İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır? (İnşaat Sonrası)

İnşaat temizliği ile profesyonel ekiplere taş çıkaracak en iyi inşaat sonrası detaylı temizlik ipuçları. Uzmanların önerdiği pratik temizlik tavsiyeleri…

İnşaat temizliği konusunda siz değerli takipçilerimize özel tüyolar sunuyoruz. Bu sayede kısa sürede tertemiz bir ortama sahip olabilirsiniz. Yeni ev yaptıranlar veya sıfır bina alanlar inşaat sonrası ev temizliğinden pek keyif almazlar.  Çünkü inşaat temizliği bir hayli zordur.  İnşaat sonrasında yerde birçok moloz, camlarda zor çıkan lekeler, yerde ve fayansa tozlar bulunur. 

YouTube video

Kaba İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?

Kabala inşaat temizliği mutlaka yapılmalıdır. Genel adımalar aşağıdaki gibidir:

  1. Atık Toplama: İnşaat alanında oluşan büyük atıkları (moloz, ambalaj malzemeleri) toplayın ve uygun şekilde bertaraf edin.
  2. Toz ve Kir Temizliği: Zeminleri, pencereleri ve diğer yüzeyleri toz, toprak ve inşaat artıklarından arındırın.
  3. Zemin Temizliği: Zeminleri süpürün, vakumlayın ve gerektiğinde temizleyici maddelerle yıkayın.
  4. Cam ve Pencere Temizliği: Cam ve pencere yüzeylerini temizleyerek inşaat artıklarından arındırın.
  5. Yüksek Alan Temizliği: Yüksek alanlarda biriken toz ve inşaat artıklarını temizlemek için gerekli ekipmanları kullanın.
  6. Genel Kontrol: Tüm temizlik işlemlerinin tamamlandığından emin olun ve eksik kalan herhangi bir detayı gözden geçirin.

Yukarıdaki adımalar tamamlandığında kaba inşaat temizliği yapılmış olur.

İnşaat Pisliği Nasıl Temizlenir?

İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır? (İnşaat Sonrası)
İnşaat pisliği nasıl temizlenir?

İnşaat pisliği nasıl temizlenir, hemen bu konuda sizlere tüyolar verelim. Öncelikle Evde bulunan inşaat malzemeleri kabaca temizlenmelidir.  Evin içerisinde bulunan malzemelerin kabaca temizlenmesi sizi rahatlatacaktır. 

Daha sonra ise ev silinip toz alınır. Çünkü inşaat sonrasında evin içerisinde birçok toz birikmiş olabilir. Temizliğe başlamadan evvel öncelikle dolap ve camları temizlerseniz, bu sizin için kolaylık olacaktır.

Şimdi sizlere inşaat sonrası fayans temizliği nasıl yapılır konusu hakkında bilgiler aktaracağız. O halde yazımızın devamını mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

İnşaat pisliğini temizlemek bir hayli zor iştir ve bunun için mutlaka detaylı bir şekilde temizlik yapılması gerekir.  Öncelikle inşaatın ardından banyo ve tuvaletleri temizlemeniz gerekir.  Banyo ve tuvaletleri çuval ile kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. 

Aynı zamanda çuvalın üzerine biraz çamaşır suyu ekleyerek lekelerin kolay bir şekilde çıkmasını sağlarsınız. İnşaat sonrasında meydana gelen boya lekelerini çıkartmak istiyorsanız jiletten yardım alabilirsiniz.  Jilet ile kazıyarak boya lekeleri kısa bir süre içerisinde çıkacaktır.  Ya da tiner ile boyaların olduğu bölgeler silinir. 

Camlardaki İnşaat Pisliği Nasıl Temizlenir?

İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır? (İnşaat Sonrası)
İnşaat sonrası cam temizliği nasıl yapılır?

İnşaat sonrası cam temizliği için sabunlu su ve beyaz sirkeden yardım alabilirsiniz.  İnşaat sonrası genelde camlarda etiket bulunur ve bunları kaldırmanız gerekir.  Beyaz sirke ile yapışan etiketler kolay bir şekilde çıkacaktır.

Camlardaki inşaat pisliği aynı zamanda soda ile de yapılabilmektedir.  Sıcak suyun içerisine bir miktar soda ekleyin ve daha sonra camları silin.  Camlarda bulunan bütün lekelerin ve etiketlerin kısa bir süre içerisinde çıktığına şahit olacaksınız.

İnşaat Sonrası Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır? (İnşaat Sonrası)
İnşaat sonrası fayans temizliği nasıl yapılır?

İnşaat sonrası fayans temizliği çok zor yapılan temizlik türünden biridir. Çünkü İnşaat esnasında fayanslarda su lekesi ve bazı diğer lekeler meydana gelmiş olabilir.  İnşaat fayans temizliğinde sirkeyi tercih edebilirsiniz. 

Sıcak suyun içerisinde bir miktar sirke ekleyin ve bu karışım ile fayanslarınızı bir süre beklettikten sonra ovun.  Daha sonra ise  kurulayın ve işlemi bitirin.  Fayanslarınız da bulunan lekelerin kısa bir süre içerisinde geçtiğini fark edeceksiniz.

Ya da elinizde sirke yoksa aynı işlemi limon suyu ile yapabilirsiniz. Limon suyunu sıcak suyun içerisine ekleyin ve erimesini sağlayın.  Daha sonra fayansların üzerine sıkın ve 15 dakika boyunca fayansların üzerinde bekletin. 

Bütün lekelerin çıktığını ve fayanslarınızın parlak olduğunu göreceksiniz.  Bu yöntemler ile inşaat sonrası fayans temizliği en kısa zamanda bitirebilirsiniz. Daha fazla fikir için Pinterest sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

“İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır? (İnşaat Sonrası)” üzerine bir yorum

Yorum yapın