. Mesela mutfak dolapları eğer açık tonlarda ise mutlaka sizler de açık ton fayans kullanmalısınız. Eğer mutfak dolaplarınız sade ise fayans seçiminiz gösterişli olmalıdır. En kullanışlı tezgah arası fayans derz arası çok olmayan ve sade olandır. Çünkü yemek sıçrama olasılığını düşünecek olursak diğer fayanslar kullanışlı olmamaktadır. Derz arası fazla olan mutfak fayanslarında yemek sıçradığı anda silseniz de iz kalabiliyor. Bu bakımdan size tavsiyemiz mutlaka seçim yaparken buna dikkat etmeniz.

Fayans Seçimi

Mutfak ve Banyo için Fayans Seçimi Nasıl Yapılır?
Tezgah arası fayans seçimi

Kabartmalı fayanslar da çok gösterişli ve kadınların çok fazla kullandığı fayans çeşididir. Fakat bu fayanslar da maalesef kullanışlı değildir. Tercih edilebilir mi? Edilebilir. Fakat silmeniz gerektiği zaman zaman kaybı ortaya çıkar. Ben kabartmalı fayans seviyorum bunu göze alırım derseniz kabartmalı fayanslar çok güzel durmaktadır. Bu tarz fayanslar daha pahalı durmaktadır. Fiyat aralığı da fazladır. Düz olan fayanslara oranla fiyatları fazla olmaktadır. Son derece kullanışlı olan düz fayanslarda da fiyat aralığı değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi ise hem fayansın kalitesi hem de modelidir. Farklı modeller her zaman her yerde göremeyeceğiniz modeller pahalı olmaktadır.

Mutfak ve Banyo için Fayans Seçimi Nasıl Yapılır?
Tezgah arası fayans modelleri

Sıradan her zaman kullanılan fayans modelleri ise uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir modeldir. Fayans ararken küçük sık sık dizilen fayansları tercih etmeyiniz. Çünkü bu fayanslarda da derz arası çok fazladır. Bu bakımdan küçük fayansları asla tercih etmeyin. Yapımı da zor olan bu fayansların hem maliyeti fazladır hem de kullanışı güzel değildir. Başka bir husus da kadınlar çok fazla görmekten sıkıldığı için değişiklikler yapmak isterler.

Değişiklikleri mutfak dolaplarında ve fayanslarda da yaparlar. Fakat en çok mutfak dolabında değişim gördüğümüz için fayans seçimi yaparken her tür mutfak dolabına uyacak modeller seçmelisiniz. Tezgâh arasında başka dolap çeşidi yapınca farklı durmayacak modeller yaptırmalısınız. Tezgah arası fayans seçimi yaparken sade model seçerseniz her tür mutfak dolabına da uygun olacaktır. Mutfak duvar fayans modelleri ve fiyatları için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Mutfak ve Banyo için Fayans Seçimi Nasıl Yapılır?
Fayans

Banyolar da insanların her gün kullandıkları ve sıklıkla değişiklik yapabildikleri alanlardan değildir. Çünkü hemen herkes baştan aşağı tüm banyo tuvaletini fayans yapar. Bu fayansların kırılıp yeniden yapılması ise bir hayli zordur. Bu bakımdan fayans seçimi yaparken banyo fayanslarınızı sade ve yorucu olmayan tarzda seçmelisiniz. Eğer sade bir fayans seçmezseniz değişiklik isteyeceksiniz ve bu çok maliyetli olacak. Banyo fayansları seçerken mutlaka düz modeller tercih edin. Hatta yerlerde daha da düz ve sade seçimler yapın. Temizlik açısından da düz modeller seçmek sizi zorlamaz.

Banyo fayansları çok sık yıkandığı için yıpranması da hızlı olacağından kaliteli malzemeler kullanılmasını da unutmamalısınız. Çünkü derz arası açılabilir ve duvarlarınız su çekebilir. Bu da yeniden tüm fayansların değişmesini gerektirir. Fayans seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise musluklara uygun olmasıdır. Mutlaka musluk ve fayans seçiminizi bir arada düşünerek yapmalısınız. Yoksa mutsuz olup musluklarınızı da değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu da ayrı bir maliyet olur.

Banyo fayansı seçerken siyah renk kullanan kişilerde vardır. Asil duran bu rengin temizliğinin zor olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bu tarz fayanslara siyah lavabo taşı kullanılıyor. Fakat bu lavabo taşları her kullanımda kurulanmalıdır. Kadınlar da bu tarz banyolarda çok zorlanırlar.

Kaynak: https://dekorstyle.net

Yorum yapın