Yatak Odanızı Yeniden Düzenlemek için +5 Öneri

Yatak odası, evin öne çıkan odalarından biridir. Doğru ve dekorasyon fikrine uygun şekilde düzenlendiğinde, yatak odasının istenilen şekilde görünmesi de kolaylaşır. Bu doğrultuda, odanın ana mobilyaları olan gardırop modelleri, şifonyer, başlık baza- karyola ve komodin gibi ürünleri odanın metrekaresine uygun olarak düzenlemek gerekir. Peki yatak odasını düzenleme yolunda nasıl ilerleyebilirsiniz.

Yatak Odanızı Yeniden Düzenlemek için +5 Öneri
Düzenli giysi dolabı ve bir yatak

Yatak Odasını Nasıl Düzenleyebilirim?

Yatak odanızı düzenleme konusunda kararsızsanız veya isteksizseniz hazır yatak odası modelleri, bu konuda fikir edinmenizi kolaylaştırabilir. Yatak odası modellerine bakarak odanın renk, tasarım ve düzeni hakkında izlenim sahibi olabilirsiniz. Oda tasarımına göre mobilyaların konumuna ve renklerine karar verebilir, metrekare hesabı da yapabilirsiniz. Özellikle küçük bir yatak odanız varsa bunu avantaja çevirecek şekilde dekorasyon fikirleri düşünebilirsiniz. Dekorasyon konusunda aşağıda sıraladığımız önerileri göz önüne alarak yatak odanızı doğru bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Yatak Odanızı Yeniden Düzenlemek için +5 Öneri
Yeşil renkli başlık ve baza yatak takımı

Odanın Genel Tasarımına Uygun Başlık ve Karyola Seçin

Eğer yatak odasını baştan veya yeniden düzenleyecekseniz öncelikle işe yataktan başlamanızı öneririz. Yatağın boyutuna göre alacağınız başlık ve karyolanın, aklınızdaki dekorasyon fikrine de uyumlu şekilde olmasını sağlayabilirsiniz. Bu kapsamda, yatağa öne çıkaracak başlık ve karyolayı seçerken şıklık katacak detayları da göz önünde bulundurabilirsiniz. Özellikle odak noktası yatak olacaksa bu bölümü vurgulamak için mutlaka başlık ve karyola-bazanın renk ve tasarım unsuruna dikkat etmelisiniz.

Yatak Odanızı Yeniden Düzenlemek için +5 Öneri
Modüler dolap modeli

Gardırobu Kategorilere Göre Düzenleyin

Yatak odasının en sorunlu yerlerinden biri, gardıroplardır. Doğru gardırop modelini tercih etmeme durumunda dolaptan sarkan giysiler ve artan depolama ihtiyacı ile karşılaşmak hiç de sürpriz değil. Bu durumun önüne geçmek için çok bölmeli geniş giysi dolaplarına yönelebilirsiniz. Bu model dolaplar, fazla sayıdaki çekmece, raf ve askılık bölümlendirmeleriyle giysilerinizi ve eşyalarınızı kolayca depolamanızı sağlar. Mevcut dolabınızı kullanacaksanız ise giysileri kategorilere ayırarak eski-yeni, yazlık-kışlık, pantolon-gömlek-kazak veya renklere göre ayırmayı tercih edebilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce de dolabın içini iyice temizlemenizi ve boşaltmanızı öneririz.

Priz Yerlerini Boş Bırakın

Düşünülmeden dekore edilen yatak odalarında priz yerleri de gardırop arkasında veya yatağın yanında kalabiliyor. Telefon şarj etme, televizyon izleme ve bilgisayar çalıştırma gibi ihtiyaçları karşılamak adına priz yerlerine mobilya yerleştirmek doğru olmayacaktır. Prizin olduğu yerin önüne mesafe bırakacak şekilde komodin, çalışma masası veya şifonyer yerleştirebilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olduğu zaman priz yerine rahatlıkla ulaşabilir ve daha düzenli bir yatak odası dekorasyonu ortaya çıkarabilirsiniz.

Yatak Odanızı Yeniden Düzenlemek için +5 Öneri
Giysilerin yer aldığı düzenleyici raflar

Düzenleyicilerden Yararlanın

Gardırop ve şifonyere ek olarak raf düzenleyicileri de depolama için epey işinize yarayacaktır. Düzenleyici dolap içi ürünleri dışında raflı düzenleyiciler de depolama için yeterli olmaktadır. Ayrıca raflı düzenleyiciler, yatak odası dekorasyonuna şıklık katmak için de ideal yardımcı ürünlerden biridir. Kullanılan düzenleyiciler, fazla giysi ve eşya yükünden kurtulmanızı sağlar ve odaya işlevsellik ile birlikte estetik bir görünüm de kazandırabilirsiniz.

Mutlaka Bir Şifonyerden Faydalanın

Yatak odanız küçük bile olsa depolama ile birlikte ortama şıklık katan şifonyeri uygun bir yere hizalamayı düşünebilirsiniz. Şık bir şifonyer, yatak odasının diğer mobilyalarını da destekler. Ayrıca şifonyer, giysiler ile birlikte kişisel bakım ürünleri ve eşyalarını da depolama bakımından tercih edilirler. Düzenli bir yatak odası görünümü için şifonyeri, yatağın biraz uzağına hizalandırabilirsiniz. Yatak odasının şık düzeni için de aynalı ve yüksek şifonyer modellerine yönelebilirsiniz.

Yorum yapın