perde siparişi

Kumaşa Baskı Nasıl Yapılır?(Videolu)Kumaşa baskı yapma ya da hediyelik eşyalara sizin istediğiniz bir şekli basma fikri kulağa hoş geliyor değil mi? Bugün sizlerle bu baskıyı nasıl yapacağımızı paylaşacağım. Aşağıdaki video ile de kumaş baskı tekniklerinin yapılışına bakabilirsiniz. Kumaşa baskı nasıl yapılır çokça sorulan sorular arasında yer alıyor.Kumaş baskısı nasıl yapılır?

Kumaşa baskı için gerekli malzemeler

Öncelikle kumaşa baskı malzemelerimizi verelim.

Kumaş baskı malzemeleri
  • Silgi bloğu ( büyük bir silgi ),
  • Oyma bıçağı ( İçerisinde farklı ebatlarda beş adet bıçak başlığı bulunuyor.),
  • Yağlı kâğıt ( İstediğiniz deseni şeffaf olması sebebiyle kolaylıkla yağlı kâğıda geçirebilirsiniz.)
  • Boya.

Kumaşa transfer yapılışı

Deseni beğendikten ve yağlı kâğıda çizdikten sonra bu deseni silgi bloğumuzun üstüne koyalım. Kâğıda zarar vermeyecek örneğin oyma bıçağının sapı ile ya da tahta bir kaşık ile desenin silgi bloğuna geçmesini sağlıyoruz.

Kumaşa baskı yapılışı

Bunun için yağlı kâğıdın üzerinde dairesel hareketler yaparak ve bastırarak gezinmemiz yeterli olacaktır. Kumaşa baskı yapabilmek için silgi üzerine aktardığımız şeklin negatif ve pozitif kısımlarını doğru belirlememiz işin püf noktasıdır.

MUTLAKA OKUYUN:  Karton Rulo Dekoratif Raf Yapımı için Harika Fikir!


Bu işlemi boyayı alacak ve boyayı almayacak kısımları belirleme işlemi olarak da düşünebilirsiniz. Şekli ortaya çıkarmaya başlarken şeklin kenarlarından başlamak daha doğru olacaktır.

Evinizde eski sehpalar var ve yenilemek istiyorsanız sehpa boyama yazımı okumanızı öneririm.

Bunun için oyma bıçağımızın en ince ucunu kullanmalıyız. İnce yapılması gereken oyma işleminde mutlaka oyma bıçağımızın en ince ucunu tercih edelim.Baskı yapacağımız bölümün çıkıntı şeklinde ön tarafta kalabilmesi için şeklin etrafındaki alanı da oyma bıçağının büyük ağzı ile alalım.

Baskı aşamasında kumaş baskı yapacağımız için kumaş boyası kullanmamız gerekiyor. Bu baskının iyi kurumasına ve 40 derecenin üzerinde yıkanmamasına da dikkat etmeliyiz.

Baskıya geçmeden önce test edip damganın doğru oyulduğunu belirlemek için deneme baskısı yapmalıyız. Bunun için kumaş yerine kâğıt kullanabiliriz.
Testimizi yaptıktan sonra kumaş boyasını kâğıt ya da camın üzerine döküp baskı merdanesine iyice yediriyoruz. Merdane ile aldığımız boyayı kalıbımıza sürüyoruz.

Sürdüğümüz kalıbı istediğimiz kumaşa bastırarak kumaş baskımızı gerçekleştiriyoruz. Sadece kumaş üzerine değil aynı zamanda hediye paketleri, defterler, kalemlikler gibi kullandığımız diğer birçok ürüne de bu baskıyı kolaylıkla yapabilirsiniz.

MUTLAKA OKUYUN:  Pullu Yastık Yapımı: Ombre Tasarım Modası!

Kumaş harici materyallere baskı yaparken kırtasiyeden alacağınız boyaları da kullanabilirsiniz. Eminim siz de birbirinden güzel birçok baskı kalıbı çıkaracaksınız.Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x