Duvarlarınızı Ne Sıklıkla Temizlemelisiniz?|Temizlik İpuçları

Duvarlarınızı temizleyecekseniz, temizlik ipuçları ile yılda iki kez, sonbahar ve bahar temizliği sırasında iyice temizlemelisiniz. Ya da duvarlarınızı boyamaya hazırlanıyorsanız, onları iyice temizlemek istediğiniz zaman da doğru zamandır. Doğru temizlenmiş bir duvara boya yapılması gerekir. Bunun dışında nokta temizliğe odaklanmalısınız.

Yapacağınız herhangi bir duvar temizliğinden önce, kullandığınız şeyi göze çarpmayan bir alanda test etmek etmelisiniz, bu önemlidir. Çünkü bazı boyalar temizlenemez ve duvarda kalıcı bir ıslak iz bırakabilir.

Duvarlarınızın Tozunu Alın

Duvarlarınızı Ne Sıklıkla Temizlemelisiniz?|Temizlik İpuçları
Duvarlarınızı temizleyin

Boyalı duvarları temizlemeye başlamadan önce fazla kiri tozdan arındırın, aksi takdirde sadece kiri yayarsınız. Bunu, ulaşabileceğiniz alanlar için tüy bırakmayan bir bez ve yumuşak bir süpürge veya daha da iyisi, yüksek alanlar için bir toz paspası kullanarak yapabilirsiniz. Duvarlarınızda leke yoksa sadece toz almak yeterli olabilir. Duvar temizliği nasıl yapılır sorusunu dair ipuçları verirken ayrıntılara dikkat etmek önemlidir. İpuçlarına devam edelim.

Boyanmış Duvar Lekelerini Sirke ile Temizleyin

Biraz daha güçlü bir şeye mi ihtiyacınız var? Eski temizlik favorimiz olan beyaz sirke, inatçı lekeleri veya özellikle kirli duvarları temizleme görevinde oldukça başarılıdır. Bir bardak beyaz sirkeyi bir kova ılık suyla karıştırın ve yumuşak süngerinizi kullanarak lekeleri çıkarın. Sonrasında durulamaya gerek yoktur.

Boyalı Mutfak Duvarları için Yumaşak Bir Yağ Çözücü Kullanın

Duvarlarınızı Ne Sıklıkla Temizlemelisiniz?|Temizlik İpuçları
Duvar temizlik ipuçları

Açıkçası, boyalı mutfak duvarları biraz yağlı olabilir. Yukarıdaki ipuçlarına ek olarak hafif bir yağ giderici ile ek bir silme işi görecektir. Herhangi bir iz bırakmamak için ürün talimatlarını takip edin ve sert kimyasallardan kaçınılması gerektiğini unutmayın. Bizim tavsiyemiz? Şüpheniz varsa, beyaz sirke kullanabilirsiniz. Ama sprey yağ çözücülerden ufak sıkımlar iş görecektir.

Zorlu Lekeler için Öneriler

Bir türlü çıkmayan birkaç lekeniz mi var? Kabartma tozu imdadınıza yetişebilir. Yumuşak bir bez veya havlu üzerinde su ve karbonat/kabartma tozu karışımı kullanarak duvarlarınızı nokta nokta temizleyin. Duvardaki koyu sürtünme lekeleri nasıl çıkar konusunda da ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Zorlu lekeler için bir kova ılık suda yarım bardak olması gerekir. Herhangi bir mum boya veya kalem izi, bu şık küçük karışımla hemen çıkmalıdır. Yine, duvarın görünür bir kısmına uygulamadan önce gizli bir alanda test ettiğinizden emin olun.

Bebek Ürünlerinden Varsa Faydalanabilirsiniz

Duvarlarınızı Ne Sıklıkla Temizlemelisiniz?|Temizlik İpuçları
Duvar temizliği

Bebek mendilleri, ıslak havlular… Bunların hepsi, duvarlarınızdaki tuhaf kirli noktaları çıkarmak için iyidir. Biyolojik olarak parçalanabilenleri seçin ve çevre dostu olmaları için tuvalete atmayın.

Sihirli Silgiler İşe Yarayabilir

Duvarlarınızı Ne Sıklıkla Temizlemelisiniz?|Temizlik İpuçları
Duvar temizliği: temizlik ipuçları

Sihirli silgiler, evdeki pek çok temizlik işi için iyidir ve duvarlar da bir istisna değildir. Boya ve duvar kağıtlarında güvenle kullanılabilirler ve özellikle kalem izlerini gidermek için kullanışlıdırlar. Süngerin bir köşesini ıslatın ve lekenin yok oluşunu izleyin.

Mat Boyalar için Elektrik Süpürgesi Kullanılabilir

Hassas mat boyanız kirli görünmeye başlarsa, en iyi elektrik süpürgeniz işinize yarayacaktır. Daha sağlam, parlak boya sabun ve su solüsyonuyla kolayca temizlenebilirken, mat, yıkanamayan boya türünün elektrikli süpürgeniz kullanılarak temizlenmesi gerekir. En iyi sonuçları elde etmek için yumuşak bir fırça aparatı kullanın ve yavaşça ilerleyin!

Lateks Boya Varsa

Duvarlarınızda lateks boya varsa, harika haber şu ki duvara özel bir temizleyiciye ihtiyacınız yok. Temizlemek için tek ihtiyacınız olan çok amaçlı bir temizleme spreyi ve bazı bezler.

Her zaman bilmeniz gereken bir ipucu: Yapmak istemediğiniz bir şey, duvarınızı çok uzun süre ıslak bekletmektir. Bu nedenle, bir paspas kullanıyorsanız, kuru yedek olarak ikincisini alın ve ilerledikçe duvarı bölümler halinde kurutun. Bez kullanıyorsanız da aynı şey geçerli temizlemek için nemli, duvarı kurutmak için kuru bez kullanın.

Ve unutmayın; Duvarları temizlemek için doğru ürünleri bulmak üzere temizlik dolabınıza gidiyorsanız, alkol veya sert kimyasallar içeren her şeyden uzak durun. Bu bileşenler, boya yüzeylerinizi parçalayabilir ve duvarlarınızı ilk başladığınızdan daha fazla dağınık bırakabilir. Duvar çıtası uygulama rehberi için bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapın