Geri Dönüşüm Fikirleri için +20 Öneri

2
7709

#Yazı İçeriği

Geri dönüşüm fikirleri sayesinde sadece atık malzemelerden neler yapılır sorusuna yanıt bulmayız aynı zamanda ekonomik ve orijinal ürünler de ortaya koyabiliriz. Kolay geri dönüşüm fikirleri konusunda sizin de farklı düşünceleriniz varsa mutlaka bu yazımızı değerlendirmelisiniz.

Değişik geri dönüşüm fikirleri ile size ilham olacak geri dönüşüm projeleri ortaya koyabilirsiniz. Pratik geri dönüşüm fikirleri sadece sizin için değil aile fertleriniz için de oldukça ilginç ve etkili sonuçlar alabileceğiniz malzemelere sahip olmanıza katkı sağlayacaktır. Geri dönüşüm malzemeleri ile yapılan tasarımlar, yaratıcı geri dönüşüm fikirleri olarak da nitelendirilmektedir. Dekorasyon konusunda da size yardımcı olacak bu projelerin faydalı olması temennisi ile geri dönüşüm fikirleri yazımızın görselli ayrıntılarına geçebiliriz.

Geri dönüşüm malzemeleri

Geri dönüşüm malzemeleri ile yapılan tasarımlar oldukça ilginç malzemeleri çok farklı fonksiyonlara büründürmektedir. Geri dönüşüm malzemeleri sayesinde günlük hayatta kullanacağınız birçok farklı eşyaya sahip olabilirsiniz. Peki, hangi malzemeler ile bu geri dönüşüm projeleri hayata geçirebilir? Aklınıza gelebilecek her türlü atıl malzeme farklı değerlendirmeye tabii tutularak işlevsel hale gelebilmektedir. Örneğin ömrünü tamamlamış bir araba lastiği ile birçok dekoratif eşya üretmeniz mümkündür.

Geri dönüşüm malzemeleri

Pet şişeler hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Bunların ekonomiye geri kazandırılması için sadece geri dönüşüm işletmelerinin verimli çalışması yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda sizin de evde uygulayacağınız küçük dekorasyon ya da oyuncak ürünleri üretimi ile katkı sağlamanız da mümkündür. Geri dönüşüm fikirleri için önemli bir malzeme ölçütü vardır. Yapabileceğinizin sınırları hayal dünyanızın sınırları ile çizilmiştir. Bu sebeple hangi malzemeler ile neler yapılabilir konusunda hayal dünyanızı kullanabilirsiniz. Ayrıca aşağıda sunacağımız görsel örnekler sizin için ilham verici olacaktır.

Kolay geri dönüşüm fikirleri

Kolay geri dönüşüm fikirleri günlük hayatınızda size ekonomik katkı sağlarken pratik bir kullanım avantajı sunmak için düşünülmüş materyalleri içermektedir. Bu pratik geri dönüşüm fikirleri sayesinde siz de evinizde farklı uygulamalara imza atabilirsiniz.

1.Yemek kaşıklarından askılık fikri

Yemek kaşıklarından askılık geri dönüşüm fikri

Yemek kaşıklarının askılık olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bu proje ile dekoratif bir askılığa sahip olabilirsiniz. Bunu gerçekleştirirken kaşıkların oval kısımlarını düzlemeniz ve sap bölümlerini askılık için kavisli hale getirmeniz gerekecek.

2.Eskimiş çatallardan çerçevelik fikri

Eski çatallardan fotoğraf çerçevelik geri dönüşüm fikri

İşte size farklı bir yaratıcı proje daha. Eskimiş çatallarınızı dekoratif bir çerçeve platformu olarak tasarlayabilirsiniz.

3.Pet şişeden kitaplık fikri

Pet şişeden kitaplık geri dönüşüm fikri

Pratik geri dönüşüm fikirleri arasında pet şişeler, oldukça etkili sonuçlar almanızı sağlayacak malzemelerdir. Bunlardan biri olan kitaplık oluşturulması için de süt, ayran ya da deterjan şişelerini kullanabilirsiniz.

4.Pet şişeden süpürge yapma fikri

Pet şişeden süpürge yapımı geri dönüşüm fikri

Özellikle bahçeli evler için yaprak, toz vb. kirlerin giderilmesi için önereceğimiz bu  yöntem değişik geri dönüşüm fikirleri arasında yer almaktadır. Görselleri takip ederek siz de pet şişeden süpürge yapabilirsiniz.

5.Karton kutudan oyuncak ev yapma fikri

Karton kutudan oyuncak ev geri dönüşüm fikri

Çocukların kendilerini ifade ettiği alanlar oluşturmanız onların sosyal ve psikolojik gelişimlerine katkı sunacaktır. Evde geri dönüşüm fikirleri kapsamında uygulayacağınız yöntemlerden olan kartondan ev yapımı için makas, yapıştırıcı, bant gibi temel malzemelerin yanında en önemli unsur hayal gücünüz olacaktır.

Değişik geri dönüşüm fikirleri

Değişik geri dönüşüm fikirleri konusunda size ilham verecek projeleri tanıtmak istedik. İlginç geri dönüşüm fikirleri ile siz de kendinize ait yeni projeler üretebilir ve bunları hayata geçirebilirsiniz. Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri çerçevesinde de kabul edilebilecek bu tasarımların bazıları için aile bireylerinizi projeye dahil etmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle çocukların bu projelere dahil edilmesi sayesinde tasarruf, israf ve hayal gücü kavramlarının çok daha anlamlı hale gelmesi mümkündür.

6.Pet şişeden oyuncak robot fikri

Plastik şişeden robot yapma geri dönüşüm fikri

Eskinden oyuncaklar için genellikle ahşap ürünler kullanılırmış. Günümüzde ise daha çok plastik materyaller kullanılmaktadır. Çocuğunuzun seveceği bu oyuncak robotun hammaddesi de pet şişe ve pet şişe kapaklarıdır. Dilerseniz robot üzerinde farklı eklemelerde de bulunabilirsiniz.

7.Tuvalet kağıdı rulosundan dekoratif raf fikri

Tuvalet kağıdı rulosundan raf geri dönüşüm fikri

Tuvalet kağıdı rulosunu çoğu kimse değerlendirmeden atmaktadır. Halbuki bu proje ile şık bir duvar dekorasyon ürünü elde edebilirsiniz. Ulaşımı kolay malzemeler ile üreteceğiniz bu rafın boyasında da dilediğiniz renkleri kullanabilirsiniz.

8.Eski mobilyadan zarflık fikri

Eski mobilyadan zarflık geri dönüşüm fikri

Eski ahşap mobilyalarınızı ya da mobilya parçalarını değerlendirme yollarından olan bu yöntem özellikle bir pano fonksiyonu ile kullanılabilir. Boya ve montaj dışında çok fazla tadilat gerektirmeyen bu yöntem aynı zamanda çok amaçlı pano ihtiyacınızı da giderecektir.

9.Eski çizmelerden bahçeye saksı fikri

Eski çizmelerden bahçeye saksı geri dönüşüm fikri

Farklı ve pratik geri dönüşüm fikirleri arasındaki bu yöntemle siz de farklı alanlarda eski çizmeleri kullanarak dekoratif saksılar elde edebilirsiniz.

10.Ağaç dallarından mumluk fikri

Ağaç dallarından mumluk geri dönüşüm fikri

Ahşap ürünleri dekoratif zenginlik açısından diğer hammaddelere göre çok daha doğal sonuçlar yakalamanızı sağlamaktadır. Bu geri dönüşüm projesi çerçevesinde kullanacağınız budama artığı ağaç dalları ile dekoratif bir mumluk elde edebilirsiniz. Tabanı için de eski bir ahşap malzeme kullanabilirsiniz. Boyama ve vernik işlemi ile görsel olarak çok daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Geri dönüşüm dekorasyon fikirleri

Geri dönüşüm projeleri aynı zamanda dekorasyon uygulaması olarak kabul edilebilir. Bu çerçevede elde edilecek geri dönüşüm dekorasyon ürünleri evinize tasarım zenginliği katacaktır. Geri dönüşüm süs eşyaları sayesinde ev içi dekorasyon uygulamasının desteklenmesi de mümkün hale gelmektedir.

11.Araba lastiğinden orta sehpa yapımı

Araba lastiğinden orta sehpa geri dönüşüm fikri

Araba lastiğinin şık bir orta sehpaya dönüşmesi için biraz emek harcamanız gerekecektir. Örgü işleri konusunda becerikliyseniz bu fırsatı değerlendirmek için işe koyulabilirsiniz. Kullanacağınız ipin rengi genellikle standart olarak satılmaktadır.

12.Eski mutfak eşyasından avize yapımı

Eski mutfak eşyalarından avize yapımı geri dönüşüm fikri

Makarna süzgecinin şık bir avizeye dönüşmesi size de ilginç geldi mi? Dilerseniz rengini farklı boyalarla değiştirerek dekoratif bir uyum da hedefleyebilirsiniz.

13.Kırık gitardan dekoratif raf fikri

Kırık gitardan dekoratif raf geri dönüşüm fikri

Kırık bir gitar ne işe yarar ki? İşte size kırık gitar ile yapılabilecek harika bir geri dönüşüm projesi. Duvar dekorasyonu için hem ilginç hem de zarif bu uygulama sayesinde siz de evinizin toplam dekorasyonuna katkı sağlayabilirsiniz.

14.Meyve kasasından dekoratif sehpa fikirleri

Meyve kasasından dekoratif sehpa geri dönüşüm fikri

Meyve kasaları ev dekorasyon ürünleri oluşturma açısından oldukça verimli projelerde kullanılmaktadır. Bunun için tekerlekli ya da tekerleksiz farklı uygulamalar ile ihtiyacınız olan ürünleri elde edebilirsiniz.

15.Ağaç dallarından abajur fikri

Ağaç dallarından abajur geri dönüşüm fikri

Budama artığı ağaç dallarını değerlendirmenin bir yolu da abajur yapımıdır. Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri kapsamında değerlendirilecek bu ürünün üretimi için estetik anlayışınıza uygun bir projelendirme farklılığı da oluşturabilirsiniz.

Evsel atıklardan neler yapabiliriz?

Evsel atıklar günlük hayatımızın vazgeçilmezlerini oluşturur. Eskiyen, fonksiyonunu kaybeden malzemelerin evsel atıklardan neler yapabiliriz sorusuna cevap olacak şekilde değerlendirilmesi ekonomik bir katkı da  sağlayacaktır. Geri dönüşüm projeleri yapımı için önemli malzemelerden olan evsel atıklar aynı zamanda geri dönüşüm malzemeleri ile yapılan tasarımlar için de kullanılabilmektedir.

16.Pet şişeden saksı fikri

Pet şişeden saksı geri dönüşüm fikri

Pet şişe tabanlarını boyalar ile süsleyerek küçük saksılar elde edebilirsiniz. Dekoratif özelliği oldukça yüksek bu ürünleri satın alabilmeniz mümkün değildir.

17.Pet şişe kapaklarından oyuncak fikri

Pet şişe kapaklarından oyuncak geri dönüşüm fikri

Sadece pet şişeler değil aynı zamanda pet şişe kapakları da geri dönüşüm konusunda oldukça faydalı sonuçla almanızı sağlayacaktır. Çocuklarınızla beraber yapacağınız bu projede sevimli bir oyuncak yılan elde edebilirsiniz.

18.Konserve kutusundan saksı fikri

Konserve kutusundan saksı geri dönüşüm fikri

Konserve kutusunun etrafını ahşap mandallar ile çevirerek harika bir saksı elde edebilirsiniz. Pratik, dekoratif ve fonksiyonel bu ürün her evde rahatlıkla kullanılabilir.

19.Pet şişelerden dekoratif saksı fikri

Pet şişeden dekoratif saksı geri dönüşüm fikri

Böyle bir saksının pet şişeden imal edildiğini eminim tahmin edemezdiniz. Ancak ufak estetik dokunuşlarla oldukça nitelikli ürünler elde etmek mümkündür.

20.Ayran şişesinden kalemlik fikri

Ayran şişesinden kalemlik geri dönüşüm fikri

Ayran şişesinden kitaplık yapılacağı gibi farklı pozisyonlarda değerlendirilerek kalemlik de üretebilirsiniz.

Geri dönüşüm projeleri neden önemli?

Geri dönüşüm projeleri sadece yekünlü bir ekonomik katkı sunmaz aynı zamanda bireyin sosyal ve psikolojik gelişimine de faydalıdır. Bu sebeple geri dönüşüm tasarımları için mutlaka çocukların da dahil olduğu projelere yer vermenizi tavsiye ediyoruz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here