En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri

Atık malzemelerden geri dönüşüm fikirleri sayesinde sadece atık malzemelerden neler yapılır sorusuna yanıt bulmayız aynı zamanda ekonomik ve orijinal ürünler de ortaya koyabiliriz. Kolay geri dönüşüm fikirleri konusunda sizin de farklı düşünceleriniz varsa mutlaka bu yazımızı değerlendirmelisiniz.

YouTube video

Değişik geri dönüşüm fikirleri ile size ilham olacak geri dönüşüm projeleri ortaya koyabilirsiniz. Pratik geri dönüşüm fikirleri sadece sizin için değil aile fertleriniz için de oldukça ilginç ve etkili sonuçlar alabileceğiniz malzemelere sahip olmanıza katkı sağlayacaktır. Geri dönüşüm malzemeleri ile yapılan tasarımlar, yaratıcı geri dönüşüm fikirleri olarak da nitelendirilmektedir. Dekorasyon konusunda da size yardımcı olacak bu projelerin faydalı olması temennisi ile atık malzemeleri değerlendirebileceğiniz yazımızın görselli ayrıntılarına geçebiliriz.

İçindekiler
 1. 1. Geri Dönüşüm Projeleri Neden Önemli?
 2. 2. Geri Dönüşüm Malzemeleri
 3. 3. Kolay Geri Dönüşüm Fikirleri
  1. 3.1. Yemek kaşıklarından askılık fikri
  2. 3.2. Eskimiş çatallardan çerçevelik fikri
  3. 3.3. Pet şişeden kitaplık fikri
  4. 3.4. Pet şişeden süpürge yapma fikri
  5. 3.5. Karton kutudan oyuncak ev yapma fikri
 4. 4. Değişik Geri Dönüşüm Fikirleri
  1. 4.1. Pet şişeden oyuncak robot fikri
  2. 4.2. Tuvalet kağıdı rulosundan dekoratif raf fikri
  3. 4.3. Eski mobilyadan zarflık fikri
  4. 4.4. Eski çizmelerden bahçeye saksı fikri
  5. 4.5. Ağaç dallarından mumluk fikri
 5. 5. Geri Dönüşüm Dekorasyon Fikirleri
  1. 5.1. Araba lastiğinden orta sehpa yapımı
  2. 5.2. Eski mutfak eşyasından avize yapımı
  3. 5.3. Kırık gitardan dekoratif raf fikri
  4. 5.4. Meyve kasasından dekoratif sehpa fikirleri
  5. 5.5. Ağaç dallarından abajur fikri
 6. 6. Evsel Atıklardan Neler Yapabiliriz?
  1. 6.1. Pet şişeden saksı fikri
  2. 6.2. Pet şişe kapaklarından oyuncak fikri
  3. 6.3. Konserve kutusundan saksı fikri
  4. 6.4. Pet şişelerden dekoratif saksı fikri
  5. 6.5. Ayran şişesinden kalemlik fikri
 7. 7. Atık Eşyalardan Neler Yapılır?
  1. 7.1. Kirli çamaşırları şirin gösterecek kirli poşeti
  2. 7.2. Eski bavullardan komodin fikri
  3. 7.3. Çalışma masasında kablo karışıklığına bir son verin!
  4. 7.4. Eski rendeyi değerlendirme vakti
  5. 7.5. Tuvalet kağıdı kartonları ile kabloları düzene sokun!
  6. 7.6. Gözlükler düzenli ve gözünüzün önünde dursun!
  7. 7.7. Metal eşyaları mıknatıs ile düzene koyun!
  8. 7.8. Mağazaların küçük karton kutularından hatırlatıcı yapın!
  9. 7.9. Giyeceğiniz kıyafetleri organize etmek için küçük bir dokunuş
  10. 7.10. Kapı üstü ek depolama alanlarını değerlendirin!
  11. 7.11. Su borularını tutucu olarak kullanın!
  12. 7.12. Fişleri etiketleyin!
  13. 7.13. Plastik şişeden TSE belgeli takı tutacağı 🙂
  14. 7.14. Takıları ayırabileceğiniz bölmeli takılık 🙂

Geri Dönüşüm Projeleri Neden Önemli?

Geri dönüşüm projeleri sadece yekünlü bir ekonomik katkı sunmaz aynı zamanda bireyin sosyal ve psikolojik gelişimine de faydalıdır. Bu sebeple geri dönüşüm tasarımları için mutlaka çocukların da dahil olduğu projelere yer vermenizi tavsiye ediyoruz.

YouTube video

Geri Dönüşüm Malzemeleri

Geri dönüşüm malzemeleri ile yapılan tasarımlar oldukça ilginç malzemeleri çok farklı fonksiyonlara büründürmektedir. Geri dönüşüm malzemeleri sayesinde günlük hayatta kullanacağınız birçok farklı eşyaya sahip olabilirsiniz. Peki, hangi malzemeler ile bu geri dönüşüm projeleri hayata geçirebilir? Aklınıza gelebilecek her türlü atıl malzeme farklı değerlendirmeye tabii tutularak işlevsel hale gelebilmektedir. Örneğin ömrünü tamamlamış bir araba lastiği ile birçok dekoratif eşya üretmeniz mümkündür.

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Geri dönüşüm malzemeleri

Pet şişeler hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Bunların ekonomiye geri kazandırılması için sadece geri dönüşüm işletmelerinin verimli çalışması yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda sizin de evde uygulayacağınız küçük dekorasyon ya da oyuncak ürünleri üretimi ile katkı sağlamanız da mümkündür. Geri dönüşüm fikirleri için önemli bir malzeme ölçütü vardır. Yapabileceğinizin sınırları hayal dünyanızın sınırları ile çizilmiştir. Bu sebeple hangi malzemeler ile neler yapılabilir konusunda hayal dünyanızı kullanabilirsiniz. Ayrıca aşağıda sunacağımız görsel örnekler sizin için ilham verici olacaktır. Pet şişeden neler yapılır işte tüm detaylar bu içerikte!

Kolay Geri Dönüşüm Fikirleri

Kolay geri dönüşüm fikirleri günlük hayatınızda size ekonomik katkı sağlarken pratik bir kullanım avantajı sunmak için düşünülmüş materyalleri içermektedir. Bu pratik geri dönüşüm fikirleri sayesinde siz de evinizde farklı uygulamalara imza atabilirsiniz. Haydi şimdi geri dönüşüm için neler yapabiliriz, bir bakalım!

Yemek kaşıklarından askılık fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Yemek kaşıklarından askılık geri dönüşüm fikri

Yemek kaşıklarının askılık olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bu proje ile dekoratif bir askılığa sahip olabilirsiniz. Bunu gerçekleştirirken kaşıkların oval kısımlarını düzlemeniz ve sap bölümlerini askılık için kavisli hale getirmeniz gerekecek.

Eskimiş çatallardan çerçevelik fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Eski çatallardan fotoğraf çerçevelik geri dönüşüm fikri

İşte size farklı bir yaratıcı proje daha. Eskimiş çatallarınızı dekoratif bir çerçeve platformu olarak tasarlayabilirsiniz.

Pet şişeden kitaplık fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Pet şişeden kitaplık geri dönüşüm fikri

Pratik geri dönüşüm fikirleri arasında pet şişeler, oldukça etkili sonuçlar almanızı sağlayacak malzemelerdir. Bunlardan biri olan kitaplık oluşturulması için de süt, ayran ya da deterjan şişelerini kullanabilirsiniz. Bu tarz bir ayran şişesinden saksı da yapabileceğinizi unutmayın!

Pet şişeden süpürge yapma fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Pet şişeden süpürge yapımı geri dönüşüm fikri

Özellikle bahçeli evler için yaprak, toz vb. kirlerin giderilmesi için önereceğimiz bu  yöntem değişik geri dönüşüm fikirleri arasında yer almaktadır. Görselleri takip ederek siz de pet şişeden geri dönüşüm süpürge yapabilirsiniz.

Karton kutudan oyuncak ev yapma fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Karton kutudan oyuncak ev geri dönüşüm fikri

Çocukların kendilerini ifade ettiği alanlar oluşturmanız onların sosyal ve psikolojik gelişimlerine katkı sunacaktır. Evde geri dönüşüm fikirleri kapsamında uygulayacağınız yöntemlerden olan kartondan ev yapımı için makas, yapıştırıcı, bant gibi temel malzemelerin yanında en önemli unsur hayal gücünüz olacaktır.

Değişik Geri Dönüşüm Fikirleri

Değişik geri dönüşüm fikirleri konusunda size ilham verecek projeleri tanıtmak istedik. İlginç geri dönüşüm fikirleri ile siz de kendinize ait yeni projeler üretebilir ve bunları hayata geçirebilirsiniz. Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri çerçevesinde de kabul edilebilecek bu tasarımların bazıları için aile bireylerinizi projeye dahil etmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle çocukların bu projelere dahil edilmesi sayesinde tasarruf, israf ve hayal gücü kavramlarının çok daha anlamlı hale gelmesi mümkündür.

Pet şişeden oyuncak robot fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Plastik şişeden robot yapma geri dönüşüm fikri

Eskinden oyuncaklar için genellikle ahşap ürünler kullanılırmış. Günümüzde ise daha çok plastik materyaller kullanılmaktadır. Çocuğunuzun seveceği bu oyuncak robotun hammaddesi de pet şişe ve pet şişe kapaklarıdır. Dilerseniz robot üzerinde farklı eklemelerde de bulunabilirsiniz.

Tuvalet kağıdı rulosundan dekoratif raf fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Tuvalet kağıdı rulosundan raf geri dönüşüm fikri

Tuvalet kağıdı rulosunu çoğu kimse değerlendirmeden atmaktadır. Halbuki bu proje ile şık bir duvar dekorasyon ürünü elde edebilirsiniz. Ulaşımı kolay malzemeler ile üreteceğiniz bu rafın boyasında da dilediğiniz renkleri kullanabilirsiniz.

Eski mobilyadan zarflık fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Eski mobilyadan zarflık geri dönüşüm fikri

Eski ahşap mobilyalarınızı ya da mobilya parçalarını değerlendirme yollarından olan bu yöntem özellikle bir pano fonksiyonu ile kullanılabilir. Boya ve montaj dışında çok fazla tadilat gerektirmeyen bu yöntem aynı zamanda çok amaçlı pano ihtiyacınızı da giderecektir.

Eski çizmelerden bahçeye saksı fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Eski çizmelerden bahçeye saksı geri dönüşüm fikri

Farklı ve pratik geri dönüşüm fikirleri arasındaki bu yöntemle siz de farklı alanlarda eski çizmeleri kullanarak dekoratif saksılar elde edebilirsiniz.

Ağaç dallarından mumluk fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Ağaç dallarından mumluk geri dönüşüm fikri

Ahşap ürünleri dekoratif zenginlik açısından diğer hammaddelere göre çok daha doğal sonuçlar yakalamanızı sağlamaktadır. Bu geri dönüşüm projesi çerçevesinde kullanacağınız budama artığı ağaç dalları ile dekoratif bir mumluk elde edebilirsiniz. Tabanı için de eski bir ahşap malzeme kullanabilirsiniz. Boyama ve vernik işlemi ile görsel olarak çok daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Dekorasyon Fikirleri

Geri dönüşüm projeleri aynı zamanda dekorasyon uygulaması olarak kabul edilebilir. Bu çerçevede elde edilecek geri dönüşüm dekorasyon ürünleri evinize tasarım zenginliği katacaktır. Geri dönüşüm süs eşyaları sayesinde ev içi dekorasyon uygulamasının desteklenmesi de mümkün hale gelmektedir.

Araba lastiğinden orta sehpa yapımı

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Araba lastiğinden orta sehpa geri dönüşüm fikri

Araba lastiğinin şık bir orta sehpaya dönüşmesi için biraz emek harcamanız gerekecektir. Örgü işleri konusunda becerikliyseniz bu fırsatı değerlendirmek için işe koyulabilirsiniz. Kullanacağınız ipin rengi genellikle standart olarak satılmaktadır.

Eski mutfak eşyasından avize yapımı

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Eski mutfak eşyalarından avize yapımı geri dönüşüm fikri

Makarna süzgecinin şık bir avizeye dönüşmesi size de ilginç geldi mi? Dilerseniz rengini farklı boyalarla değiştirerek dekoratif bir uyum da hedefleyebilirsiniz.

Kırık gitardan dekoratif raf fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Kırık gitardan dekoratif raf geri dönüşüm fikri

Kırık bir gitar ne işe yarar ki? İşte size kırık gitar ile yapılabilecek harika bir geri dönüşüm projesi. Duvar dekorasyonu için hem ilginç hem de zarif bu uygulama sayesinde siz de evinizin toplam dekorasyonuna katkı sağlayabilirsiniz.

Meyve kasasından dekoratif sehpa fikirleri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Meyve kasasından dekoratif sehpa geri dönüşüm fikri

Meyve kasaları ev dekorasyon ürünleri oluşturma açısından oldukça verimli projelerde kullanılmaktadır. Bunun için tekerlekli ya da tekerleksiz farklı uygulamalar ile ihtiyacınız olan ürünleri elde edebilirsiniz.

Ağaç dallarından abajur fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Ağaç dallarından abajur geri dönüşüm fikri

Budama artığı ağaç dallarını değerlendirmenin bir yolu da abajur yapımıdır. Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri kapsamında değerlendirilecek bu ürünün üretimi için estetik anlayışınıza uygun bir projelendirme farklılığı da oluşturabilirsiniz. Ağaç dallarından neler yapılır merak edenlere…

Evsel Atıklardan Neler Yapabiliriz?

Evsel atıklar günlük hayatımızın vazgeçilmezlerini oluşturur. Eskiyen, fonksiyonunu kaybeden malzemelerin evsel atıklardan neler yapabiliriz sorusuna cevap olacak şekilde değerlendirilmesi ekonomik bir katkı da  sağlayacaktır. Geri dönüşüm projeleri yapımı için önemli malzemelerden olan evsel atıklar aynı zamanda geri dönüşüm malzemeleri ile yapılan tasarımlar için de kullanılabilmektedir.

Pet şişeden saksı fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Pet şişeden saksı geri dönüşüm fikri

Pet şişe tabanlarını boyalar ile süsleyerek küçük saksılar elde edebilirsiniz. Dekoratif özelliği oldukça yüksek bu ürünleri satın alabilmeniz mümkün değildir.

Pet şişe kapaklarından oyuncak fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Pet şişe kapaklarından oyuncak geri dönüşüm fikri

Sadece pet şişeler değil aynı zamanda pet şişe kapakları da geri dönüşüm konusunda oldukça faydalı sonuçla almanızı sağlayacaktır. Çocuklarınızla beraber yapacağınız bu projede sevimli bir oyuncak yılan elde edebilirsiniz.

Konserve kutusundan saksı fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Konserve kutusundan saksı geri dönüşüm fikri

Konserve kutusunun etrafını ahşap mandallar ile çevirerek harika bir saksı elde edebilirsiniz. Pratik, dekoratif ve fonksiyonel bu ürün her evde rahatlıkla kullanılabilir.

Pet şişelerden dekoratif saksı fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Pet şişeden dekoratif saksı geri dönüşüm fikri

Böyle bir saksının pet şişeden imal edildiğini eminim tahmin edemezdiniz. Ancak ufak estetik dokunuşlarla oldukça nitelikli ürünler elde etmek mümkündür.

Ayran şişesinden kalemlik fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Ayran şişesinden kalemlik geri dönüşüm fikri

Ayran şişesinden kitaplık yapılacağı gibi farklı pozisyonlarda değerlendirilerek kalemlik de üretebilirsiniz.

Atık Eşyalardan Neler Yapılır?

Evde kendi imkanlarınızla yapacağınız birkaç işlem ile hayatınızı kolaylaştıracak küçük düzenlemeler yapabilirsiniz.

Kirli çamaşırları şirin gösterecek kirli poşeti

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Kirli çamaşırları şirin gösterecek kirli poşeti

Evde kirlileri bir türlü toplayacak bir alan oluşturmadıysanız rengarenk kirli poşeti işinizi görebilir. Pratik bir şekilde kapıya asacağınız poşeti kirleri toplama için kullanabilirsiniz.

Eski bavullardan komodin fikri

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Eski bavullardan komodin fikri

Eski bavulları atmayın, bavulları üst üste koyarak harika bir komodin yapabilirsiniz. Yatağın yan tarafında oldukça şık ve pratik bir kullanım sağlıyor değil mi?

Çalışma masasında kablo karışıklığına bir son verin!

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Çalışma masasında kablo karışıklığına bir son verin!

Çalışma masasını ters çevirin. Elektrik ve diğer arabirim kablolarını güzelce organize edin ve sabitleyin. Kabloların karmaşıklığından kurtulduğunuzu görecek ve çalışma verimliliğinizi artıracaksınız.

Eski rendeyi değerlendirme vakti

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Eski rendeyi değerlendirme vakti

Evde eski bir rende var ve atmaya kıyamıyorsanız onu bir güzel değerlendirin. Nasıl mı? Rendeyi sprey boya ile istediğiniz renge boyayın. Küpe ve takılarınızı rendenin deliklerine takın gitsin. Aradığınızı kolaylıkla bulacak ve kargaşayı yok etmiş olacaksınız.

Tuvalet kağıdı kartonları ile kabloları düzene sokun!

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Tuvalet kağıdı kartonları ile kabloları düzene sokun!

Tuvalet kağıdının kartonları ile kullanmadığınız fiş, kablo gibi eşyaları düzene sokabilirsiniz. Kabloların karışmasını engelleyebileceğiniz gibi hiçbir zarara uğramamasını da sağlayabilirsiniz.

Gözlükler düzenli ve gözünüzün önünde dursun!

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Gözlükler düzenli ve gözünüzün önünde dursun

Ev halkının kullandığı tüm gözlükleri bir yerde toplayabilirsiniz. Gözlük camları hassastır ve kolay bir şekilde çizilirler. Bir askılık yardımı ile gözlüklerinizi dizin ve evdeki gözlük kargaşasına son verin.

Metal eşyaları mıknatıs ile düzene koyun!

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Metal eşyaları mıknatıs ile düzene koyun!

Evde günlük hayatta kullandığımız birçok metal eşya var. Bunları zamanı gelinde bulmak gerçekten bir dert. Gözünüzün önünde sırayla duran metal eşyalar için mıknatıslardan faydalanın.

Mağazaların küçük karton kutularından hatırlatıcı yapın!

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Mağazaların küçük karton kutularından hatırlatıcı yapın!

Mağazaların hemen hemen hepsinde böyle şirin karton kutucukları bulmak mümkün. Evin girişine ana kapı arkasına anahtar ya da faturalarınızı koyabileceğiniz sevimli bir alan yapabilirsiniz.

Giyeceğiniz kıyafetleri organize etmek için küçük bir dokunuş

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Giyeceğiniz kıyafetleri organize etmek için küçük bir dokunuş

Günler çok hızlı geçip gidiyor. Her gün ne giyeceğiz sorusu ile baş etmek mümkün değil. Bunun yerine gardıropta kullanacağınız CD’lerle haftalık kıyafet listenizi oluşturabilirsiniz.

Kapı üstü ek depolama alanlarını değerlendirin!

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Kapı üstü ek depolama alanlarını değerlendirin!

Özellikle banyoda yeterince alan bulamıyor ya da eşyalarınız için ek bir alan yaratmak istiyorsanız kapı üstüne sabitlenecek bir raf ile kolaylıkla eşyalarınızı yerleştirme alanı oluşturabilirsiniz.

Su borularını tutucu olarak kullanın!

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Su borularını tutucu olarak kullanın!

Özellikle saç kurutma ve saç düzleştirme için kullanılan makineleri banyoda sabitlemek isterseniz Y borusunu işinizi görebilir. Bir vida yardımı ile duvara sabitleyin, keyfinize bakın.

Fişleri etiketleyin!

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Fişleri etiketleyin!

Prizdeki fişleri etiketleyerek fiş karışıklığına son verebilirsiniz.

Plastik şişeden TSE belgeli takı tutacağı 🙂

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Plastik şişeden TSE belgeli takı tutacağı

Takıları bir yerde tutmak güzeldir ancak bu sefer de bulma sorunu ile karşı karşıya kalmanız mümkün. Bunun yerine plastik şişelerin tabanlarından yapacağınız takı tutacağı ile takıları ayrı ayrı yerleştirebilirsiniz.

Takıları ayırabileceğiniz bölmeli takılık 🙂

En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri
Takıları ayırabileceğiniz bölmeli takılık

Buzdolabında buzlukları kullanmıyorsanız, bu buzluklardan kendinize takı alanı oluşturabilirsiniz. Daha fazla fikir için Pinterest sayfamıza göz atın! Keyifli ve sıra dışı dekorasyonlar!

“En İyi Geri Dönüşüm Fikirleri için +34 Öneri” üzerine 5 yorum

Yorum yapın