Sigorta Neden Atar? Sigorta Atması Nasıl Düzeltilir?


Duvar Kağıdı

Sigorta neden atar sorunuzun yanıtını veriyoruz. Eve zaman zaman karşılaştığımız sorunlar arasında sigortanın atması var. Bu durumda evde ya da iş yerinde sigortanın ara sıra atması durumunda dahi bir problem olduğu bilinmelidir. Genel olarak arada olan sigorta atmaları sigortaya faza yüklenildiği sonucunu çıkarsa da genel olarak sık sık atması durumunda şase yapabiliyor olduğu düşünülür. Sizin için evde sigorta neden atar sorusunun yanıtını veriyoruz.


Evde Durduk Yere Sigorta Atması

Sigorta Neden Atar? Sigorta Atması Nasıl Düzeltilir?
Evde durduk yere sigorta atması

Evde durduk yere sigorta mı atıyor? Sigorta neden atar sorusunun yanıtına göre hareket etmeniz durumunda, siz de hemen önlem alabilirsiniz. Öncelikle sigortanın atması için birkaç neden olacak. Sigorta attığı sırada, kullanılan elektrikleri göz önünde bulundurmanız sonuca çok daha hızlı ulaşmanız açısından son derece önemlidir. Bunun için mutlaka sigorta attıktan sonra evinizi kontrol edin. Televizyon kabloları nasıl gizlenir merak edenler için!

Ana Şalter Neden Atar?

Sigorta Neden Atar? Sigorta Atması Nasıl Düzeltilir?
Ana şalter neden atar?

Sigortanın attığı durumlarda yaptığınız inceleme sonunda ana şalterin attığını mı tespit ettiniz? Ana şalter neden atar sorunuzun yanıtını veriyoruz. Farklı pek çok neden şalterin atmasına neden olabilir. Tüm kriterleri göz önünde bulundurup çözüm sağlayabilirsiniz.

  • Bozuk cihaz kullanmak: Elektrikle çalışan bozuk bir cihaz kullanmak, şalter atmasına neden olabilir. Örneğin fırın, ütü gibi bir elektrikli alet buna sebep olabilir. Kablosu kopmuş ya da farklı bir arızası olmuş olabilir.
  • Eski cihazlar: Bir diğer neden ise cihazın eski olması olabilir. Bu durumda direkt olarak şalter atması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sigorta Neden Atar?

Sigorta Neden Atar? Sigorta Atması Nasıl Düzeltilir?
Sigorta neden atar?

Merak ettiğiniz sigorta neden atar sorusunu bir başka cepheden cevapladığımızda ise yanıtımız prizler oluyor. Evet, direkt olarak var olan priz de şalterin atmasına neden olabilir. Özellikle musluklara yakın olan alanlarda herhangi bir priz varsa, direkt olarak sigortanın atması söz konusu olabilir. Kiralık evde bozulan kombiyi kim yaptırır merak edenler bağlantıya tıklayabilir.


Sürekli Şalter Atması

Sigorta Neden Atar? Sigorta Atması Nasıl Düzeltilir?
Sürekli şalter atması

Arada sırada şalter atmasına çözüm hemen bulunabilir. Ancak bazı durumlarda sürekli şalter atması sorunu gündeme gelmektedir. Bu durumda çözüm bulmak için yapılması gereken ne olacak? Her şeyden önce çözümü sağlamak açısından yapılması gerekeni direkt olarak buna neden olan durumu araştırmak. Yaşanan sorunlar dikkate alınarak birkaç örnek verilmiştir.

Ütü yaparken sigorta neden atar?

Sigorta Neden Atar? Sigorta Atması Nasıl Düzeltilir?
Ütü yaparken sigorta neden atar?

İlk olarak ütü yaparken şalter atıyor olabilir. Bu durumda ütüyü farklı bir prize takarak sorun prizde mi oksa ütüde mi sorusuna yanıt verin. Ütünün eski olması durumunda direkt olarak ütü kaynaklı şalter atıyor olabilir. Ütünün arızalanmış olması, diğer elektrikli aletler ile bir sorun yaşanmıyor olması çözüm için hemen ütünün tamir edilmesi ya da değiştirilmesi şeklinde olacak. Bunun dışında yaşanan sorun direkt olarak priz kaynaklı ise alanında uzman olan kişi tarafından onarım – topraklama gibi işlemlerin gerçekleşmesi söz konusu olabilir.

Lambayı açınca sigorta atıyor?

Sigorta Neden Atar? Sigorta Atması Nasıl Düzeltilir?
Lambayı açınca sigorta atıyor?

Lambanın açılması durumunda da şalter atıyor olabilir. Bu durumun nedeni direkt olarak fazla elektrik yükünün olmasıdır. Lamba son güç olarak ortaya çıktığında, yaşanan ağırlıktan ötürü koruma amaçlı şalter atıyor olacak. Bunun için de elektrik gücünü yükseltmek ilk çözüm önerileri arasında yer almaktadır. Lambanın açılmasından kaynaklı farklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka çözüm üretmeden direkt olarak profesyonel destek almak en doğrusu olacaktır.


Kombinin yanındaki sigorta neden atar?

Sigorta Neden Atar? Sigorta Atması Nasıl Düzeltilir?
Kombinin yanındaki sigorta neden atar?

Zaman zaman kombinin yanındaki sigortada da hemen atıyor olabilir. Bu durumda ya elektrik tesisatında ya da direkt olarak kombide bir sorun olacak. Çözümünü sağlamak için bu alanda uzman olan kişilerden destek almak en doğrusudur. Kombiden kaynaklı bir sorun olması halinde; kombinin değiştirilmesi, kombi onarımı gibi çözümler olacaktır. Bazı durumlarda sadece kombinin bağlı olduğu priz ile alakalı bir durum olacak. Böyle durumlarda topraklama yapılması ile de çözüm sağlanabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurmanız durumunda çok daha hızlı bir şekilde çözüm sağlanabilir.

Sigorta Atması Nasıl Düzeltilir?

Sigorta Neden Atar? Sigorta Atması Nasıl Düzeltilir?
Sigorta atması nasıl düzeltilir?

Sigortanın attığı durumlarda yapılması gereken neden olan durumu ortadan kaldırıp, direkt olarak çözüm sonrasında şalterin kaldırılmasıdır. Sigorta atması nasıl düzeltilir sorusunun yanıtına göre hareket etmeniz durumunda hemen çözüm sağlanır.

  • Sigortanın atmasına neden olan durumları ortadan kaldırın.
  • Prizlerde olan cihazların fişini çekin.
  • Elektrik vs. kapatın.
  • Ardından şalteri açın.

Sonrasında sigorta neden atar sorusunun yanıtına göre inceleme yapın. Neden olan hususları da ortadan kaldırdıktan sonra çözüm sağlayabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Ana sigorta neden atar?

Ana sigorta, bir devredeki tüm akımın korunması için kullanılan bir sigortadır. Bu sigorta, aşırı akım, aşırı yüklenme veya kısa devre gibi durumlarda devreyi korur. Eğer devrede aşırı bir akım veya yüklenme oluşursa, ana sigorta devreyi açarak, bağlı olan diğer cihazları da korur. Ana elektrik hatlarına bağlı olan sigortalar, evdeki tüm elektrikli cihazları korur. Eğer evde aşırı bir akım veya yüklenme oluşursa, sigortalar devreyi keserek, diğer cihazların zarar görmesini engeller.

Çamaşır makinesi şalter attırıyor, ne yapmalıyım?

Çamaşır makinesi şalter attırıyorsa, bunun birkaç farklı sebebi olabilir. Bunlar arasında fazla elektrik yüklenmesi, kablolarda kısa devre, makinedeki arızalar veya güç kaynağı sorunları yer alabilir. Bu durumda yapabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:
1.Makineyi kapatın ve prizden çıkarın: Çamaşır makinesinin şalter attırması durumunda, öncelikle makineyi kapatmalı ve prizden çıkarmalısınız. Bu sayede, güvenli bir şekilde sorunun ne olduğunu araştırabilirsiniz.
2.Elektrik yükünü azaltın: Çamaşır makinesi şalter attırıyorsa, fazla elektrik yüklenmesi olabilir. Bu durumda, diğer elektrikli cihazları kapatıp, elektrik yükünü azaltarak, makineye daha fazla elektrik akışı sağlamayı deneyebilirsiniz.
3.Kablolarda kısa devre varsa kontrol edin: Kablolarda kısa devre oluşmuş olabilir. Bu durumda, makinenin kablosunu kontrol ederek, herhangi bir hasar olup olmadığını ve bağlantılarının doğru bir şekilde yapılmış olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
4.Makinedeki arızaları tespit edin: Çamaşır makinesi şalter attırıyorsa, makinede arızalar oluşmuş olabilir. Bu durumda, makinenin kullanım kılavuzundan veya internetten yardım alarak, makinedeki olası arızaları tespit etmeye çalışabilirsiniz.
5.Uzman yardımı alın: Eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözemediyse, çamaşır makinesinde ciddi bir arıza oluşmuş olabilir. Bu durumda, bir elektrik teknisyeni veya çamaşır makinesi tamir servisi ile iletişime geçerek, sorunun çözülmesi için yardım isteyebilirsiniz.
Özetle, çamaşır makinesinin şalter attırması durumunda, öncelikle sorunun kaynağını tespit etmek için yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz. Eğer sorunu kendiniz çözemiyorsanız, uzman yardımı almanız gerekebilir.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 3 | Puan Ortalaması: 1.7]
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x