Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

1
Yatak odası renkleri

Günlük hayatın yorucu temposunu atacağınız ve ertesi güne zinde başlamak isteyeceğiniz yatak odasında dekorasyon renkleri doğru seçilmelidir. Yatak odası renkleri nasıl olmalı sorusunun hemen aklınıza geldiğini biliyorum.

İşte sizlere bu yazımda dinlendirici etkisinin çok daha ön plana çıkacağı yatak odası renkleri hakkında bilgiler sunacağım.

İyi bir uyku için odanın doğru renklerle döşenmesi gerçekten çok önemli. Sizi rahatlatacak ve uyandığınızda kendinizi iyi hissettirecek renklerle bir tasarım düşünmelisiniz.

Bu noktada size yumuşak yani soft ve pastel tonları öneriyorum. Aşağıda sizler için hazırladığım örnek yatak odası renkleri galerisinde de bu renklere bir göz atabilirsiniz.

Dekorasyonda kullandığınız renkler o odanın atmosferini baştan aşağı etkileyen en önemli etkenlerin başında gelir. Mesela açık renklerle donatılmış bir yatak odası çok daha ferah ve aydınlık bir görünüme kavuşacaktır.

Mesela krem renginden mutlaka yararlanmalısınız. Sizi dinlendirecek renklerin başında gelir. Tıpkı beyaz renk gibi.

Yatak odası renkleri içerisinde odanın sıradan görünmemesi için kontrast oluşturacak koyu renkler de tercih edilmeli. Ancak bu renk oranı sınırlı olmalıdır.

Odaya biraz daha canlılık katmak isterseniz istediğiniz renklerden oluşan bir tabloyu duvarda değerlendirebilirsiniz.

Bir başka renk olan toprak rengini de doğal bir ortam yaratmak için kullanabilirsiniz. Allah’ın bizlere bahşettiği en güzel renklerden biri olan toprak rengini, yeşil ile birlikte kullanılarak farklı bir kombin de yakalayabilirsiniz.

Yeşil renk için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Yeşil huzur verici ve sakinleştirici etkisiyle hemen hemen tüm odalarda kullanabileceğiniz bir renktir.

Yalnız kullanılacak yeşil tonu çok önemlidir. Mesela göz yorucu ve göz alıcı fıstık yeşili yatak odası için doğru bir ton olmayabilir.

Size bir tüyo daha vermek isterim. Yeşili kahverengi ve beyaz ile kombin yaparsanız son derece uyumlu bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz.

Renk paletinde olmazsa olmaz yatak odası renkleri içerisinde mavi renk başı çekiyor desem yeri var. İç huzuru dengeleyen ve yine sakinleştirici etkileriyle en önemli renklerin içerisinde yer alan yumuşak mavi rengi unutmamak gerekiyor.

Dikkat ederseniz okullarda genellikle mavi renk ve tonları iç mekanda özellikle kullanılıyor. Mavi rengin “öğrenme” üzerine de olumlu etkiler yaptığını da belirtmek gerek.

Sıkıntı ve acıyı hafiflettiğine inanılan toz pembe renkleri de yatak odası renkleri içinde kullanılabilir.

Sizlere yatak odası renkleri hakkında açıklamalarda bulundum şimdi de sizler için hazırladığım örnek yatak odası renkleri galerisini incelemenizi öneriyorum.

Bu galeride birbirinden farklı yatak odalarında kullanılan birçok rengi bir arada görebilecek, örnek dekorasyonlardan yararlanabileceksiniz.

Örnek yatak odası renkleri

Kullanılan renkleri incelemek için görsellerin üzerine tıklayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here