Birbirinden Şık Kompozit Ahşap Tasarımlar

Evinizin her köşesinde, bahçenizde, çatılarda ve havuzlarda, kısacası mimarinin her alanında ahşap dokusunu estetik bir görüntüyle bir araya getiren kompozit ahşap kullanabilirsiniz. Kompozit ahşapın türlerini, kullanım alanlarını ve örnek kompozit ahşap tasarımlarını sizler için listeledik.

Kompozit Ahşap Nedir?

Birbirinden Şık Kompozit Ahşap Tasarımlar
Kompozit ahşap nedir?

Ahşap kompozit, anlam itibariyle iki ya da daha fazla malzemenin bir araya getirilmesiyle oluşan, PVC, yapay ahşap, ahşap lifleri ve plastik malzeme gibi çeşitli materyaller bir araya getirilen bir yapı malzemesidir. Yapıların iç ve dış cephelerini hem mimari açıdan zenginleştiren, hem de onları dış etmenlerden koruyan özel bir inşaat malzemesi olan ahşap görünümlü kompozit malzemeler günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Kompozit ahşap üretiminde kullanılan karma malzemeler birbirini etkileyen ya da çözünen malzemeler değildir. Bu sayede birbirlerine hiçbir kimyasal tepkimede de bulunmazlar. Kompozit malzeme üretimindeki amaç, tek başına sıcağa ve ya soğuğa aynı anda dayanıklılık gösteremeyen malzemelerin birbirini destekleyerek her mevsim dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzeme ortaya çıkmasıdır.

Ahşap kompozit üretimi günümüzde onlarca farklı firma aracılığı ile yapılıyor olsa da kaliteli hammaddelerin kullanıldığı, satış sonrası hizmetler konusunda destek sağlayacak firmalar tercih edilmelidir. Bu alanda tanınmış bir marka olan Saray Mimarlık güvenilirliği ve kaliteye önem veren hizmet anlayışıyla pazara öncülük etmektedir.

Saray Mimarlık Kompozit Ahşap Ürünlerini İncelemek İçin Tıklayın : https://saraymimarlik.com/

Kompozit Ahşap Kullanım Alanları

Birbirinden Şık Kompozit Ahşap Tasarımlar
Kompozit ahşap kullanım alanları

Yapı itibariyle her alan ve yüzeyde kullanılabilen kompozit ahşap malzemeler, dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları ve kolay montaj olanağıyla bilinir. Çoğunlukla binalarda, apartman ya da müstakil mülklerde dış cephe kaplaması olarak tercih edilir. Ayrıca veranda diye tabir edilen müstakil girişlerinde de şık bir görünüm sağlamaktadır. Dayanıklılığı itibariyle çatlama ve kırılma yapmayan ahşap kompozitmalzemeler, tüm ıslak zeminlerde, deniz ulaşım araçlarının tamamında, ev içi dekorasyonların bütününde rahatlıkla uygulanabilir. Banyo dekorasyonları vb. bir çok farklı alan için de tasarım örnekleri mevcuttur. Karavanlarda dış kaplama olarak tasarlanmış sıcak ve soğuk yalıtımı için kullanılan kompozit paneller sıklıkla tercih sebebidir. Ayrıca plajlardaki yürüme alanları, açık alanlar ve parklar gibi ortak kullanım alanları, kış bahçeleri, yüzme havuzları gibi çok çeşitli yerlerde sıkıntısız kullanılabilmektedir.

Kompozit Ahşap Avantajları

Dayanıklılığı ile ön plana çıkan kompozit ahşap, bütün kullanım alanlarına dönüştürülebilir niteliktedir. Her ölçü ve zemine uyumludur. Kolayca montajı yapılır ve kullanım açısından da bakımı rahat malzemelerdir. Malzeme bir araya getirildiğinde son derece homojen bir karışım olsa da ortaya çıkan sonuç pürüzsüz ve gözeneksizdir. Hiçbir şekilde su alma, çözme, çatlama yapmadan uzun yıllar aynı estetik görünümü kullanıcılarına sağlar. Aynı zamanda haşere saldırılarından etkilenmemesi ile bilinir. Cilalama gerektirmediği için herhangi bir kimyasal kaplama malzemesi ihtiyacınız olmaz. İşçilik için ise diğer ürünlerde olduğu gibi yüksek maliyet sorununuz yoktur. Ahşap görünümlü kompozit temizliği için ise hiçbir malzeme kullanmanız gerekli değildir. Mükemmel aşınma direnci ve yüksek sıcaklık kapasitesi en büyük avantajları arasındadır. Bu sayede şık görünmesiyle birlikte aynı zamanda tam bir bütçe dostudur.

Kompozit Ahşap Ürünleri

  • Ahşap Kompozit Deck: %60’ı ahşap tozu (unu) ile geri kalanı plastik olarak bir araya getirilen, kimyasal bir bileşimdir. Ahşap görünümünün yanı sıra plastikle sağlamlığı artırılan, gıdayla uyumlu zeminler için de kullanılabilen bir üründür.
Birbirinden Şık Kompozit Ahşap Tasarımlar
Ahşap kompozit deck
  • Ahşap Kompozit Pergola: Çevre dostu olan, yine PVC destekli ve kurutulmuş ağaç talaşlarıyla bir araya getirilen ahşap kompozit pergole, rutubetten etkilenmeyen, nem oranı yüksek olan özellikle denize yakın tüm yapı ve zeminlere uyumlu malzemedir. Derinlemesine bir temizlik ihtiyacı yoktur.
Birbirinden Şık Kompozit Ahşap Tasarımlar
Ahşap kompozit pergola
  • Ahşap Kompozit Korkuluk: Doğal görünümüyle ahşap hissini yaşatırken, %90 geri dönüşümlü malzeme katkısıyla da çevreci bir yapıdadır. Hava koşullarına dayanıklı ve ahşaptan kaynaklı kıymık, küf oluşumunun olmadığı, düşük maliyetli ahşap görünümlü kompozit bir üründür.
Birbirinden Şık Kompozit Ahşap Tasarımlar
Ahşap kompozit korkuluk
  • Ahşap Kompozit Çit: Ahşap kompozit çit, bahçenizin sınırlarını belirleyen ve ahşap sadeliğinin hareketlilikle bir araya geldiği, farklı tasarımlarla uyarlanabilen, profil ve lambri seçenekleriyle göz dolduran bir üründür. Ahşam kompozit çitlerin çeşitli renk alternatifleri mevcuttur.
Birbirinden Şık Kompozit Ahşap Tasarımlar
Ahşap kompozit çit
  • Ahşap Hybrit Kompozit: En bilinen haliyle içeriği cam elyaf takviyeli ve karbon polimerik reçinedir. Üstün fiziksel özellikleriyle düzgün yüzeysel oluşumlar için kullanılır. Dolgu maddesi küçük dolgulardan ve nano boyuttaki partiküllerden oluşarak bir araya getirilir. Taşımacılıkta kullanılan hafif yapılı tüm ulaşım araçlarında, spor malzemeleri vb. yüzeylerde kullanım sağlamaktadır.
Birbirinden Şık Kompozit Ahşap Tasarımlar
Ahşap hybrit kompozit
  • Prefabrik Dış Cephe: Ahşap kompozit dış cephe kaplamaları tüm hava koşullarına karşı bina yüzeyini üst düzeyde korumak için tasarlanmıştır. Daha modern ve şık görünüm için geniş renk seçenekleri mevcuttur. -30° ile +85° derece aralığında uzun süre dayanıklılığını koruyan bir yapıya sahiptir.
Birbirinden Şık Kompozit Ahşap Tasarımlar
Prefabrik dış cephe

Yorum yapın