Laminat Parke Neden Tercih Edilmelidir?

1970’li yıllarda İsveçli bir şirket tarafından piyasaya sunulan laminat parke, o günden sonra hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Tarihi bu derece eski olan bu zemin kaplama çeşidi, laminat kaplamaların MDF, HDF veya yonga levhalar üzerine yapıştırılmasıyla elde edilir. Laminat parke büyük tabakalar halinde üretilirken, üretim esnasında ısı ve basınç altında yapıştırma işlemi gerçekleştirilir. Akabinde istenen boyutta kesilir. Şayet ekleme detayı da yer alacaksa, laminant parkede ek yerler açılır. Ardından satışa sunulur.

Laminat parkelerin pek çok avantajı bulunur. Dolayısıyla ‘’Neden laminat parke kullanılmalı?’’ sorusuna birden fazla sebep öne sürülerek cevap verilebilir. Örneğin, laminat parke yüzeyi, vernik veya cila gibi işlemlere ihtiyaç duymazken masif ahşapta bu işlemlerin yapılması gerekir. Bu laminat parke çeşitleri için önemli bir artıdır. Diğer yandan bu parkeler, düzleme gibi işlemlere ihtiyaç duymaz.

Sektöre yeni bir soluk getirmek üzere tasarlanan laminat parkeler, ahşap malzemelerin bakım zorluğu ve yine ahşap malzemelerin artan fiyatları sonucu çok daha gözde hale gelmiştir. Birçok bakımdan avantajlı olan bu yer döşemesi, bilhassa darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu sayede uzun bir kullanım ömrü sunar.

Bunlara ek olarak, laminat parkeler uygulandıkları yapılara ciddi bir estetik katarlar. Bu da bu zemin döşemelerinin tercih edilme sebeplerinden bir tanesidir. Kısacası laminat parkeler, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Uygulandıkları alana büyük güzellik ve şıklık katarlar. Bu önemli artılarının yanı sıra ahşaba oranla daha düşük bir maliyete sahiptir. Bu gibi avantajlar, laminat parke seçiminde en çok öne çıkan nedenler arasında yer alır. Siz de parkeleriniz hem güzel görünsün hem de fazla cep yakmasın istiyorsanız, tercihinizi laminat parke çeşitlerinden yana kullanabilirsiniz. Uzun kullanım ömrü sayesinde sizlere sık sık parke değişimi yapma ihtiyacı da doğurmayacaktır. Laminat parke gıcırtısı nasıl giderilir merak edenlere…

Laminat Parkenin Özellikleri Nelerdir?

Laminat Parke Neden Tercih Edilmelidir?
Laminat parkenin özellikleri nelerdir?

Laminat parkeler, masif ahşaba kıyasla daha kullanışlı ve dayanıklı bir alternatif olarak öne çıkar. Bu parkeler kolay bir şekilde aşınmaz. Üzerinde ayakkabı ile yürüdüğünüz zamanlarda herhangi bir hasarın oluşması da söz konusu değildir. Yerden ısıtma sistemleri ile rahatlıkla kullanılabilir. Böylece ısı bakımından tasarruf elde edilebilir.

Laminat parkelerin temizliği ve bakımı de son derece rahat bir şekilde yapılabilir. Ayrıca kimyasallara karşı dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Bu sayede temizlik ürünleri seçiminde de zorluk yaşamazsınız. Bunların haricinde, laminat parkelerin en büyük avantajlarından biri de leke tutmayan ve koku yapmayan yapısıdır. Evet, bu parkeler leke tutmaz. Herhangi bir koku yapmaz. Dolayısıyla gerek evlerde gerek iş yerlerinde gerekse de ofis ortamlarında rahatlıkla kullanılabilir.

Günümüzde ofis, iş yerleri ve konutlarda kullanıma en uygun zemin döşemelerinden bir tanesi olan laminant parkeler çizilmelere, ezilmelere ve darbelere karşı dayanıklıdır. Birçok artısı olan bu parkeleri döşemek de son derece rahattır. Yani monte işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem tamamlanır tamamlanmaz parkenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Güneş ışınları laminat parkeleri etkilemez. Bu sebeple laminat parkelerde solma gibi can sıkıcı problemler ile karşılaşılmaz. Bakımı da oldukça kolay olan bu laminat parke modelleri, elektrik süpürgesi ile süpürülüp nemli bez ile silinerek temizlenebilir. Siz de evinizde veya iş yerinizde hem uzun ömürlü hem ekonomik hem de şık bir parke çeşidi arıyorsanız, laminat parkeleri tercih edebilirsiniz. DesignFloor’un Hi-Tech laminat parkeleri ile doğallık ve şıklığı aynı anda elde edebilirsiniz. Siz de en kaliteli laminat parke modelleri için, şimdi https://designfloor.com.tr/ adresini ziyaret edin!  

Yorum yapın