Yeni Bir Tarz Vintage Mutfak Dekorasyonu

1
293

Vintage mutfak dekorasyonu

Nostalji yaşamak isteyen ve modernitenin zaman zaman insanı boğan çizgisinden uzaklaşmak isteyenler için vintage mutfak dekorasyonu paha biçilmez bir tercihtir.

Geçmiş dönemlerde mutfak sadece yemek pişirme işlevini yerine getirmiyor, aynı zamanda yemeğin yendiği, sosyalleşmenin sağlandığı hatta ısınma ihtiyacının giderildiği bir mekân olarak görülüyordu.

Bu çizgiye sahip mutfakların sıcaklığı ve insana yakın özelliklerini tekrar keşfetmek isteyenler için vintage mutfak dekorasyonu tam da istenilen niteliklere sahiptir.

Özellikle ahşabın ön planda sunulduğu bu dekorasyon fikri için dikkat etmemiz gereken birkaç nokta bulunuyor.

Vintage mutfak oluşturmak isteyenlerin perdelerini değiştirmesini öneriyoruz.

Temel mutfak dizaynının dışına çıkmadan yani ışık geçirgenliği yüksek ama desenleri çiçekli ya da geometrik objelerle oluşturulmuş perdeleri kullanmak, vintage mutfak dekorasyonu için önemli bir yere sahiptir.

Vintage mutfak dekorasyonu için sadece duvarların pastel renklerle boyanması yetmez. Aynı zamanda küçük aksesuarların da pastel renkli olması yakalamak istediğiniz o klasik hava için önemli bir ayrıntıdır.

Yer döşemesi için de mutfağın bütününü kapsayan bir uyum yakalamak gerekir. Bunun için yuvarlak şekle sahip bir halı kullanabilirsiniz. Kullanacağınız halı deseni ve rengi de yine mutfağın genel dekorasyon niteliğine uygun olmalıdır.

Vintage mutfak aksesuarları

Vintage mutfaklarda kullanacağınız aksesuarlar önemli bir yere sahiptir. Sadece mobilyalar ve dolaplar ile değil aynı zamanda ufak biblolar, mutfak gereçleri, duvara asacağınız çerçeveli bir ayna da mutfağınızdaki değişime katkı sağlayacaktır.

Vintage mutfak dekorasyonunda sıklıkla gördüğümüz mutfağınızı renklendirecek dekoratif raflar için daha önce yazdığım yazımı okuyabilirsiniz.

Geçmişe duyulan özlemin de içinde barındırıldığı vintage mutfaklarda soğuk fayans duvarlar yerine çiçekli ve eski dönemleri yansıtan duvar kâğıtları kullanmak sıcak bir atmosfer oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Vintage mutfaklarda ahşabın eskitilerek oluşturulan yaşanmışlık hissini en çok vintage mutfak dolaplarında görmekteyiz. Bu dolapların özellikle camlı olanlarında bu hissi daha fazla yaşayabiliriz.

Dolapların vintage mutfak perdeleri ile uyumlu olmasına dikkat edersek mutfağımıza istediğimiz havayı katmada daha başarılı oluruz.

Vintage mutfaklarda kullanılan mutfak dolaplarının renk seçiminde zıt bir renk kullanmak yerine zemin ve duvar renklerine uygun pastel renklere sahip tonları tercih etmek doğru bir seçim olacaktır.

Vintage mutfak modelleri

Aşağıda sizler için derlediğim en iyi 10 vintage mutfak dekorasyonu modellerini görsellerin üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Çok daha farklı mutfak dekorasyonu arıyorsanız bir de pembe renk mutfak dekorasyonu yazımı okumanızı öneririm.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here