Duşakabin Ölçüleri Nelerdir? | Standart Duşakabin Ölçüleri

Duşakabin ölçüleri nasıl olmalı? Farklı pek çok boyutu olan duşakabinlerin seçiminde, önemli olanın kullanılacak olan alan olduğunu unutmayın. Alanın boyutuna göre, şekle göre hareket edildiğinde dekorasyon kusursuz olur. Duşakabin seçimi yaparken boyut dışında, şekli de göz önünde bulundurarak alabilirsiniz. Duşakabin ölçü oranları farklı olabileceği için tamamen sizin banyonuza uygun olanı temin etmek mümkün

Standart Duşakabin Ölçüleri Nelerdir?

Duşakabin Ölçüleri Nelerdir? | Standart Duşakabin Ölçüleri

Özel olarak duşakabin boy ölçüleri belirlenerek en iyi şekilde uygulama yapılır. Peki, hangi ölçüler var? Baktığınızda sınır tanımadan en geniş yelpazede ölçülendirme yapıldığını göreceksiniz. Tamamen sizin için uygun olan model üzerinden ölçüleri belirleyerek ona göre alabilirsiniz.

YouTube video
 • 80×80: Ölçülerin 80*80* olduğu duşakabinler var. Standart diyebileceğimiz ölçüdür. Genel olarak oval tekneler için tercih edilir.
 • 90×90: Bir diğer standart olan ölçüdür. Bu ölçülerde de hem köşeli – kare olan hem de oval olan duşakabin ölçüleri olduğunu söyleyebiliriz. Rahatlıkla temin edebileceğini standart ölçüler arasında yer almaktadır.
 • 100×100: Daha konforlu bir alan yaratmak ve mevcut alanın da uygun olduğu bir duşakabin seçimi için tercih edilebilir. Kullanım da rahat ve konforlu olacaktır.
 • 120×80: Dikdörtgen modeldir. Tekne modellerinde en çok tercih edilen ölçüdür. Hem rahat bir kullanıma sahiptir hem de direkt olarak standart ölçüler arasında yer almaktadır. Bunu göz önünde bulundurup ona göre hareket ederek seçim yapabilirsiniz.

Genel olarak ölçüler verilmiştir. Elbette mevcut olan banyo ve müşteri taleplerine göre özel boyutlandırma söz konusu olabilir. Bunu göz önünde bulundurmanız halimde avantajlı bir şekilde seçim yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Duşakabin silikonu nasıl çekilir merak edenler için!

Duşakabin Boy Ölçüsü Kaç Cm Olmalıdır?

Duşakabin Ölçüleri Nelerdir? | Standart Duşakabin Ölçüleri

Duşakabin boyu ölçüsü ne kadar olur? Çok sayıda çeşidi olan duşakabinlerde, boyutlar da değişiyor. Dikdörtgen olan banyolar için kısa kenara paralel uzanan duşakabinler tercih ediliyor. Bu tip bir yerleşimde standart ölçü olarak 80 x 100 cm tercih edilir. Bir tık üstü için ise 90 x 120 cm ebatlarının olduğunu söyleyebiliriz. Dikdörtgen banyolar için genel olarak önerimiz bu ölçülerde duşakabinler ile kullanımın sağlanması. Sorun yaşamadan ölçülendirme yapılarak kullanım sağlanabilir.

En Küçük Duşakabin Ölçüsü Nedir?

Duşakabin Ölçüleri Nelerdir? | Standart Duşakabin Ölçüleri
En küçük duşakabin ölçüsü nedir?

Merak edilen bir konu da en küçük duşakabin ölçüsü oluyor. Peki, tam olarak ölçü nedir? İlk olarak kare ya da oval olan en küçük duşteknesi ölçüsünü veriyoruz. 80 x 80 ölçüleri en küçük olarak bilinir. Bunun dışında 70 x 90 da aynı şekilde dikdörtgen olduğunda tercih edilen en küçük boy. Bu ölçülere 10 ar cm eklenerek duşakabin ölçüleri çeşitlendirilmektedir. Elbette daha rahat kullanılacak olan modellerin oluşması sağlanır.

İdeal Duşakabin Ölçüleri Ne Olmalı?

Peki, ideal duşakabin ölçüleri tam olarak nasıl oluyor? İlk akla gelen 90 x 90 cm oluyor. Bu durumda direkt olarak uygun ölçülerin seçilmesi de sağlanmış olacaktır. 100 x 100 için de ideal denebilir. Boydan uzun ve dar olan duşakabinler için uygundur.

Duşakabin Modelleri ve Ölçüleri

Duşakabin Ölçüleri Nelerdir? | Standart Duşakabin Ölçüleri
Duşakabin modelleri ve ölçüleri

Hangi modeller ve ölçüler var? Duşakabin modelleri için ölçüler aşağıdaki gibidir.

 • Kare duşakabin: 80×80, 90×90 diğer standart ölçüler de olmak üzere değişiyor.
 • Oval duşakabin: 80×80, 90×90 diğer standart ölçüler de olmak üzere değişiyor.
 • Dikdörtgen duşakabin: 80×80, 90×90 diğer standart ölçüler de olmak üzere değişiyor.
 • Tekneli duşakabin: 80×80, 90×90 diğer standart ölçüler de olmak üzere değişiyor.

Örnek verilen duşakabin ölçüleri kapsamında, alana uygun olan modeli seçerek gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Duşakabin Ölçüleri ve Fiyatları

Duşakabin Ölçüleri Nelerdir? | Standart Duşakabin Ölçüleri
Duşakabin modelleri ve fiyatları

Duşakabin ölçüleri ve fiyatları nedir?

 • 80×80: 1.000₺ ile 1.500₺ arasında değişir.
 • 90×90: 1.200₺ ile 2.000₺ arasında değişir.
 • 160×190: 2.000₺ ile 3.000₺ arasında değişir.

Verilen fiyatlara göre duşakabin ölçüleri ve diğer kriterlerinizden inceleme yapabilirsiniz. 

Yorum yapın