perde siparişi


Yumurta Oyma ve Yumurta Süsleme Sanatı

Hobi işi ile uğraşanların ilgisini çekeceğine emin olduğum yumurta süsleme sanatı ile karşınızdayım. Yumurta oyma süsleme sanatı, yumurtanın içini boşaltıldıktan sonra ince uçlu özel matkap ile istenilen motife göre deliklerin açılmasıyla yapılan hobi işi el sanatıdır. Yazının sonunda bu işe 32 yılını veren sanatçımıza ulaşmanız için bir adres vereceğiz.Yumurta sadece günlük protein aldığımız bir besin olmanın yanında aynı zamanda harika bir süs eşyası olarak değerlendirilebiliyor.

Dünyada izlenme rekorları kıran yumurta boyama teknikleri konulu bu harika videoyu izlemenizi öneriyorum.

Yumurta süsleme sanatı

Gördüğümde gözlerime inanamadığımı itiraf etmeliyim. Yumurta oyma sanatı şeklinde de isimlendirilen bu işi yapan Türkiye’de ve dünyada insanlar var. Hatta bu sanat sayesinde ciddi paralar kazanan insanlar bile var.

Yumurta süsleme sanatı

Büyük bir emek ve inanılmaz bir sabırla yapılabilecek yumurta süsleme gayet tabiidir ki biraz da el becerisi gerektiriyor. Ancak büyük bir çalışmanın neticesinde ortaya çıkan sanat eserine hem siz hem de görenlerin hayran kalması tüm yorgunluğa bedel.MUTLAKA OKUYUN:  Türk Bayrağı Kullanabileceğiniz Harika +10 Fikir

Yumurta süsleme sanatı nasıl yapılır?

Yumurta kabuğu süsleme yapabilmek için bazı ayrıntıları bilmek ve gerekli malzemelere sahip olmak gerekiyor.

Yumurta süsleme sanatı, için kullanılan özel uçlu matkap setinin fiyatı 600 dolar civarında. Bu set profesyonel anlamda sanat icra edenlerin sahip olması gereken matkap seti fiyatı.

Yumurta süsleme sanatı

Ancak büyük yapı marketlerde yumurta kabuğu kesme ve oyma için daha uygun matkap ve uç setleri satılıyor, buradan alıp temin edebilirsiniz.

Öncelikle yumurtayı süslemek için yumurta içinin temizlenmesi yani içindeki besinlerin itina ile çıkarılması gerekiyor. İnce uçlu metal bir nesne ile yumurtanın uç bir noktalarından 2 milimetrelik delik açıyoruz.

MUTLAKA OKUYUN:  Bebek Odası Keçe Kapı Süsü Örnekleri

Bu deliklerin açılmasıyla bir delikten üfleme yapılırken diğer delikten yumurtanın içi boşaltılacak. Yumurta içinin boşaltıldığından eminseniz yumurtanın içini tekrar su ile doldurup yavaşça çalkalıyoruz, böylelikle yumurta içinin tamamen temizlenmesini sağlıyoruz.Yumurta süsleme sanatı

Yumurta içinin temizlenmesiyle birlikte yumurta oyma ve yumurta süsleme sanatı için kullanacağımız yumurtayı hazır hale getirmiş oluyoruz.

Yumurta temizleme işleminden sonra fırında düşük ısıda ya da güneş altında yumurta kabuğunu kurutmamız gerekiyor.

Yumurta kabuğu tozunun solunması kişide çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Maske kullanmanız doğru olacaktır.

Yumurta kabuğu nasıl sertleştirilir?

Yumurta kabuğunu sertleştirmek için iki farklı teknik uygulanıyor. Birincisi yumurta üzerinde boyama yapacaksanız, yumurta içi boşaltıldıktan sonra dolgu işlemi yapmaktır. İkinci yöntem ise oyma yapılacaksa, yumurta içinin boşaltılmasıyla içten sert dolgu ve vernik atarak kabuğu dayanıklı hale getirmektir.

Yumurta süsleme sanatı

Yumurta süsleme desen aktarma nasıl yapılır?

Yumurta oyma ve süsleme sanatı için desen aktarma işi için biraz teknik alt yapıya sahip olmak gerekiyor. Deseni aktarmadan önce Adobe Illustrader, Freehand gibi programlarla desen oluşturulması gerekiyor.

MUTLAKA OKUYUN:  En İyi Yatak Odası Asma Tavan Modelleri

Bu programlarla vektörel desen oluşturuluyor. Daha sonra yazıcı yardımıyla sulu çıkartma kağıdına desenleri çıkarmanız gerekiyor.

Yumurtanın üzerine gerdirme yöntemiyle desen bozulmayacak şekilde yapıştırılıyor. Yapıştırma işlemi sonrasında bir gün beklenilmesi gerekiyor çünkü kağıdın iyice kuruması lazım.

Yumurta oyma ve süsleme sanatı örnekleri

Yumurta süsleme sanatı ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum bölümünden ya da Yumurta Kabuğu Süsleme Sanatçısı Hamit HAYRAN’a buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Süsleme Sanatçısı Hamit HAYRAN’a ulaşmak için aşağıdaki bilgileri de kullanabilirsiniz.

Tel: 0(532) 762 06 13

Mail: hamit_hayran06@hotmail.com

Twitter: twitter.com/hamit_hayran06Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
7
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x