Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir


Mutfakta depolama alanlarından şikayeti olan takipçilerimin sesine kulak vermek istedim. Onlar için farklı bir o kadar da mutfak depolama çözümleri geliştirdim. Küçük mutfaklar hanımların hep şikayet ettiği ev dekorasyonunda zorladığı alanlardır. Küçük bir mutfağınız varsa ve nasıl yerleşeceğinizi bir türlü bulamadıysanız aşağıdaki sunacağım fikirler işinize yarayabilir. Sizlere küçük mutfak yaratıcı depolama için birbirinden güzel fikirler derledim. Küçük mutfaklar için depolama önerilerini sınırlı alanda uygulamak hakikaten zor olsa da küçük evlerde doğru depolama çözümlerini uygulayarak verim almanız son derece mümkün.

Küçük mutfaklar için pratik çözümler

Küçük mutfaklar için depolama önerileri çok fazla olmasa da alanın dar olması sebebiyle dekorasyon fikirleri tam olarak yansımıyor ve istediğiniz dekorasyonu yapamıyorsanız sunacağım mutfak depolama fikirlerine kulak vermelisiniz. Eğer mutfağınızda hareket kabiliyetinizi artırmak istiyorsanız yaratıcı depolama çözümleri her türlü dekora uyum sağlayabilir. Mutfağınızda kullanmak istediğiniz alanı maksimuma çıkarabilmek için etkili ve güzel fikirleri uygulama zamanı geldi.

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

Küçük mutfaklarda çekmeceleri düzenleyebileceğiniz bölme, döner sistemler… Ayrıca baharat takımı için uygun alanlar, tavalar için askılıklar, sebzeleri düzenleyen sistemler alternatif fikirler arasında! Ürün görsellerini inceleyerek sizler de kendinize uygun olanlarını tercih edebilirsiniz.

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

Özel sipariş ile üretilmiş çekmeceler ve raflar ile küçük mutfaklarınız nefes alacak. Bu alanlara tava ve tencere koyabileceğiniz gibi tabak ve kaseleri de koymanız mümkün. Mutfak dekorasyonunda bu tarz yaratıcı depolama alanları oluşturarak daha nice alanları değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Mutfak dolabı düzenleme nasıl yapılır tüm detayları öğrenmek isterseniz linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Bayanların gözünden esirgediği porselen takımları yaratıcı depolama alanları ile güven içinde saklayabilir, ürünlerin kullanımı konusunda daha pratik yerleşimler yapabilirsiniz. Küçük evlerde depolama çözümleri elbetteki bunlarla sınırlı değil. Aşağıdaki listeye göz atarak mutfak depolama fikirlerine erişebilirsiniz.

Mutfaklar, bayanların ev içinde çok fazla vakit geçirdiği alanlardır. Bu alanların dekoratif duruşunu etkileyen en önemli unsurlardan biri de mutfağın düzenli olmasıdır. Dağınık mutfaklar hem çok kafa karıştıran hem de dekorasyon açısından tercih edilmeyen mutfaklardır. Bu sebeple mutfaklar için pratik depolama önerileri yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Mutfak depolama çözümleri için temel nokta dolaplardır. Mutfak dolapları ve dolapların iç hacimlerinin uygun şekilde kullanılması size oldukça fazla alanı kullanıma açacaktır. Öncelikle mutfak dolabını yeni yaptıracaksanız mutlaka dolapları düşündüğünüz duvarın tamamının dolaplarla kullanılmasına özen göstermelisiniz. Aksi halde dolap üstlerinin atıl durumda kalması olasılığı oluşacaktır. Eğer dolapların duvarı tam olarak kaplamadığı bir mutfağa sahipseniz de dolap üstlerini dekoratif bir biçimde kullanmanızı tavsiye ederim. Bu kullanım için de nadir kullandığınız aletlerin ya da mevsimlik mutfak araç ve gereçlerinin burada saklanması doğru bir yöntem olacaktır.

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

Mutfak dolapları tasarlanırken genellikle düz çekmece modeli düşünülmektedir. Ensiz ve uzun bir dolap modelini ters çekmece biçiminde tasarlayarak da kullanabilirsiniz. Üstelik bu uygulama size, şişe ve kavanozlarınızın saklanması için oldukça pratik ve verimli bir kullanım sunacaktır. Bu uygulamada da dikkat etmeniz gereken en önemli nokta dolap içindeki hacmin doğru kullanılmasıdır. Bunun için bölme ve raf kullanmaktan çekinmeyin.

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

Mutfak çekmeceleri çoğu zaman mutfaklar için pratik depolama önerileri içinde önemli bir yere sahiptir. Çekmecelerinizin bir tanesinin geniş hacimli olması büyük mutfak araç ve gereçlerinin saklanmasında avantaj sağlayabilir. Bunun dışındaki çekmecelerin sayı olarak çok ama küçük hacimli tasarlanması sayesinde çok daha fazla ürünü tasnif ederek saklayabilirsiniz. Eğer geniş hacimli çekmeceniz çok fazla ise iç hacmini doğru değerlendirmek için çekmece içi bölmesi kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Koçtaş mutfak modelleri içeriğine bakarak mutfakta kullanabileceğiniz hazır modellere göz atabilirsiniz.

Özellikle mutfağı dar olan bayanların daha fazla zorluk çektiği mutfak araç ve gereçlerinin depolanması için dolap haricindeki duvarların da titizlikle kullanılması gerekir. Bu duvarların kullanılmasında farklı ebatlarda ve işlevlerde pratik askılık ve raflar kullanmak güzel bir yöntemdir. Bu yöntemi uygularken fazla abartmak mutfak dekorasyon kalitesini düşürebilir. İhtiyacınız kadar olanı dekoratif bir şekilde dizayn etmeyi düşünmelisiniz.

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

Küçük evlerde depolama çözümleri üzerinde dururken buzdolabının doğru tasniflenerek kullanılmasından da bahsetmek gerekir. Çoğu buzdolabı hacim olarak ailenizin ihtiyaçlarını karşılayacak hacme sahiptir. Buzdolabını ve sizi yoran uygulamalar, düzensiz yerleştirmelerden kaynaklanmaktadır. Temelde buzdolabı düzeni için her ürünün nerede olması gerektiğinin planlanması gerekir. Bu plan çerçevesinde dilerseniz buzdolabı içine her ürün için kap uygulamasında da bulunabilirsiniz. Böylece hem yiyeceklerin kokularının birbirine karışması engellenmiş olur hem de düzenli bir depolama alanına sahip olmuş olursunuz. Eğer buzdolabı raf aralıklarınız çok genişse rafın hacmini değerlendirmede raf aparatları da kullanabilirsiniz.

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

Mutfaklar için pratik depolama önerileri içinde kabul edilen bir diğer uygulama son dönemde sıkça kullanılan raf bölme aparatlarıdır. Rafların hacminin geniş olmasına karşın koyduğunuz ürünlerin küçük hacimli olması sebebiyle düşünülmüş bu uygulamada raflar bir üs rafa tutturulan bölme ile iki bölüm şeklinde kullanılabilmektedir. Böylece dolap içi hacim oldukça verimli bir şekilde değerlendirilebilmektedir.

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

Mutfak depolama çözümleri arasında bir diğer önemli başlığın minimalist anlayış ile yakalanabileceğini düşünüyorum. Bu anlayışa göre ihtiyacınız olmayan ve kullanmadığınız mutfak araç ve gereçlerini bir gün kullanırım düşüncesi ile saklayıp mutfakta yer işgal etmelerine engel olmak gerekir. Bu sayede ağırlıklarından kurtulmuş daha rahat ve ferah bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: IKEA mutfak modelleri için fikir almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

Her bayan, örneklerden yararlanarak ve kendi hayal gücünü kullanarak mutfağında pratik depolama noktaları oluşturabilir. Bu alanları meydana getirirken hayal gücünüzü mutfağın geometrik yapısı ve kullanım alanını da düşünerek kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Küçük mutfaklar için depolama önerileri

Küçük mutfağınız var ve artık mutfağınıza sığmakta zorlanıyorsanız sizler için hazırladığımız küçük mutfaklar için depolama önerileri listemize bir göz atma vaktiniz gelmiş demektir. 🙂 Mutfak depolama çözümleri sunduğumuz bu içerikte birbirinden güzel fikirler ile mutfakta keyifli zamanlar geçireceksiniz. Oldukça yaratıcı ve basit fikirler ile mutfağınızdaki kalabalıklığı giderebileceğiniz çözümleri sizler için sıraladık.

Sizlere küçük mutfaklar için depolama önerilerine geçmeden evvel küçük mutfak dekorasyonu hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyoruz:

 • Küçük mutfak dekorasyonu fikirleri arasında ilk sıralarda, mutfağın ışık alması ve duvarlarla birlikte kullanılan dolapların da açık renk olması gelir.
 • Renk deyip geçmeyin beyaz bir rengin mutfağa verdiği ferahlık ve genişlik hissini canlı bir renkte asla bulamazsınız.
 • Küçük mutfak dekorasyonu için yapmanız gereken temelde iki yöntem vardır. Birincisi mutfağınızı doğru renkler ve doğru dekorasyon ile büyük göstermek, ikincisi de küçük mutfaklar için kullanışlı eşyalar ve araçlarla verim sağlamaktır. Bunları yapmazsanız küçük mutfaklar sizin için çekilmez alanlar haline gelecektir.
 • Küçük mutfaklarda önemli olan doğru dolap dizaynını yakalamaktır. Elinizdeki eşyaları ister ankastre olarak isterse ayrı ayrı değerlendirin ancak dolapların kullanışlı olmasına ve mekândaki yerin iyi değerlendirilmesine dikkat etmeniz gerekiyor. Mutfak depolama çözümleri arasında dolap dizaynı hayati bir öneme sahip!
 • Dar mutfakların bir köşesinin kullanımının atıl kalacağını düşünüyorsanız köşe takımları tam da size göredir. Böylece mutfağınızda hem bir yeri değerlendirmiş olursunuz hem de mutfağınıza şık bir görünüm kazandırırsınız.
 • Küçük mutfak dekorasyonu için duvarları kullanmak oldukça önemlidir. Dolaplardan boşta kalan duvarlar için yapı marketlerde bulabileceğiniz, duvara monte edilen mutfak eşyaları, tencere stantları size ayrıca bir alan kazandıracaktır.
 • Tavana kadar uzanan dolapların olması, küçük mutfak sahipleri için avantajdır. Bu dolaplarla hem mekânın tavanı yüksek gösterilmiş olur hem de dolaplarda mevsimi gelmediği için kullanmadığınız mutfak aletlerini saklayabilirsiniz.
 • Dar mutfaklar için düşünülmüş pratik mutfak aksesuarlarını büyük marketlerde ya da yapı marketlerinde bulabilirsiniz. Mutfağınıza uygun olanları seçtiğinizde elinizin altında ve yer kaplamayan aksesuarlara sahip olursunuz.
 • Küçük mutfak için depolama önerileri arasında en önemli kurallardan biri de az kullanılan ya da kullanılmayan alanların değerlendirilmesidir.
 • Bunun için mutfağı kullanan ya da kullanacak kişinin mutfak alışkanlığına uygun olarak yapılan dizayn çalışması azami fayda sağlayacaktır. Bu alanlar, bazen ince, uzun dolaplarla kavanoz ve şişe koyma alanlarına dönüştürülürken bazen de dik çekmeceli ve enli dolaplar şeklindeki erzak deposu haline gelebiliyor.
 • Küçük mutfak dekorasyonu fikirleri için özellikle kullanışlı ve farklı oluşturulmuş dolapları kullanmanız ve mutfağınızdaki en küçük alanı daha verimli ve şık nasıl değerlendirebilirim düşüncesinde olmanız önemlidir.

1.Buzdolabı yanı kiler fikri

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

Yukarıdaki dolabın aynısını yapmak isterseniz tıklayın!

2.Mutfak eşya yerleşimleri

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

3.Mıknatıslı dekoratif bıçaklık

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

4.Mutfakta yaratıcı depolama alanları

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

5.Mutfak kiler dekorasyon fikirleri

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

6.Tavalar için güzel bir fikir

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

7.Küçük mutfaklar için ideal

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

8.Serin ve kullanışlı bir tasarım

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

9.Depolama alanlarına genel bir bakış

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

10.Tencereler için yaratıcı depolama alanı

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

11.Farklı bir depolama

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

12.Tepsi ve benzeri düz eşyalar için yaratıcı depolama

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

13.Küçük mutfaklar için raf tasarımı

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

14.Mutfakta kavanozları unutmayın

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

15.Küçük mutfaklar için depolama çözümleri

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

16.Mutfak için küçük depolama gözleri

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

17.Küçük mutfak yaratıcı depolama

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

18.Küçük mutfak çözümleri

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

19.Yeni depolama alanları

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

20.Küçük mutfak alanları

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

21.Tavalar için askılık kullanın!

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
küçük mutfaklar için öneriler

Tavaları mutfak dolaplarının içinde düzen içinde görmek ve kullanmak isterseniz mutlaka askılardan yararlanmalısınız. Monte edeceğiniz basit askılıklarla tavaları düzenli bir şekilde dizebilirsiniz.

22.Streç film için basit bir dosyalık işinizi görebilir!

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
küçük mutfaklar için öneriler

Alüminyum folyo, buzdolabı poşeti, streç film gibi ürünleri mutfakta bir türlü nereye yerleştireceğinize karar veremediyseniz size tavsiyem kullanmadığınız bir dosyalık varsa dolabınıza monte edin ve içine tüm ürünleri yerleştirin. Artık bu tarz ürünleri bulma ve saklama konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı garanti ediyorum.

23.Katlanan masa ile mutfakta yer açın!

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
küçük mutfaklar için öneriler

Mutfağınızın küçük olmasından şikayetçi iseniz pratik ürünler kullanmanız gerekiyor demektir. Duvara monte edilen ve katlanabilen kullanışlı masa ile mekanı genişletin.

24.Bir çubukla temizlik ürünlerini saklayabilirsiniz desem?

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
küçük mutfaklar için öneriler

Bazen küçük bir dokunuş çok şey değiştirir. Hakikaten öyle. Mutfakta günlük olarak kullandığınız temizlik ürünlerinizi bir çubuk yardımı ile asabilirsiniz. Son derece kullanışlı şekilde depolayabilirsiniz.

25.Mutfak dolaplarında köşeleri değerlendirin!

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
küçük mutfaklar için öneriler

Mutfak dolaplarında köşeler ölü alan ya da kullanışsız alanlar olarak düşünülebilir ancak doğru çekmece sistemi ile gerçekten kullanışlı depolama alanları oluşturmanız mümkün.

26.Mutfak tezgahında ayaklı üniteler kullanmak ekstra yer açar!

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
küçük mutfaklar için öneriler

Mutfakta pratik ürünlerin oldukça fazla olması ekstradan alan açılmasını sağlar. Mesela yukarıdaki ürün sayesinde hem rafın üst kısmını hem de alt kısmını kullanmak mümkün.

27.Tencere ve tavalarınızı mutfakta sergilemek mümkün!

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
küçük mutfaklar için öneriler

Mutfak tezgahı mutfağın orta noktasında yer alıyorsa elinizin altın tava ve tencereleri görmek isteyebilirsiniz. Tencere ve tavaları yukarıya asın ancak kafanıza dikkat edin, sonra küçük kazalara uğramayın.

Mutfağı kullanışlı hale getirecek diğer fikirler için bir galeri hazırladım. Aşağıdaki görselleri tıklayarak galeriyi gezebilirsiniz.

Küçük mutfaklar için diğer depolama önerileri

Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir
Mutfak Depolama Çözümleri için +42 Fikir

Sizlerle paylaştığım mutfak depolama çözümleri ile küçük ama kullanışlı mutfak dekorasyonu ortaya çıkarabilirsiniz. Keyifli ve mutlu dekorasyonlar!

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

] }
Abone ol
Bildir

3 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
3
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x