En Az %50 Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

0
1460

Havaların soğumaya başlamasıyla doğalgaz faturalarının ciddi şekilde artacağı herkesin malumudur. Yazımızda okuyacağınız doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır çözümleri ile yüzde elli tasarruf yapabilirsiniz.

Türkiye’de konutlarda kullanılan doğalgaz için ödenen faturaların büyük bir kısmında ısınma giderinin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yapacağınız doğalgaz tasarrufu ile faturalarınızı en az yüzde elli oranında daha az ödeyebilirsiniz. Bu bütçeniz için oldukça önemli bir miktar olsa gerek.

Peki, doğal gaz tasarrufu için neler yapmalıyız?

Doğalgaz tasarrufu yapmanın yolları

Kışın doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır
Kışın doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır

Doğalgaz tasarrufu için temel kural doğru bir kombiye sahip olmaktır. Son teknoloji ile yoğuşmalı kombiler eskilere oranla daha az doğalgazla daha fazla verimlilik sağlamaktadırlar.

Bu sebeple yeni bir kombi alacak ya da eskisini değiştirecekseniz tam yoğuşmalı ve son teknolojiye sahip bir ürün olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Kombi ve petek bakımının sadece yetkili servis tarafından ve düzenli olarak yapılması hem enerji tasarrufu hem güvenlik hem de uzun kombi ömrü sağlayacağı için önem arz etmektedir.

Doğalgaz tasarrufu yapmanın yolları
Doğalgaz tasarrufu yapmanın yolları

Isı kaybına neden olan unsurlardan biri de peteklerin doğru bir şekilde kullanılmamasıdır. Peteklerin üzerinde ısının sirkülasyonunu engelleyecek herhangi bir eşya olmamalıdır.

Mümkün mertebe peteklerin etrafı açık olmalı ve sıcak havanın dolaşımı sağlıklı yapılmalıdır. Ayrıca peteklerde bulunan hava da peteğin ısınmasına engel olacağı için fazladan doğalgaz faturası ödemenize neden olacaktır.

Daha önce yayınladığım kışın evde tasarruf yapmanın 5 püf noktası yazımı da okumanızı öneririm.

Konutlarda ve iş yerlerinde doğalgaz tasarrufu için yapılacak en önemli işlerden biri de yalıtımdır.

Özellikle dış cephe kaplamasına sahip olmayan yapıların soğuğu çok fazla geçirmesi sebebiyle doğalgaz faturalarını ciddi bir biçimde artırdığını söylemek mümkündür.

Dış cephe kaplaması için ödediğiniz miktar, daire sayısına göre değişmekle birlikte, ortalama 3-4 yıl içinde faturalarınızın düşmesi sebebiyle size geri dönecektir.

Doğalgaz tasarruf cihazı işe yarıyor mu?

Doğalgaz tasarruf cihazı
Doğalgaz tasarruf cihazı

Doğru kombi ile doğalgazın verimliliği %98’lere kadar çıkmaktadır. Televizyonlarda ve internette satılan doğalgaz tasarruf cihazlarının %30’a kadar verim sağladığı iddia edilse de bunun gerçeği yansıtmadığı ortadadır.

Manyetik alanla karbon parçalanması şeklinde tasarruf sağladığı iddia edilen doğalgaz tasarruf cihazı için çoğu makine mühendisinin açıklaması bunun doğru olmadığı yönündedir.

Özellikle kış aylarında ve zamlar sonrasında doğalgaz tasarruf sağlayan cihazları satmak için ortaya çıkan bu firmalara itibar edilmemesi gerekir.

Doğalgaz tasarrufu yapmak isteyenler özellikle kombi bakımı için gerekli tedbirleri kış öncesi almalıdır.

Doğalgaz tasarruf yöntemleri

Aşağıdaki videoları izleyerek de evde kendi imkanlarınızla doğal tasarrufu sağlamanız mümkün.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here