Yanmış Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

Ev hanımlarının yanmış yağlar ile başının dertte olduğunu hepimiz biliriz. Bu yazımda sizlerle yanmış yağ nasıl temizlenir, sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Birçok temizlik ürünleri tercih etmiş olabilirsiniz, ancak sunacağım yöntemler ile yanmış yağ ortadan kalkacak ve mutlu olacaksınız.

Yanmış yağ lekesi; tava, tencere ve fırın gibi birçok yerde hanımların karşısına çıkabiliyor. Lezzet dolu kızartmaları ve yemekleri işkenceye çeviren bu zorlu lekelerden kurtulmak tabii ki mümkün.

Yanmış yağların tava, tencere ve fırın tepsilerinden mutlaka temizlenmesi gerekir. Çünkü her kullanımda kanserojen etki daha da büyür ve sağlığa zararlı hale gelebilir.

Fırında yanmış yağ lekesi nasıl çıkar?

YouTube video

Tavaların altı nasıl temizlenir sorusu ile eşdeğer bir soru olmasıyla birlikte uzun uğraşlar sonucunda bu lekeyi bulaşık deterjanı ile çıkaramazsınız. Hanımların teflon tavalarda tel ile ovarak temizleme yöntemi de yanlıştır.

Sağlığınızı tehlikeye atmadan ve çok yorulmadan evde bulunan birkaç ürünle bu lekelerden kurtulabilmeniz mümkündür. İhtiyacınız olan ürünler, karbonat, su ve sirkedir.

Karbonat, su ve sirke muhteşem üçlü

Yanmış Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?
Mini fırının içi nasıl temzilenir

Bir miktar karbonatı, yanmış yağların bulunduğu tava ya da tencereye bol miktarda serpin. Yağlı alanın her yerini kaplayacak şekilde su ekleyin. Tava ya da tencereyi bir gün boyunca bekletin.

Ertesi gün bulaşık süngeri ile yıkayarak mevcut karbonatı arındırın. Yağ lekesi ve artıkların kolayca temizlendiğini göreceksiniz. Bu yöntemi aynı zamanda fırın tepsilerini ya da camlarını temizlemek için de kullanabilirsiniz. Fırında yanmış yağ lekesi nasıl çıkar sorusuna da böylelikle cevap vermiş oluruz.

Yanmış tencere dibi nasıl temizlenir?

YouTube video

Sirkenin her derde deva bir iksir niteliğinde olduğunu söylemek gerekiyor. Yanmış yağ lekelerinin ilacı olarak nitelendirebiliriz.

Yanmış Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kızartma yapılan tavanın içine sirkeyi doldurun ve ocakta bir müddet kaynatın. Daha sonra kendi halinde soğumasını sağlayın. Ilık haldeyken sirkeyi başka bir kaba boşaltın. Yine bulaşık süngeri ile tavayı hafifçe sürterek temizleyin.

Yanmış yağlar için toptan temizlik ürünleri

Yanmış Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?
Tavaların altı nasıl temizlenir

Bazen ne kadar doğal yöntem uygulasanız da çözüm yeterli olmayabilir. Bu noktada size tavsiye edeceğim bazı toptan temizlik ürünleri mevcut.

Özellikle işletmelerde doğal yöntemler kullanmak biraz zordur. Bu nedenle illa ki temizlik ürünleri içerisinde birkaç ürünü kullanmanız gerekebilir.

Yorum yapın