Mükemmel Bahçe Salıncakları

Online Dekorasyon Siteleri

Küçük Mekanları Etkili Kullanmak için 10 Öneri

Park Beşik mi, Mobilya Beşik mi?

Sakallı ipten Paspas Yapımı Videolu Anlatım

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Kendin Yap 13 Şubat 2017

Sakallı ipten paspas yapımı açıklamalı

Paspaslar eskiden beri kullanılan halıların kapatmadığı alanları kapatma görevi üstlenen tamamlayıcı aksesuarlardır. Görünümleri itibariyle mekânın dekorasyonuna uyum sağlamaları gerekir.

Bu yüzden farklı iplerle ve modellerle paspas örülebilir. Penye ipten paspas örülebileceği gibi sakallı ip ile de paspasın örülmesi mümkündür. Bugün sizlerle sakallı ipten paspas yapımı nasıl olur bunun anlatımını yapacağım.

Çok farklı renklerde ve iki tarafını da kullanabileceğiniz bu paspası yuvarlak olarak örebilirsiniz. Farklı geometrik şekillerde de örülen sakallı ipten paspas yapımı da mevcuttur.

Sakallı ipten paspas yapımı

İsterseniz kirlendiği zaman makinenizin hassas ayarında yıkama şansınız da var. Sakallı ipten paspas yapımı için 6.5 numara tığ bizim için yeterli olacaktır. Sakallı ipler genellikle kilo ile satılır.

Yaklaşık olarak bir metre çapında bir paspas örecekseniz size 2.5 kilogram sakallı ip yeterli gelecektir. Çapı daha büyük ya da daha küçük paspas örmek isterseniz ortalama ne kadar ip gideceğini buna bakarak hesaplayabilirsiniz.

İplerin kaliteli seçilmesi paspasınızın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Sakallı ipten paspas örümü için küçük bir halka yapalım.

Bu sihirli halkayı yuvarlak paspas modellerinde her zaman kullanabiliriz. Bu halkanın içini sık iğne ile dolduralım. Bir üst sıraya geçelim ve her sırada düzenli olarak artırma yaparak ilerleyelim.

Burada dikkat edilmesi gereken, artırmaların doğru yapılmasıdır. Yanlış yapacağınız artırmalar paspasın şeklinin bozulmasına neden olacaktır.

Bu sebeple her sırada artırma yaparken kontrol etmekte fayda var. Bu kontrol sırasında fazla yaptığınız artırmaları fazladan oluşan kıvrımlardan anlayabilirsiniz.

Eksik yaptığınız artırma varsa da bunu anlamanın yolu örgünün büzüşmesidir. Bu tip durumlarda hemen müdahale etmek, boşuna emek harcamanın önüne geçer. Bu örgü, tek parçadan oluşmaktadır.

Paspasın çapı bir metre olacağı için ortasından sonra örme işi biraz sizi zorlayacaktır. Bunun için de ara ara molalar verip parmaklarınızı ve bileğinizi dinlendirmekte fayda vardır.

Bu paspas modelini özellikle aynı cins iplerle örülmüş halılarınızın olduğu odalarda, oda girişlerinde, balkon önlerinde ya da daire kapısının girişinde kullanabilirsiniz. Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Son dönemlerin popüleri emoji yastık yapımı için yazımı okuyabilirsiniz.

Sakallı ipten paspas modelleri

Sizlere sakallı ipten paspas yapımı hakkında model fikri verebilmek için aşağıya 10 tane sakallı ipten paspas modeli ekledim. Modelleri inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Sakallı ipten paspas nasıl yapılır

Sakallı ipten paspas yapımıni videolu anlatım ile aşağıdan baştan sona kadar izleyebilirsiniz.

 

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂
Yapılan Yorumlar

3 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Kolay Poşetlik Yapımı Videolu Anlatımlı - Ev Dekorasyon Fikirleri on 17 Şubat 2017
  2. Pingback: Banyo Paspas Takımı Nasıl Seçilir? - Ev Dekorasyon Fikirleri on 30 Mart 2017
  3. Pingback: Ponpon Paspas Nasıl Yapılır? - Ev Dekorasyon Fikirleri on 11 Haziran 2017

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Bunlar da var!
Modern Abajur Modelleri

Modern Abajur Modelleri

27 Haziran 2015
Dubleks Ev Dekorasyonu

Dubleks Ev Dekorasyonu

30 Nisan 2015