Karadeniz Park Bahçe ile Hayallerinizdeki Kamelyalar!

Kamelya, diğer adı ile çardak, kameriye ve gazebo. Kamelyalar özellikle son zamanlarda köyden şehre geçiş döneminde bir nebze dışarda daha rahat hava alabilmek adına içerisinde mangal, piknik, kahvaltı vs. gibi etkinlikler düzenlenen ürünlerdir. Bu ürünler artık karadeniz park bahçe markası ile kaliteli ve en uygun kamelya fiyatları  ile imal edilip satışa sunulmaktadır.

Kamelya Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karadeniz Park Bahçe ile Hayallerinizdeki Kamelyalar!

Kamelya alırken bir çok faktör vardır. Bizler imalatçı olarak burada ekonomik modeller tercih edilecekse standart ölçülerde ki modellere insanları yönlendirmekteyiz. Peki nelerdir bu standart modeller ? Hemen sıralayalım;

  • 3×3 Altıgen Kamelya
  • 3×3 Kare Kamelya
  • 4×4 Sekizgen Kamelya
  • 4×4 Kare Kamelya

Bu 4 adet model hem en çok tercih edilen, hem de en klasik kamelya modelidir. Bu  4 model haricindeki modeller bu modellere göre fiyatları yüksektir. Bu kamelyaların kalıpları vs. hep hali hazırda bulunmakta olup diğer kamelya modelleri ise sipariş üzerine yapılmaktadır. Bu adetlerden 3 tane üretilebilecekken diğer modellerden 1 adet üretilebilmektedir. Buda işçilik maliyetini artırmaktadır.

Hangi Kamelya Modeli Daha Dayanıklıdır?

Karadeniz Park Bahçe ile Hayallerinizdeki Kamelyalar!

Bu sorunun cevabı çokça aranmakta olup, ahşap kamelyalar mı yoksa metal kamelyalar mı daha dayanıklıdır diye herkes tarafından sorulmaktadır. Burada sizlere detaylı bilgiler verelim. Önceliğimiz en çok tercih edilen ahşap kamelyalar olsun. Ahşap kamelyalar metal kamelyalara oranla çok daha fazla tercih edilir. Kamelyaların özünde ahşap olması vardır. Ahşap kamelyaların dayanıklılık konusuna gelirsek burada en belirleyici etken emprenye maddesidir.

Nedir bu emprenye? Emprenye ahşapları çürüme, kurtlanma ve böceklenmeye karşı korumaktadır. Bu sayede ahşaplar daha uzun ömürlü hale gelmektedir. Nitekim kamu kurumu sözleşmelerinde ve TSE şartlarındada hep emprenye maddesi kamelyalarda aranmakta istenmektedir. En belirgin örnek verecek olursak yol kenalarında bulunan ahşap telefon ve elektrik direklerini gösterebiliriz. Bu direkler uzun yıllar 50 yıldan fazladır bakım onarım gerektirmeden oralarda durabilmektedir. Durma sebepleri de emprenye edilmiş olmasıdır.

Peki metal kamelyaların dayanıklılık durumu nasıldır? Metal kamelyalar da azımsanmayacak kadar tercih edilmekedir. Ama bu oran hep ahşap modellerin gerisinde kalmıştır ve nitekim de kalmaya devam edecek gibi gözükmektedir. Metal kamelyalarda dış mekan kullanım koşullarına oldukça uygundur. Bunun sebebide metal kısımların elektrostatik toz fırın boya ile boyanmasıdır. Bu toz boya sayesinde uzun yıllar metal kısımlar dış mekana dayanıklıdır. Metal kamelyaların direk ve petek kısımları metal olup diğer kısımlarıda ahşap olmaktadır. Yani %100 metal kamelya maalesef olamıyor. Burada bizler imalatçılar olarak her zaman ahşap kamelyaları tavsiye etmekteyiz. Hem daha estetik gözükmesi hem de metale göre ahşap kamelyaların daha ekonomik olmasından dolayı ahşap kamelyalar her zaman ön plandadır.

Ahşap Kamelya Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Karadeniz Park Bahçe ile Hayallerinizdeki Kamelyalar!

Ahşap kamelya alırken önce zemin kısmının ayarlanması düz bir zemin olması mümkünse muhakkak beton alınması tavsiye edilmektedir. Eğer beton olmazsa toprak zemine de kurulabilir lakin %100 teraziye gelmeyip ayrıca yağmur yağdığında ayaklarımızın altıda çamur olmaktadır. Beton yerine parke taşıda döşenebilir. Alacağınız kamelyanın ölçüsü kaça kaç olacak yarımşar metre veya en az 25 er cm daha fazla zemin olması istenmektedir. Mesela 4×4 sekizgen kamelya alacağınızı düşünelim. Betonunuz en az 425 cm x 425 cm olmalıdır. 4 metrelik kamelyalar direğin dışından dışına 4 metre gelir. Saçaktan saçağa yani çatıdan çatıya ise 450 – 460 cm gelmektedir.

Hem klasik hem özel tasarımları ile karadeniz park bahçe, en uygun kamelya fiyatları ve modelleri ile sizleri bekliyor.

Yorum yapın