Kolay Sehpa Boyama Teknikleri – Eski Sehpalar Nasıl Yenilenir?

1
2224

#Yazı İçeriği

Eski sehpalarınızı renklendirerek yeni bir görünüm kazandırmak ister misiniz? O zaman sizinle bugün evdeki ahşap ve eskimiş sehpa boyama dekupaj ile kolay sehpa boyama ve baskı işlemini beraber yapalım. Öncelikle ahşap sehpa boyama malzemelerini hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ahşap sehpa boyama malzemeleri

blank

Sehpa boyama ve baskı için gerekli malzemelerimiz şunlar:

  • Dekupaj tutkalı,
  • Zımpara (en ince numaralı olanı kullanacağız ),
  • Akrilik boya,
  • Boş kaplar su ve boya için,
  • Kurşun kalem,
  • İstediğiniz desende dekupaj kâğıdı, ( istediğiniz resim türünü renkli fotokopi ile çoğaltabilirsiniz. )
  • Fırça,
  • Vernik (nalburlardan alabilirsiniz),
  • Bez,
  • Sünger.

Kolay Sehpa boyama teknikleri

blank

Öncelikle sehpamızı en ince numara zımpara kullanarak zımparalayalım. Zımparalama işleminin özenli yapılması kolay sehpa boyama yöntemlerinde çok önemlidir.

Zımparanın tozlarını sildikten sonra kurumaya bırakalım. Beyaz renkli boya ile sehpamızı boyayalım ve yine kurumaya bırakalım.

Eğer boyanız tam olarak kendini belli etmemişse birkaç kat daha boya kullanabilirsiniz. Boyanın katları arasında kurumasını beklemeniz gerekiyor. Hızlı kurutmak için fön makinesi de kullanabilirsiniz.

Dekupaj nasıl yapılır merak edenler için yazımı okumanızı öneriyorum.

Eski sehpa nasıl yenilenir?

blank
Eski sehpa yenileme fikri

Sıra geldi desenimizi sehpaya işlemeye. Burada desenin yazılı olması durumunda deseni ters çevirerek baskı işlemini yapmak önemlidir. Ters çevirmezseniz yazılar sehpaya ters çıkar.

Resimlerde ters ya da düz fark etmez. Resim sehpanın tamamını kapatmıyorsa resmi ortalayın. Transfer dekupaj tutkalını küçük bir kabın içine alın. Fırça yardımı ile resmin ön yüzüne sürün.

Resmin her bölgesine tutkalın sürülmesi gerekiyor. Tutkal sürülmüş resmi ortalayarak ters çevirelim ve sehpaya yapıştıralım. Arka kısmından bez yardımı ile iyice yapılmasını sağlıyoruz.

Lastikten orta sehpa yapma fikrine göz atmak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz:

Yapıştırma sırasında kâğıt aralarında hava kalmamasına dikkat edelim. Yapıştırma işleminden sonra on iki saat bekleyelim. Bekleme işlemi bittikten sonra süngeri ıslatalım ve nemli haldeyken dairesel hareketlerle kâğıdınız üzerinde süngeri gezdirelim.

Yavaş yavaş kâğıdın soyulmaya başladığını göreceksiniz. Bu işlemi yavaş yavaş yapmalısınız. Hızlı ve sert ovarsanız kâğıt tamamen soyulabilir.

Kenarlarda oluşan küçük sıyrılmaları resim fırçaları ve boyalar ile tamamlayabilirsiniz. Vernik işleminde sentetik vernik kullanacağız. Eğer vernik çok kalın gelmişse az bir tiner ile inceltebilirsiniz.

Fırça yardımı ile beş kat vernik atalım. Her katta verniğin kuruması için beklememiz gerekiyor. Son katlarda vernik kalınlaştığı için bekleme süresi biraz daha artacaktır.

İsterseniz takım sehpalarınızın her birini farklı resimler kullanarak sehpa boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Aşağıdaki videoyu izleyerek eski sehpanızı kolay sehpa boyama ile yenileyebilirsiniz.

Dekupaj nasıl yapılır içeriğine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here