Çam ağacı yıl başı süsü seçiminde oldukça sık tercih edilen uygulamalar arasındadır. Ancak ağaç kullanılması kesinlikle tasvip edilmeyen bir durumdur. Bu sebeple size yapımını anlatacağımız kozalaktan çam ağacı ile şık bir yıl başı süsü elde edebilirsiniz.

Kozalaktan neler yapılır sorusunun da cevabı mahiyetinde olan çam ağacı yıl başı süsü sayesinde çocuklarınızla hoşça bir vakit geçirebilirsiniz. İçerisinde çam ağacı süsleme yöntemlerinin de olduğu çam ağacı yapımı için malzemelerimize göz atabiliriz.

blank
Kozalaktan çam ağacı yapımı

Kozalaktan çam ağacı yapımı için gerekli malzemeler:

  • Kozalaklar ( Farklı ebatlarda olursa iyi olur. Çevrenizde çam ağaçları varsa altlarına düşmüş olanları kullanabilirsiniz.)
  • Küçük saksı ( Milyoncu olarak tabir edilen yerlerden bitkisi ile birlikte ya da tek başına temin edilebilir.)
  • Sprey vernik ve akrilik boyalar ( Hobi marketlerden temin edebilirsiniz. Kozalaktan çam ağacı için hangi renkleri kullanacaksanız o renklerden satın alabilirsiniz. )
  • Fırçalar ( Hobi marketlerden ya da kırtasiyelerden bulabilirsiniz. )
  • Kozalak süslemesi için sim kullanacağınız siz isterseniz kozalaktan çam ağacı süslemesi için farklı ürünleri de kullanabilirsiniz.
  • Yapıştırma işlemi için silikon tabancası

Kozalaktan yapabileceğiniz çok çeşitli şeyler var. Ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz kozalak süsleme fikirleri için yazımı okumanızı öneririm.

Kozalaktan çam ağacı yapılışı

Kozalaktan çam ağacı yapımına kozalakları boyayarak başlıyoruz. Boyama işlemi için eski bir fırça kullanırsanız çok daha iyi olacaktır zira kozalakların girintili çıkıntılı yüzeyleri fırçanın kıllarının zarar görmesine neden oluyor. Evinizde mutlaka farklı numaralarda eski fırçalar vardır. Kozalakları boyamak için seçeceğiniz renk, tamamen sizin zevkinize kalmış. İsterseniz metalik gri, isterseniz kırmızı hangi renk hoşunuza gidecekse bu renkleri kullanabilirsiniz.

blank
Kozalaktan neler yapılır

Kozalakları boyarken boyayı fırçaya bol olarak alırsanız çok daha iyi bir boyama yüzeyi oluşturabilirsiniz. kozalak yüzeylerinin pütürlü yapısını kapatmak için bol boya kullanmak gerekecektir.

Kozalaktan çam ağacı yapımının ikinci aşaması saksı boyama işlemidir. En küçük boy saksı kullanacağımız bu boyama işleminden önce saksı üzerinde başka bir süs çiçeği varsa onu çıkaralım ve boyama işlemini bu şekilde gerçekleştirelim. Biz saksı için altın rengi düşündük. Siz isterseniz farklı renkleri seçebilirsiniz. Mümkün mertebe parlak bir renk olursa dikkat çekmesi açısından çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Çam ağacı yapımı için üçüncü aşamamız kozalakları süsleme aşamasıdır. Kozalaklar için seçtiğiniz renkler eğer nispeten koyu ise bu renklerin üzerine parlak ve açık renklerden ışıltı atabilirsiniz. Bunun için fırçanıza çok az boya alıp bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz gibi parmaklarınızla da ışıltı oluşturma işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kozalaklara parlaklık kazandırma işlemi bittikten sonra dördüncü aşamamız kozalağa  vernik yardımı ile parlaklık kazandırmaktır. Vernik işlemini gerçekleştirmeden önce verniğin kuruyuncaya kadar yapışkan bir yüzey oluşturması  ve kokusu sebebiyle gerekli önlemleri alarak uygulanmasında fayda olduğunu da belirtmek istiyorum.

Vernik işlemini kozalağı çevirerek her yüzeyine olacak şekilde gerçekleştirmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Vernik kurumadan önce de üzerine sim dökerseniz simlerin vernik yardımı ile kozalak üzerinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem parlak hem de süslü bir kozalağa sahip olabilirsiniz.

Çam ağacı yapımı için bir sonraki aşamamız kozalağı saksıya yapıştırmaktır. Bu işlem için silikon tabancası kullanacağız. Saksıya tam olarak düzgün bir şekilde oturttuğumuz kozalağı silikon tabancası yardımı ile yapıştırıyoruz.

blank
Çam ağacı süsleme

Kozalaktan çam ağacı yapımının son aşamasında kozalağı ve saksıyı farklı şekillerde süsleyebilirsiniz. Örneğin uğur böceği ya da nazar boncuğu kullanarak kozalakların üstünü süsleyebilirsiniz. Ayrıca saksıyı kurdele ile daha şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Gerçek bir çam ağacı süsleme fikriniz varsa çam ağacı süslemenin 7 pratik yolu yazımı okuyabilirsiniz.

Kozalaktan çam ağacı yapımı

Çocuklarınıza ya da arkadaşlarınıza hediye edip hoşça vakitler geçirebileceğiniz bu yıl başı süsü ile siz de yeteneklerinizi ortaya koyabilirsiniz.

15 YORUMLAR

  1. 25 Aralık Hz. İsa(as)’ın doğum günü olarak kutlanıyor.(Noel Bayramı)
    Yıl başı kutlaması adı altında yapılanlar tamamen yanlış…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here