perde siparişi

Çiçek Düzenleme Sanatı: İkebana Nedir?



Japonya’da meşhur olan çiçek düzenleme sanatı, İkebana olarak biliniyor. Kelime anlamı yaşayan çiçek olan ikebana, çiçeğin doğadan alınıp yaşatılması anlamına geliyor. Çiçeği yaşatırken, bazı teknik ve felsefelerin kullanıldığına inanılıyor. Bu sayede beynin ve ruhun bir sentezi olarak çiçeğin yaşaması sağlanıyor. Çiçek büyütmek Japon kültüründe maddiyat ve maneviyatı dengelemek anlamına da geliyor. Bu kültür için oldukça büyük bir öneme sahip. Çiçek düzenleme sanatı detayları verilmiştir.



Çiçek Düzenleme Sanatı Nedir?

Çiçek Düzenleme Sanatı Nedir

Peki, çiçek sanatı tam olarak neyi ifade ediyor. Sanatsal olarak düşünüldüğünde, çiçeğin büyük ölçüde sembolik bir anlamı var. Birçok sembolik anlamlar, stiller olduğundan ana dayanak üç kriter üzerinden belirlenmektedir.

Cennet, dünya ve insan üçlemesi üzerinden bu sanatın uygulanması sağlanır. Uygulama sırasında insanlar yoğun hayatlarının bir kenara bırakılmasını sağlayarak doğanın derinliklerini anlamaya çalışır. İkebana nedir sorusunun yanıtı, tam olarak bu sanatsal uygulamalar ile açıklanıyor.

Japonya’da İkebana Sanatı

Japonya’da İkebana Sanatı

Japonya’ya İkebana sanatı, 17.yy’dan itibaren halkın birçoğu tarafından uygulanmaya başlanmış bir sanattır. Zamanla ise seika ve shoka stillerinin ilk örneklerinin oluştuğu söylenebilir. Japonya’da ikebana sanatı shoka sanatında 3 ana dal olarak yayılmıştır.

MUTLAKA OKUYUN:  Mutfak Duvar Fayans Modelleri ve Fiyatları 2021


Bu 3 ana dal cennet anlamına gelen ten, dünya anlamına gelen chi, insan anlamıan gelen jin olarak ifade edilebilir. Bu şekilde sembolize edildiğini söylemek mümkün. Çiçek düzenlemelerinin farklı objeler, farklı anlamlar yüklenerek olması tamamen bu kültüre uygun şekilde oluyor.

Genel anlamda Japonya çiçek düzenleme sanatı tamamen 20.yy’a kadar üst düzey kültürlerin tercih ettiği bir sanat oluyor. Günümüzde ise pek çok kişinin bu alanda uygulamalar yaptığını söyleyebiliriz.

Çiçek Düzenleme Örnekleri

Japonya’da her geçen gün yayılan bir sanat olduğundan, 20. Yy’ın başlarında sanatsal hareketliliğin de etkisi ile stiller jiyuku adı verilen serbest bir stile dönmüştür.



Çiçek Düzenleme Örnekleri

Bu değişimlerin beraberinde, çiçek sanatı yine de başlangıçta olduğu gibi üst sınıf kesimlere ait olan bir uygulama olarak görülmeye devam etti.

Çiçek Düzenleme Örnekleri

Sonrasında ise büyük ölçüde yayılmış olduğundan, çiçek sanatı olan bilinen bu sanat epey yaygınlaşmıştır. Farklı tarzlar ve sanatın kolları da oluşmuştur.

Çiçek Düzenleme Örnekleri

Modeller bu şekilde çeşitlenerek devam etmektedir.




Çiçek Düzenleme Örnekleri



Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x