perde siparişi

Buzdolabı Yanı Değerlendirme-Tekerlekli Raf

Bugün sizlere daha önce yazmış olduğum bir kendin yap dekorasyon fikrinden esinlenen değerli takipçimiz Yusuf Akdoğan’ın buzdolabı yanı değerlendirme fikri ile karşınızdayım. Buzdolabı yanı tekerlekli raf yapımı için daha önce aşağıdaki içeriği oluşturmuştum.

Öncelikle Yusuf Bey’in çalışmasına hayran olduğumu belirtmek isterim. Gerçekten el emeği göz nuru bir iş çıkartmış. Peki, buzdolabı yanı değerlendirme fikrini nasıl hayata geçirdiğine birlikte göz atalım.

Yusuf Bey, çalışmaya karar vermeden önce neden böyle bir ürün tasarlama gereksinimi duyduğunu bize şu sözlerle ifade etti: “Evde tahmin edemeyeceğim ne kadar kavanoz ve ıvır zıvır şey varsa bir yere toplamak istiyorum.”

İşte fikrin hayata geçmesi tamamen ihtiyaçtan doğmuş ve buzdolabı yanının mutfakta gerçekten bir şeyleri toparlamak için ideal bir yer olduğuna karar vermiş. Peki, bu güzel fikri nasıl hayata geçirmiş?

Takdir edersiniz ki kendin yap fikrine başlamadan önce mutlaka gerekli malzemeler ortaya çıkarılmalı ve ona göre bir plan çizilmeli. Daha önce kaleme aldığım buzdolabı yanı boşluğu değerlendirmenin pratik yolu ile hangi malzemeler gerekiyor birlikte bakmıştık. Yusuf Bey de bu yazıdan esinlenerek malzemelerini hazırlamış.

Yusuf Bey’in hazırladığını malzemeler arasında kullanacağı tahta parçaları, tekerlekler, raylar, vidalar, kaplama kağıtları, metre ve diğer gereçler yer alıyor.

Şunu belirtmeliyim Yusuf Bey, benim hazırladığım buzdolabı yanı değerlendirme çalışmamdan çok daha detaylı çok daha harika bir ürün ortaya çıkarmış. Özellikle mutfak rengine uygun beyaz ahşap malzeme kullanmış ve dahası da bununla yetinmeyip mutfak dekorasyonuna uygun bir şekilde tasarladığı ürünü kaplamış.

Yusuf Bey, epey vaktini harcamış bu ürün için ama özellikle ray ve tekerlek sistemini daha da geliştirdiği için benim konumda paylaştığımdan çok daha gelişmiş bir ürün tasarlamış.

Yusuf Bey, çalışma sonunda evde ne kadar kavanoz, ıvır-zıvır eşya varsa bir yerde toplamanın güzel olduğunu belirtmiş. Sizler de buzdolabı yanı değerlendirme fikrini belli bir vakit harcayarak yapabilirsiniz.

Biraz ustalık biraz el becerisi ile bir gününüzü ayıracağınız bu güzel ve kullanışlı ürünü sizler de tasarlayabilirsiniz. Yusuf Bey’in çalışmasını galeride topladım aşağıdaki galerideki resimlere tıklayarak çalışmayı net bir şekilde görebilirsiniz.

Yusuf Akdoğan Bey’i tebrik ediyorum hem bu güzel ürünü el becerisini kullanarak tasarladığı için hem de Dekordiyon.com ailesi ile kendin yap projesini paylaştığı için.

Sizler de kendin yap kategorisinde yayınlayacağımız ürünleri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Buzdolabı yanı değerlendirme fikri

Resimleri görüntülemek için üzerine tıklayınız.

“Buzdolabı Yanı Değerlendirme-Tekerlekli Raf” üzerine 11 yorum

 1. Merhaba, Fikrinizden esinlenerek yaptığım bu çalışmayı yazı haline getirip onere ettiğiniz için çok teşekkür ederim Alperen Bey. Umarım bir çok kişiye yardımcı olabilmişimdir. Yazı için tekrar Teşekürler

  Cevapla
  • Yusuf bey asıl biz teşekkür ederiz. Gerçekten harika bir fikri bu kadar güzel geliştirebilirsiniz. Eminim takipçiler de çok beğenecek ve kolları sıvayacaklar sayenizde… 🙂

   Cevapla
 2. Bir kullanan olarak 🙂 çok memnun ve kavanozlarımın kardeşliğinden de mutlu olduğumu söylemek isterim 😀 Yapacak olanlara da tavsiyem; eğer bizimki kadar çok kavanozunuz bulunmuyorsa bu dolabın yarısı kadar eninde yapabilirsiniz. Kapalı haldeyken buzdolabı eninde hizalarsanız kavanozlar ancak açıldığında görünür ve daha da şık olur.

  Cevapla
  • Seda Hanım, mutfağın bir numaralı sahibi hanımların görüşleri bu noktada daha belirleyici olabiliyor. 🙂 Kavanoz sayısı çok değilse dolabın yarısı kadar yapmak da mantıklı bir fikir. Teşekkür ediyorum görüşleriniz için… 😉

   Cevapla
  • Sitemize ziyaretiniz için teşekkür ederiz Muammer Bey. Yusuf Bey’in buzdolabı yanı değerlendirme fikri sanırım yeni bir dekorasyon ürünü ortaya çıkaracak tüm evlerde… 🙂

   Cevapla
 3. Yusuf bey gerçekten tebrik ederim sizi. Harika bu ürün ya… Keşke benim mutfağımda da olsa… 🙂

  Cevapla
 4. Merhaba. Fikir güzel tebrik ederim. Evlerinizde boşluk kaplayan alanları değerlendirmek için fikirler üretmek te güzel. Lakin, buzdolaplarının sağlıklı soğutma yapabilmesi açısından etraflarında üreticinin belirttiği miktarda boşluk bırakılması gereklidir. Bu boşluk hem buzdolabının çalışırken ürettiği sıcak havayı tahliye edebilmesi, hem de soğutmayı sürdürebilmek için etrafındaki boşluktan serin hava toplayabilmesi için gereklidir.

  Bu projede iki hata vardır.

  1- Buzdolabının kenarları kapatıldığı için hem soğutma sağlıklı gerçekleşemeyecek, hem de Buzdolabı çabuk arıza yapacaktır.

  2- Saklamayı düşümdüğümüz kavanozların içinde gıda maddeleri olacağı için buzdolabın kenarlarını kapatarak oradaki ısı yoğunluğunu arttıracağız ve gıda maddelelrinin bozulmasına sebep olacağız.

  Cevapla
  • İhsan Bey, değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Kesinlikle haklısınız. Buzdolabı boşluğu fazla olan ve değerlendirmek isteyenler için fikir mahiyetinde bir içerikti. Katkılarınızdan dolayı tekrardan teşekkür ederiz…

   Cevapla
  • Merhaba İhsan bey,
   Görüşleriniz için teşekkürler.
   Bu projeyi yaptığımdan bu güne Yaklaşık 3 yıldır bu raf sistemini kullanıyorum. Sanırım uzun yıllar da kullanmaya devam edeceğim. Çok kullanışlı ve mutfakta inanılmaz bir düzen sağlıyor.

   Bahsettiğiniz sıkıntıları 3 yıldır hiç bir şekilde yaşamadım. Kavanozlarımda sakladığım gıda maddeleri zamanından önce bozulmadı ve buzdolabım siemens marka ve 12 yıllık(!) olmasına rağmen hala tıkır tıkır çalışıyor 🙂 bahsettiğiniz bu 2 sıkıntı bende oluşmadı. Belki başka marka ve tipte olan buzdolaplarında ya da mutfağı farklı yerlerde olabilir bilmiyorum.

   Sevgiler.

   Cevapla

Yorum yapın