Küçük Salonda Yemek Masası Nereye Konmalı?

0
6193

Yemek odası takımı salonda belirli bir alanı kaplayan en temel eşyalardan bir tanesi. Özellikle salon dekorasyonunda karşımıza çıkan yemek masası takımı ve konsol yerleşimi önemli bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Peki, küçük salonda yemek masası nereye konmalı?

Salona yemek masası sığmıyor, kare salonda yemek masası nereye konur ve dikdörtgen salonda yemek masası nereye konur gibi sorular sıklıkla karşılaştığımız sorulardan…

blank
Salona yemek masası sığmıyor

Şimdi dilerseniz küçük, uzun ya da dar salonlarda yemek masası nereye konabilir bir bakalım…

1Kare salonda yemek masası nereye konur?

blank
Kare salonda yemek masası

Salona yemek masası sığmıyor şikayeti en fazla kare salonda ya da küçük salonlarda karşımıza çıkıyor.

Kare salonlarda yemek masasını doğru konumlandırmak gerçekten zor. Ancak oturma grubunun L şeklinde seçilmesi işinizi kolaylaştırabilir. L koltuk takımının arka alanını yemek odası takımını konumlandırmak için kullanabilirsiniz.

Kare salonda yemek masası için salonun kapıdan taraf köşesi seçilmesi doğru bir alan olabilir. Bu alana yemek masasının hemen yan tarafına ya da arka kısmına gelecek şekilde konsol ya da büfeyi yerleştirebilirsiniz.

Kare salonlarda dikkat edilecek bir nokta da yemek masasını kapıya daha yakın alana yerleştirmektir. Bu şekilde konumlandırıldığında mutfağa en yakın alanı tercih etmiş olacaksınız.

Daha önce kaleme aldığım yemek takımı konsola nasıl yerleştirilir yazımı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Açık mutfak dekorasyonuna sahipseniz ve o odayı aynı zamanda salon olarak kullanıyorsanız özellikle tekrardan yemek odası takımı almak mantıksız olabilir.

blank
Modüler kitabeli yemek masası fikri

Kare salonunuz var henüz yemek masası takımı almadıysanız mutlaka modüler yapıya sahip açılan kapanan modeller tercih edilmelidir. Kitabeli yemek masası denilen ve  daha az alan kaplayan bu modellere göz atabilirsiniz.

2Dikdörtgen salonda yemek masası nereye konur?

blank
Dikdörtgen salonda yemek masası nereye konur

Dikdörtgen salon dekorasyonu için yemek odası takımını konumlandırmak kare salonlara göre daha kolaydır.

Dikdörtgen salonlar metrekare olarak büyük kategoride değerlendirecek odalardır. Bu noktada salonu ikiye bölmek oldukça mantıklıdır. Bu bölme işlemi fiziksel şekilde yapabileceğiniz gibi hayali olarak da yapabilirsiniz.

Örneğin, salonun odak noktası olan ana alana televizyon ünitesi ve koltuk takımını yerleştirmek mantıklı olur. Dikdörtgen salonun uzun kısmının bir bölümüne de yemek odası takımını yani konsol ve yemek masasını konumlandırabilirsiniz.

Fiziksel olarak odayı bölmek isterseniz bazı oda bölücüler, raflar ya da kitaplıklar ile koltuk arkası dresuar modelleri ile salonu ikiye bölmeniz mümkün.

3Küçük evler için yemek masası modelleri

Küçük salonda yemek masası nereye konmalı sorusuna cevap verecek örnek yemek masası yerleşimleri için aşağıdaki görselleri inceleyebilirsiniz.

4Yemek masası ve yemek odası takımı

blank
Yemek masası ve yemek odası takımı

5Modern yemek odası takımı

blank
Yemek odası takımı

6Yemek odası ve yemek masası takımı

blank
Yemek odası ve yemek masası takımı

7Yemek masası konsol büfe

blank
Yemek masası konsol büfe

Sizlere bu içerikte “küçük salonda yemek masası nereye konmalı” sorusuna cevap vermeye çalıştık. Sosyal medya hesaplarında paylaşarak arkadaşlarınızın da bu içerikten haberdar edebilirsiniz. Keyifli dekorasyonlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here