Catfishing’den Bir Kurtarış Olarak Görüntülü Arkadaşlık

Çevrimiçi arkadaşlık şu anda yükselişte, bu bir gerçek. Catfishing gibi bazı arkadaşlık siteleri ve çevrimiçi görüntülü sohbetler, son yıllarda aktif kitlelerini iki ila üç kat veya daha fazla artırmıştır. Bir yandan bu olumlu bir eğilimdir. Ancak öte yandan, Web’deki dolandırıcıların sayısı da artmıştır. Ve catfishing olgusu gerçekten büyük bir hale geldi.

Şimdi size catfishing’in ne olduğunu, bu tür bir aldatmacanın neden tehlikeli olduğunu ve arkadaşlığın ilk aşamalarında catfishing yapan kişiyi nasıl tanıyacağınızı anlatacağız. Devamını okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Catfishing’den Bir Kurtarış Olarak Görüntülü Arkadaşlık
Catfishing

Yeni internet gerçekliğinde Catfishing

Catfishing, bir kişi başka bir kişi gibi davrandığı Web’de bir aldatma yöntemidir. Başkalarının fotoğraflarını kullanır, kendi geçmişini ve biyografisini uydurur.

Catfishing yapan kişinin amaçları çok farklı olabilir. Oldukça zararsızdan (kendinize dikkat çekmek, kendinizi özgürleştirmek ve yeni çevrimiçi arkadaşlar edinmek) son derece ciddi (lehinize girmek, gizli verileri almak, bir kişiden sahtekarlıkla para almak). Ne yazık ki, ikinci seçenek son zamanlarda galip geldi.

İlginç bir gerçek!

“Catfishing” terimi, 2010 tarihli Catfish filminden gelmektedir. Bu filmde, New York’tan genç bir adam Facebook’ta 19 yaşında güzel bir kızla tanıştı — bir sanatçı, dansçı ve şarkıcı. Yeni tanıştığı bu kişi onunla aktif olarak iletişim kuruyor, fotoğraflar gönderiyor, kendisi hakkında konuşuyor ancak sürekli olarak çevrimdışı buluşmamak için mazeretler buluyordu. Ve ana karakter dayanamayıp ona geldiğinde, genç bir sanatçı yerine, 40 yaşında, üç çocuklu evli bir kadın buldu. Ancak kahramanın fotoğrafını aldığı kız, o sırada kocası ve iki çocuğuyla başka bir şehirde sessizce yaşıyordu, birinin fotoğraflarını bu kadar şüpheli amaçlarla kullandığından şüphelenmemişti bile.

Catfish filmi özellikle popüler olmasa da, son zamanlarda kötüleşen catfish sorununu çok net bir şekilde göstermiştir.

Catfish yapan bir kişi nasıl anlaşılır ve aldatmacasından nasıl korunur

Asıl sorunumuz, insanlara güvenmeye meyilli olmamız ve bazen buna bahaneler bulmamızdır. Bu, yalnızca catfish yapan kişiler tarafından değil aynı zamanda diğer İnternet dolandırıcıları tarafından da aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak dikkat: günümüzde aşırı güvenmek bir zayıflıktır.

Sizinle catfishing yapan biri ile iletişim kurduğunuzu gösterebilecek birkaç “kırmızı çizgi” paylaşmak istiyoruz.

Kişi çok mükemmel görünüyordur

Model bir görünüm, parlak bir biyografi, başarılı bir kariyer — bir partnerdeki her şey gerçekten ideal görünebilir. Ama kendinize sorun, neden böyle bir insan hala yalnız? Vakaların% 99’unda cevap çok basit: böyle bir kişi temelde mevcut bile değil, kimliği uydurulmuş ve fotoğraflar internetten bulunmuş ve indirilmiştir.

Partner sizi sürekli över ve neredeyse hemen aşktan bahsediyordur

Övmek catfishing yapanlar için güçlü bir silahtır. Böylece lehte ve ihtiyatlı olmayı yatıştırırlar. Partner sürekli iltifatlar döküyorsa ve sonra sizi tam olarak tanımadan sonsuz aşkı tamamen itiraf etmeye başlarsa, bu bir dolandırıcıdır. Onlarla ilgili yanlış umutlar beslenmemelidir.

Yeni tanıdığınız biri buluşmayı son dakika iptal ediyordur

Peki, çoktan buluşmayı kabul ettiniz fakat yeni tanıdığınız kişiye aniden bir şey oldu — bir araba bozuldu, bir kedi hastalandı, evin kapısının kilidi sıkıştı, vb. Elbette, farklı durumlar vardır ancak eğer durum arka arkaya birkaç kez tekrarlanırsa iletişime devam etmenin bir anlamı yoktur.

Partneriniz finansal zorluklardan şikayet ediyordur

Ne yazık ki sizden zorla para alma arzusu, genellikle catfish yapan kişilerin ana hedeflerinden biridir. Hiçbir bahaneyle yabancılara asla para göndermeyin. Dolandırıcılar en acı hikayeleri ortaya çıkarırlar ancak onlara kesinlikle inanamazsınız. Soygun, aniden hasta akrabalar, bloke bir banka kartı — bunların hepsi bir aldatmacadır.

Bir kişi kati suretle görüntülü iletişim kurmak istemiyor ve çeşitli bahaneler buluyordur.

Onlarla görüntü aracılığıyla iletişim kurarsanız catfish yapan kişinin tüm masalı çökecektir, bu nedenle yalnızca mesajlaşarak iletişim kurmak için herhangi bir neden arayacaklardır.Azimli olun. Karşınızda gerçek bir insan varsa en azından kısa bir sohbeti kabul edecektir. Ama yine de kati olarak buna karşı çıkıyorlarsa, onlarla zaman kaybetmemenizi ve iletişimi kesmemenizi tavsiye ederiz.

Catfishing’den kaçınmanın en kolay yolu, çevrimiçi görüntülü sohbette iletişim kurmaktır

Yeni insanlarla iletişim kurmak için sadece görüntülü sohbetleri kullanarak kendinizi gereksiz risklerden kurtarabilirsiniz. Kendinizi catfishing yapan kişilerden ve diğer dolandırıcılardan korumanın en kolay yolu budur. Çünkü partneri hemen karşınızda görürsünüz. Ve günümüzde, arkadaşlık uygulamalarına entegre edilenlerden web servislerine kadar fazlasıyla görüntülü sohbet mevcuttur:

  • Lively — normal profil fotoğrafları yerine fotoğraf kolajları ve kısa video sunumları kullanan bir Zoosk uygulaması. Bir bakıma Instagram Hikayeler’e benzer.
  • Bumble — sesli ve görüntülü arama yapabilen bir arkadaşlık uygulaması. İletişim için telefon numaralarınızı paylaşmanıza gerek yoktur. İletişim doğrudan uygulamada gizli olarak gerçekleşir.
  • POM — müzik severleri birbirine bağlayan orijinal bir arkadaşlık uygulaması. Buradaki yeni arkadaşlar ve potansiyel eş arayışı, kesinlikle benzer müzik zevklerine dayanmaktadır. Ancak en önemlisi, POM düzenli olarak çevrimdışı etkinlikler düzenler — buluşabileceğiniz, tanışabileceğiniz ve diğer kullanıcılarla iletişim kurabileceğiniz POM Partileri.
  • JustSayHi — sadece profil fotoğrafı değil, video da yükleyebileceğiniz bir uygulama. Potansiyel partner için arama, coğrafi konumu dikkate alır; yakındaki kişilerin fotoğraflarını ve videolarını görüntüleyebilirsiniz.
  • Filteroff — klasik bir arkadaşlık uygulamasının işlevselliğini ve Speed Dating formatını birleştiren bir arkadaşlık hizmeti. Kullanıcılar 3-5 dakika süren hızlı arkadaşlıklara katılırlar. Ve her iki katılımcı da tanışmadan memnun kaldıysa, iletişim zaman sınırı olmadan devam edebilir.
  • OmeTV — cinsiyet ve coğrafi filtrelere sahip çevrimiçi görüntülü sohbetin yanı sıra mesajları otomatik olarak seçilen dile çevirme işlevi. Yabancılarla tanışmak için iyi bir seçenek.
  • CooMeet — erkekleri yalnızca kızlarla buluşturan bir görüntülü sohbet. Birçok kullanıcı https://coomeet.chat/tr adresinin benzersizliğini vurgular ve bunu karşı cinsle iletişim kurmak için kullanır. Sitedeki kızlar hesap verilerini doğrulamalıdır.
    Sitede catfishing yapanların ortaya çıkışı engellenmiştir.
  • ChatRoulette — tarihteki ilk çevrimiçi görüntülü sohbet (2009 yılından beri çalışmaktadır). Bu, rastgele kullanıcıları video aracılığıyla birbirine bağlayan klasik bir sohbet ruletidir.

Bir kez daha ana kuralı tekrarlıyoruz: Catfish yapan biri her zaman görüntülü iletişime karşı çıkacaktır. Ve bunun için hangi platformu kullandığınız önemli değildir. Beğendiğinizi seçin.

Özetleyelim

Catfish yapan kişi ile sadece arkadaşlık siteleri ve uygulamalarda karşılaşılmaz. Sosyal ağlarda, forumlarda, anlık mesajlaşma programlarında ve internet’in hemen her yerinde “yaşıyorlar”. Bu nedenle, ana tavsiyemiz Web’deki yabancılara karşı çok naif olmamanızdır.

Catfish yapan kişi herhangi bir hileli amacı olmasa bile, onlarla iletişim kurarak en azından kendi zamanınızı boşa harcıyorsunuz. Buna hiç ihtiyacınız olmadığına eminiz. Tavsiyemizi dikkate alın, yeni partnerlere dikkat edin ve görüntülü iletişimi tercih edin. Catfishing yapan kişiyi açığa çıkarmak sizin için oldukça kolay bir iş olacaktır.

Yorum yapın