Fayans Üstüne Fayans Yapılır Mı?

Fayans üstüne fayans son dönemde en çok duyulan seçenekler arasında. Bakıldığında fayansın üstüne fayans yapılmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bu  durumda direkt olarak uygulamaların nasıl yapılması gerektiğine ilişkin bilgi sahibi olmanız gerekiyor. hem iyi bir sonuç almak hem de fayans üstüne fayans kullanımının en iyi sonucu vermesi açısından önemlidir. Göz önünde bulundurmanız halinde, sorun yaşamadan uygulama yapabilirsiniz.

Fayans Üstüne Fayans Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fayans Üstüne Fayans Yapılır Mı?
Fayans üstüne fayans uygulaması nasıl yapılır

Fayans üstüne fayans döşeme nasıl olur? Peki, uygulama nasıl olacak? Bunun için aşamalar verilmiştir. Siz de aşamaları takip ederek hemen uygulama yapabilirsiniz. Seçim tamamen sizin.

 • Döşeme işlemleri için olması gereken ilk olarak fayans temizliği.
 • Süpürme ve silmenin ardından döşemeye geçebilirsiniz.
 • Hazırlamış olduğunuz sıvayı fayansa ince tabaka halinde dökün.
 • Ardından fayansları yerleştirin.
 • Hava kalmayacak ve doğru boyutta olacak şekilde olması önemlidir.
 • En üst zeminden başlayın. Arka kısma kadar dikkatle gelin.
 • Havasını almak için çekiç benzeri bir alet kullanın şeklinde eski fayans üstüne ne kaplanır sorusunun yanıtı verilmiştir.

Bu aşamalar tamamlandıktan sonra temizleme yapabilirsiniz. Tamamen memnun kalacağınız bir sonuç elde etmiş olacaksınız. Seramik üstüne seramik de aynı uygulama olacaktır. Bunu göz önünde bulundurup uygulama yapabilirsiniz. 

Silikonla Fayans Üstüne Fayans Yapıştırma

Fayans Üstüne Fayans Yapılır Mı?
Silikonla fayans üstüne fayans yapıştırma

Bir sonraki önerimiz ise sıva kullanmadan yapıştırma işleminin uygulanması. Bunun için yapmanız gereken, direkt olarak siokonla yapıştırmak olacak.

 • Temizlenen fayansların üzerine silikon yapıştırın.
 • Yapıştırmanız gereken alana uygun miktarda dökün.
 • Ardından da yeni aldığınız fayansı yapıştırın.

Fayans üstüne fayans kaplama sunulan önerilere göre son derece hızlı ve kolay olacaktır. Uygulamanın düzenli bir şeklide devam etmesi durumunda ise tüm zeminin kaplaması bitecektir.

Eski Fayans Üstüne Fayans Yapılır Mı?

Fayans Üstüne Fayans Yapılır Mı?
Eski fayans üstüne fayans yapılır mı?

Fayans üstüne fayans yapılır mı sorusunun yanıtı EVET’tir. Önemli olan kişinin uygulama aşamasında nasıl bir uygulama yapacağını bilmesidir. Direkt olarak uygulama sırasında havayı almak, direkt olarak yapıştırmak gibi aşama aşama bilmeniz gereken şer var. Bunlara göre hareket etmeniz durumunda sorun yaşamadan döşeme işlemlerinin gerçekleşmesi de sağlanıyor olacaktır. Fayans üstüne fayans döşeme konusunda en iyi seçimi yapmanız, alçı kullanarak olacak. Dilerseniz silikon da kullanabilirsiniz. Ancak daha hızlı sonuç almak ve daha kolay olmasını sağlamak açısından önerimiz alçı kullanımıdır.

 • Silikon
 • Alçı

Gibi malzemeleri kullanarak siz de hemen fayans üstüne fayans yapın. Bu sayede direkt olarak kullanım da pratik olur. Sizin için seçilen özel malzemeleri de değerlendirip ona göre de seçim yapabilirsiniz. Fayans üzerine fayans uygulaması detaylarını daha iyi anlamak ve uygulamak için aşağıdaki videoya da bir göz atmanızda fayda var.

 • Fayans döşeme uygulamasının tüm ayrıntıları ve püf noktaları bu yazımızda!

Fayans Üstüne Fayans Yapıştırma Astarı

Fayans Üstüne Fayans Yapılır Mı?
Fayans üstüne fayans yapıştırma astarı

Fayans üstüne fayans yaptırmak mümkün. Ancak uygulama son derece titiz yapılmalı. Bunun için en önemlisi, astar uygulamalarının doğru yapılmasıdır. Bunun sağlanması durumunda, sorun yaşamadan astar uygulamalarından sonra fayans yapıştırılır.

 • Astar ne ile atılıyor?
 • Direkt olarak alçı ya da farklı bir malzeme ile olabilir.
 • Öncesinde temizliği sağlamak gerekir.
 • Ardından uygulama yapılır.
 • Son olarak da üstüne fayans yapıştırılır.
 • Yapıştırılan fayanslarda havası alınır.
 • Fayans uygulamalarında çekiç kullanarak büyük ölçüde havasının alınmasını sağlayabilirsiniz. 

Fayans üstüne yapıştırma bu aşamaların tamamlanması ile oluyor. Alt kısımda yapıştırıcı özelliği taşıyan bir malzemenin kullanılması ile direkt olarak fayans tamamlanıyor. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, sorun yaşamadan hemen uygulama olacaktır. Göz önünde bulundurup siz de bu alanda sorunsuz bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. Seçim tamamen sizin. Daha fazla fikir arayanlar Pinterest‘e göz atabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Fayans üstüne fayans olur mu?

Fayans fayans elbette yapılabilir. Birçok ev sahibi fayansları kırmak yerine fayanslar üzerine yapıştırmayı seçeneğini kullanıyor. Fayansları kırmayıp üzerine yapıştırmak en ekonomik yöntemdir.

Eski fayans üzerine ne kaplanır?

Eski fayans üzerine kaplama folyo yapılabilir. 80-90 mikron kalınlığında yapışkan fayans kaplama folyosu ile eski fayansların görünümünü değiştirip kaplayabilirsiniz.

Fayans üzerine ne yapılabilir?

Fayans üzerine boyama yapılabilir. Seramikleri boyayarak yenileme yapılabilir. Ayrıca yağlı boya da uygulanabilir. Epoksi boya türlerini de fayans üzerine uygulamanız mümkündür.

Seramik üzerine seramik döşenir mi?

Seramik üzerine seramik döşenir. Ancak seramiğin sağlam olup olmadığına bakılması gerekir. Eski seramiklerin zemini sağlam bir şekilde tuttuğundan eminseniz üzerine yeni seramiği yapıştırarak döşeyebilirsiniz.

Yorum yapın