Mutfak Dolaplarında En İyi Malzeme Hangisidir?

Mutfak dolaplarının şık ve kullanışlı olması kadar kaliteli ve uzun ömürlü olması da önemlidir. Satın aldığınız mutfak dolaplarının uzun süre herhangi bir sorun yaşanmadan kullanılabilmesi ise kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilmesine bağlıdır. Peki, mutfak dolapları üretiminde kullanılan en iyi malzeme hangisi? 

Mutfak Dolaplarında En İyi Malzeme Hangisidir?
En iyi mutfak dolabı malzemesi

Öncelikle pek çok farklı materyalin mutfak dolabı üretiminde kullanılabildiğini belirtelim. Bu materyaller arasında en iyi olanı ise kuşkusuz MDF oluyor. Özellikle kapak bölümlerinde mutlaka belirli bir kalitenin üzerinde olan malzemelerin kullanılması gerekir. Çünkü kapak bölümlerinin yıpranması ve hasar görmesi, iç kısımların da zarar görmeye başlamasına neden olur. MDF grubunda yer alan mutfak dolabı kapaklarının kalite ve dayanıklılık açısından beklentileri karşıladığını söyleyebiliriz. Aşağıda sıraladığımız malzemeler MDF grubunda yer alan ve mutfak dolabı kapaklarının üretiminde sıklıkla kullanılan materyallerdir. 

  • Membran
  • Laminant
  • Akrilik
  • Lake 

Bu malzemelerin neme karşı dayanıklı olması en önemli özelliklerinden biridir. Bu özellik sayesinde sadece mutfak dolaplarında değil banyo dolabı üretiminde de en sık kullanılan materyaller olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bir kıyaslama yapıldığında MDF grubunda yer alan malzemelerin birbirlerine karşı avantajları da bulunuyor.

Membran mutfak dolabı kapaklarının en önemli avantajı çok daha ekonomik olmasıdır. Aynı zamanda renk ve desen skalasının son derece geniş olduğunu da ekleyelim. Akrilik olanlar ise çizilmeye ve lekelere karşı son derece dayanıklı olmaları ile ön plana çıkar. MDF grubu materyallerin önemli avantajları arasında gayet kolay temizlenebiliyor olmaları da bulunuyor. Bu malzemeden üretilen mutfak dolaplarını temizlemek için çok güçlü kimyasal malzemeler kullanmaya gerek kalmıyor. 

Mutfak Dolaplarında Membran Kaplamalar

Mutfak Dolaplarında En İyi Malzeme Hangisidir?
Membran kaplamalar

Membran kapaklar, plastik PVC folyonun preslenmesi ile elde ediliyor ve pürüzsüz bir yüzey sunabiliyor. Hem lekelenmeye hem de çizilmeye karşı dirençli olması ise bu özelliğinden kaynaklanıyor. Aynı zamanda dekoratif açıdan da beklentileri karşılıyor çünkü tahmin edilenden çok daha fazla renk ve desen seçeneği sunabiliyor. Gönül rahatlığı ile MDF üzeri membran kaplama mutfak dolaplarını tercih edebilirsiniz. Bu arada sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de sararma endişesidir. Düzenli olarak doğru malzemeler ile temizlenmesi durumunda uzun yıllar sararma sorunu yaşanmayacaktır. 

Mutfak Dolaplarında Laminant Kaplamalar

Mutfak Dolaplarında En İyi Malzeme Hangisidir?
Laminat kaplamalar

MDF materyal üzerine laminant uygulanması ile elde edilen bu malzeme de yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Lake kadar pürüzsüz bir yüzey sunmuyor olsa da dekoratif görünüme önem verenler için ideal bir seçenek olabilir. Neme ve suya karşı dayanıklı bir forma sahip olan laminant malzemeler ile üretildiğinden mutfaklarda gönül rahatlığı ile kullanılabilen malzemelerdir. 

Mutfak Dolaplarında Akrilik Kaplamalar

Mutfak Dolaplarında En İyi Malzeme Hangisidir?
Akrilik kaplamalar

Akrilik kaplamalı mutfak dolapları çizilme ve solmaya karşı en dayanıklı olanlardan biridir. Özellikle renk değişimi yaşanması yani renginde solma olması gibi endişeler yaşamanıza gerek kalmaz. Çünkü akrilik mutfak dolapları çok uzun süre ilk günkü kadar yeni ve canlı bir renk sunmaya devam eder. Akrilik mutfak dolaplarının dikkat çeken özelliklerinden biri de parlak ve mat görünüm seçeneklerini sunabiliyor olmasıdır. Bu arada akrilik materyalden üretilen mutfak dolaplarının ekonomik bir seçenek olduğunu da aktaralım. 

Mutfak Dolaplarında Lake Kaplamalar

Mutfak Dolaplarında En İyi Malzeme Hangisidir?
Lake kaplamalar

Lake mutfak dolaplarının don dönemde bir hayli popülerlik kazandığını söyleyebiliriz. Bu ürünlerin öne çıkan özelliği ise hem parlak hem de pürüzsüz görünümü bir arada sunmasıdır. Bu özelliği kullanıcıya sunabilmesi için üretiminde özel bir reçine türü kullanılır. En üst kısmı ise özel bir cilalama işleminden geçer. Diğer malzemelere nazaran bir miktar daha yüksek fiyatlı olması da üretimin çok aşamalı olmasıdır. Lake olan mutfak dolaplarının kirlenme süresi daha uzundur ve temizliği de çok daha kolay yapılır. 

Hangi Mutfak Dolapları Daha Kullanışlı? 

Mutfak dolaplarında işlevsellik özelliği sadece üretiminde kullanılan malzeme ile ilgili değildir. Dolabın tasarımının da işlevsellik beklentisini karşılıyor olması gerekir. Bu noktada sizlere önerimiz mutlaka intemamutfak.com.tr adresine tıklamanız olacak. Çünkü yeni nesil mutfak dolabı tasarımlarını bu sitede görebilir, mutfağınızı yenilemeden önce bu tasarımlardan ilham alabilirsiniz. Üstelik Intema Mutfak tarafından sunulan indirim fırsatları devam ediyor. hayal ettiğiniz mutfağa kavuşmak için aylarca bekleme dönemi kapandı. Intema Mutfak sadece 3 haftada mutfağı teslim ediyor ve montaj aşaması da buna dahil! Hayallerinizdeki mutfağa kavuşmak için daha fazla beklemeyin, siz de siteye uğrayarak bu eşsiz mutfak dolabı tasarımlarını keşfedin.   

Yorum yapın