Mobilyada Cayma Hakkı: Mobilya İade Şartları Nedir?

Mobilyada cayma hakkı nasıl oluyor? İade nasıl yapılıyor? Online olarak alınan mobilyalar için iade hakkı nasıl oluyor? 6052 sayılı kanuna göre ürünün hiçbir şart olmadan 14 gün içinde iade hakkı var. Ancak iade edilme durumu, iadenin reddedilmesi gibi şartlar neye göre oluyor? Mobilyada cayma hakkı ile ilgili detaylı bilgi vererek, bu hususta yasal mevzuata göre hareket etmenizi sağlıyoruz. Sizin için detaylar verilmiştir.

YouTube video

Tüketici Haklarına Göre Mobilya İade Şartları

Mobilyada Cayma Hakkı: Mobilya İade Şartları Nedir?

İnternetten alınan mobilyalar için uzaktan satış sözleşmesi gereği, tüketicinin 14 iş günü içinde iade hakkının olduğu bilinir. Ancak bunun dışında mobilyalara kullanım sırasında zarar verilmiş olduğu durumlarda, tazmini ya da direkt olarak iadenin reddi gibi haklar da ortaya çıkmaktadır. Tüketici haklarına göre mobilya iade şartları değişmektedir. Ulaşım aşamasında zarar görmesi durumunda, hemen ispat edilmesi ve tazminin kargodan yapılmasını bildirmek de önemlidir. Tüm bu aşamalarda tüketicinin kurallara uygun hareket etmesi sorunsuz iade için yeterlidir. En iyi mobilya markaları için bağlantıya tıklayın!

İstikbal Mobilya Cayma Hakkı

Son bilgilere göre İstikbal cayma hakkı için kurulum sonrası cayma hakkını kabul etmiyor bilgisi ulaşmıştır. Kurulum öncesinde ya da direk iadede sorun yaşanmamasına rağmen, kurulum sonrası iadeler reddedilebiliyor.

Kelebek Mobilya Cayma Hakkı

Kelebek mobilya için cayma hakkı online siparişleriniz için 14 gün hakkınız saklı tutulmuştur. Bunun dışında taksitli olan alımlar, peşin alımlar için farklı uygulamalar da olabilir. Online alımların dışında bayiliklerin özel şartları da aranabilir. 

Bellona Mobilya Cayma Hakkı

Bellona mobilya cayma hakkı için uzaktan satış sözleşmesi gereği 14 gündür. Bunun dışında bayiden direkt olarak alınan mobilyalar için özel iade koşulları olabilir. Genel olarak kullanımın ardından, kurulumda zarar görmemesi durumunda iade kabul edilir.

IKEA İade Politikası ve Cayma Hakkı

Mobilyada Cayma Hakkı: Mobilya İade Şartları Nedir?

Bazen işler planlandığı gibi gitmeyebilir.” sloganıyla IKEA’dan satın alınan bir ürünün iade politikası ve cayma hakkını inceleyebilirsiniz.

IKEA mağazalarından yaptığınız alışverişten herhangi bir sebeple memnun kalmadığınızda, ücret iadesi veya değişim için tek yapmanız gereken ürünü orijinal ambalajında (paketi açılmamış), satış fişi veya bilgi fişi ya da e-arşiv faturası ile birlikte, satın alma tarihinden itibaren 30 gün içinde geri getirmek. Ürün orijinal ambalajında değilse veya kurulmuşsa, iade edilen ürünün bedeli IKEA mağazalarında kullanabileceğiniz iade kartına yüklenir. İade kartın kullanım şartları kartın arkasında belirtilmiştir.

İnternet mağazasından yaptığınız alışverişlerinizde ise iade işlemi için ürünleri teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde ücreti şirketimize ait olmak üzere anlaşmalı kargo şirketi aracılığıyla iade edebilir veya değiştirebilirsiniz. Dilerseniz iade işlemini 30 gün içinde mağazalarımıza giderek de gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten yapılan alışverişlerde de mağazalarımızda olduğu gibi ürünü orijinal ambalajında ve e-arşiv faturası ya da irsaliye ile birlikte, üzerindeki gider pusulası bölümü ıslak imzalı olarak göndermeniz/getirmeniz gerekmektedir.

Firma adına düzenlenen faturalı satışların iade ve değişim işlemlerinde iade faturası düzenlenmesi gerekmektedir.

Yatak iade politikası*

90 gün boyunca yeni yatağınızı evinizde deneyin. Memnun kalmazsanız başka bir yatakla değiştirmek için geri getirebilirsiniz. Hayalinizdeki yatağa kavuşunca 25 yıl ücretsiz garantinin verdiği rahatlıkla mışıl mışıl uyuyabilirsiniz.

*Tüm koşul ve kurallar için lütfen IKEA mağazalarına danışın. Yataklarda da IKEA’nın genel iade ve değişim şartları geçerlidir. Çocuk yataklarında geçerli değildir.

Kesilmiş kumaş, bitki, alışveriş poşetleri, “Fırsat Köşesi”nden alınmış ürünler, beyaz eşyalar, mutfak tezgahı gibi siparişiniz üzerine kesilmiş/tasarlanmış ürünlerin iadesi veya değişimi yapılamaz.

Mağazadan Alınan Mobilyada Cayma Hakkı

Tüketici kanunu 6052 sayılı madde gereği, mağazadan alınan mobilyalar için cayma hakkı tanınmamıştır. Mağazadan görerek satın alınan ürünler için cayma hakkı olmadığını bilmelisiniz. Elbette bayilik ile özel anlaşmalar sürdürülebilir.

İnternetten Alınan Mobilyada Cayma Hakkı

İnternetten alınan mobilyada cayma hakkı her zaman mevcut. Bunun için önemli olan kişinin belirlenen mesafeli satış sözleşmesine uygun hareket etmesidir.

  • Ürünü direkt olarak açmadan, kapıdan – kargodan iade etme hakkı
  • Ürünü kullanmaya başladıktan sonra 14 gün içinde iade hakkı
  • Ürünün ulaşım aşamasında zarar görmesi durumunda hemen iade hakkı

Verilen kriterlere göre mobilyadan cayma hakkının kullanımı mümkün.

Teslim Alınmamış Mobilyada Cayma Hakkı

Teslim almadan iade etme hakkı her zaman mevcuttur. Bayilikten alımlarda teslim edilmeme durumunda da geçerlidir. Cayma hakkınızı online satışlarda teslimat süresi geçtiğinde de hemen kullanabilirsiniz.

Mobilyada Cayma Hakkı Kaç Gün?

Online almanız durumunda 14 iş günü içinde cayma hakkınız olacak. Aynı zamanda teslimat süresi geçmesi durumunda da hemen cayma hakkınızı kullanarak iade etme işleminizi yapabilirsiniz. Mobilya markaları ve daha fazlası için Pinterest sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın