Hasır ipten Sepet Nasıl Yapılır? (Videolu)

Bugünkü yazımda sizlere hasır ipten sepet nasıl yapılır, konusunu anlatmaya çalışacağım. Hasır ip, yapısı gereği oldukça sağlam ve dekoratif özellikleri olan bir ip çeşididir. Dekorasyonda kendin yap kategorisinde sıklıkla kullanılan hasır ipten sepet yapmak için bir takım malzemelere gereksinim duyacağız. Bunlar, sıcak silikon, sepet yapmak için değerlendirilmek istenen kap, makas ve bir miktar hasır ip.

Hasır ipten Sepet Nasıl Yapılır? (Videolu)
Hasır ipten sepet yapımı

Öncelikle hasır ipten sepet yapımı hemen hemen herkes tarafından yapılabilecek basitliktedir. O yüzden yapım aşamasında sizi zorlayacak çok fazla bir durum yoktur.

Hasır İpten Sepet Yapımı

Aşağıdaki görselleri inceleyerek hasırdan sepet yapımını adım adım yapabilirsiniz.

Hasır ipten Sepet Nasıl Yapılır? (Videolu)

Sıcak silikon tabancası ile hasır ipi kademe kademe kaba yapıştırıyoruz. Değerlendirdiğimiz kabın çevresini dolaşacak şekilde hasır ipi silikonla yapıştırmaya devam ediyoruz.

Kabın tamamını kaplayacak şekilde ipi yapıştırmaya devam ediyoruz. İpin çıkmaması için silikonu yeterince sürmek gerekiyor.

Hasır ipten Sepet Nasıl Yapılır? (Videolu)

Değerlendirdiğimiz kabı tamamen kapladıysak ipi kesme aşamasına geldik demektir. Makas kullanarak  hasırı uygun yerden kesebilirsiniz.

Hasır ipten Sepet Nasıl Yapılır? (Videolu)

Son aşamalara yaklaşıyoruz. Kabın en alt kısmı içinde hasır ipi yuvarlak olacak şekilde yapıştırarak uygun boyutta bir alan hazırlayıp sepetin en altına silikon ile yapıştırıyoruz.

Hasır ipten Sepet Nasıl Yapılır? (Videolu)

Karşınızda hasırdan sepet hazır. Hasır sepeti birçok amaç için kullanabilirsiniz. Mesela mutfakta meyve ve sebzeleri koyacağınız bir kap olarak kullanabileceğiniz gibi banyo da sabunları koyabileceğiniz bir sepet olarak da değerlendirebilirsiniz.

Hasırdan sepet daha farklı bir şekilde de yapılabilir tamamen sizin hayal dünyanızla ilgi. İsterseniz hasır ipi renklendirebilirsiniz. Bu noktada daha önce kaleme aldığım halattan tabak yapımı konusunu inceleyebilirsiniz.

Hasır ipi renklendirmek için kumaş boyasından yararlanabilirsiniz. Kumaş boyasını bir kabın için suyla birlikte karıştırarak istenilen renk elde edilebilir. Sonrasında hasır ipi yavaş yavaş boya dolu kabın içine koyarak ipi renkli hale getirebilirsiniz.

YouTube video

Yukarıdaki videodan da bakarak yapabileceğiniz gibi aşağıdaki yapım aşamalarını da inceleyerek kendi tasarımınızı yapabilirsiniz. Daha fazla fikir için Pinterest hesabına göz atabilirsiniz. 

Sizler için hazırladığım bu yazıyı beğendiyseniz bana destek olmak için sosyal medya hesabınızda paylaşabilirsiniz. Herkese keyifli dekorasyonlar dilerim. Bir başka kendin yap dekorasyon fikirlerinde görüşmek üzere, hoşça kalın…:)

“Hasır ipten Sepet Nasıl Yapılır? (Videolu)” üzerine bir yorum

Yorum yapın