Yoğuşmalı Kombi Hakkında Tüm Merak Edilenler


Soğuk kış günlerinde ev ya da ofisinizi ısıtacak kullanışlı ve ekonomik bir kombiye mi ihtiyacınız var? Seçeceğiniz kombi nasıl olmalı: Hermetik mi bacalı mı; konvansiyonel mi yoğuşmalı mı; bacalı mı yoksa bacasız mı… Hiç bu soruların arasında kaybolmayın! Sağladığı enerji tasarrufuyla nam salmış olan Bosch yoğuşmalı kombileri daha yakından tanıyın; hem cebinizi hem de evinizin sıcaklığını garantiye alın. O halde şimdi arkanıza yaslanın, yoğuşmalı kombi hakkında merak ettiğiniz her şeyi bir bir öğrenirken en ekonomik şekilde ısınma fikrinin de tadını çıkarın…


Neden Yoğuşmalı Kombi Seçmelisiniz?

Yoğuşmalı kombilerde su buharının yoğunlaşmasından faydalanılarak ısıtma işlemi için bir defa açığa çıkan enerji tekrar tekrar kullanılabiliyor. Bu sayede büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlanıyor. Ancak bu kombilerden maksimum verim elde etmek için ürün seçimini doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Hem Bütçe Hem Çevre Dostu Olmak Mümkün mü?

Yoğuşmalı kombinin en önemli özelliği turbo eşanjör sistemi sayesinde atık gazın sıcaklığının düşürülmesi ve bu esnada açığa çıkan su buharının yoğuşması ile sisteme geri kazandırılması! Diğer kombi türlerinde 250 derece civarında olan atık gaz sıcaklığı yoğuşmalı kombilerde 50- 60 derecelere düşürülüyor. 1 m3’lük doğalgaz harcandığında 1,5- 1,7 kg su oluşuyor. 1 kg su karşılığında ise 539 kcal’lık buharlaşma ısısı oluşuyor. Diğer kombilerde atık gaz halinde atılan bu enerji, yoğuşmalı kombilerde tekrar kullanılabiliyor. Bu da Bosch yoğuşmalı kombi modellerini hem çevre dostu hem de bütçe dostu yapan önemli bir nokta olarak öne çıkıyor!


Yoğuşmalı Kombi Hakkında Tüm Merak Edilenler
Bosch yoğuşmalı kombi

Kombi Seçerken Yalıtım ve Radyatör Uzunluğu Önemli mi?

Yoğuşmalı kombi seçerken ev veya iş yerinize dair bazı mekânsal unsurları belirlemelisiniz. Bunlardan ilki dairenin toplam metrekare alanı. İkinci sırada ise cephe özellikleri ve bulunduğu kat sayısı yer alıyor. Aynı zamanda binanın yalıtımı ve daire içindeki radyatör uzunluklarını biliyor olmak sizin için en uygun kombi modelini belirlemenize ve satın aldığınız üründen maksimum verimlilik elde etmenize olanak sağlıyor.

Hangi Alana Kaç Ne Kadarlık Kombi Gerekir?

Söz konusu ev veya iş yeri standart bir apartman dairesi ise 80-90 metrekareden az alana sahip yaşam alanları için 22 kW’lık kombiler ihtiyacınızı karşılayabilir. 90-150 metrekare arası yaşam alanları için 24kW’lık, 150 metrekare üzerindeki yaşam alanları için ise 24 -30 kW’lık kombiler ideal bir seçim olacaktır.


Yoğuşmalı Kombi Hakkında Tüm Merak Edilenler
Bosch yoğuşmalı kombi özellikleri

Pencerelerinizin Baktığı Yöne Dikkat!

Dairenin baktığı cephe aldığı rüzgâr ve gün ışığı yönünden kombi seçimlerinde etkili oluyor. Mesela, denize bakan bir daire denizden gelen şiddetli rüzgarların etkisinde kalırken; doğu cepheli dairelerde sabah saatlerinde, batı cepheli dairelerde ise akşam saatlerinde gün ışığından faydalanılabiliyor. Bu durumda şiddetli rüzgârâ maruz kalan dairelerde daha yüksek kapasiteli Bosch yoğuşmalı kombi modellerine ihtiyaç duyulabiliyor. Pencereler başka bir binaya veya ağaç gibi doğal unsurlara çok yakınsa eve gelen güneş ışığının da rüzgârın da önünü kesilebiliyor.

Kat Yüksekliği Arttıkça Verimlilik Azalıyor mu?

Dairenin bulunduğu kat aslında yerden yüksekliği ifade ediyor. Ancak kat farklılıkları nedeniyle bazı binalarda 5. kata denk gelen daireler, diğer bir binanın 2. katı ile aynı hizaya denk düşebiliyor. Bu nedenle kombi seçiminde kat sayısından ziyade dış zeminden ne kadar yüksekte olduğunuzu baz almanızda fayda var. Üst katlara çıkıldıkça artan yükseklik, rüzgârın daha şiddetli hissedilmesine neden oluyor. Bu da üst katlardaki dairelerin daha güçlü bir şekilde ısıtılması gerektiği anlamını taşıyor. 90 metrekarenin altında olan ve alt katlardaki daireler için düşük kapasiteli yoğuşmalı kombiler yeterli oluyor. Üst katlardaki daireleriniz içinse cebinizi yakan doğalgaz faturaları ile karşılaşmamak için enerji tasarruflu Bosch yoğuşmalı kombi modellerini tercih etmeniz gerekiyor.


Binanın Yalıtımıyla Kombinin Ne İlgisi Var, Demeyin!

Eğer ısı yalıtımlı bir binadaysanız evinizi veya iş yerinizi ısıtmak için yüksek miktarda enerji harcamanıza gerek kalmıyor. Binanın dış duvarları içinde bulunan yalıtım malzemeleri soğuk havayı absorbe ederek iç mekâna girmesini engelliyor. Böylece dış ortam ne kadar soğuk olursa olsun iç mekânı belli bir sıcaklık seviyesinde tutabilmek daha kolay hale geliyor. Bu durumda pencerelerin yalıtımı da oldukça önemli! Özellikle yoğun rüzgâr etkisi altındaki cephelerde çift cam kullanılması öneriliyor. Aksi takdirde hem daha güçlü bir kombi satın almanız hem de aldığınız kombiyi 50 derecenin üzerindeki bir sıcaklıkta çalıştırmanız gerekebiliyor. Bu da enerji tasarrufu açısından avantajlı bir durum değil.

Yoğuşmalı Kombi Hakkında Tüm Merak Edilenler
Bosch yoğuşmalı kombi çeşitleri

Yoğuşmalı Kombi Kullanmak Size Ne Kazandırır?

Yoğuşmalı kombiler, 50 metrekareden büyük alanlar da enerji tasarrufu açısından son derece verimli bir performans sergiliyor. Küçük mekânlarda amortisman süresi ile kombinin kullanım ömrü arasındaki fark küçüldüğünden, tasarruf oranı da azalmaya başlıyor. Kombinizi uzun yıllar kullanmak istiyorsanız bakımını ihmal etmemeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca kullanım sırasında su göstergesini daima takipte kalın. Detaylara dikkat edip, kombi bakımınızı periyodik aralıklarla yaptırdığınız takdirde kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.


Güvenilir Marka ve Servis Desteği Çok Önemli!

Yoğuşmalı kombi seçiminde ilk olarak mevcut mekânın potansiyellerinin ardından ürünün teknik özelliklerine ve markanın sunduğu servis hizmetlerine hâkim olmalısınız. Markanın güvenilirliğini ve ulaşılabilirliğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu anlamda daha ekonomik ürünler satın almak uğruna servis desteği yetersiz olan ve herkes tarafından bilinmeyen markaları tercih etmek sanıldığının aksine bütçenizi olumsuz yönde etkiliyor. Kombi kullanımında ilk baştaki ürün seçiminin yanı sıra periyodik bakımlar ve gerektiği anda acil servis desteği büyük bir önem taşıyor. Güvenilir bir teknik servis hizmeti alamadığınız takdirde kombinizin performansı gün geçtikçe düşerek ürün, kullanılmaz hale gelebiliyor. Bosch, termoteknoloji alanında da sizlere alışık olduğunuz üstün kalite ve hizmeti sunmayı garanti etmeye devam ediyor. Bulunduğunuz tüm yaşam alanlarınız için gönül rahatlığıyla tercih edeceğiniz Bosch yoğuşmalı kombi modelleri, hem enerji tasarrufu yapmanızı hem de evinizi güvenle ısıtmanızı sağlıyor.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 0 | Puan Ortalaması: 0]

Abone ol
Bildir

1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x