Yatak Odası Dekorasyonu
Yatak Odası Dekorasyonu

Yeni evlenecek çiftler için yazmayı düşündüğüm ancak bir türlü yazamadığım yatak odası dekorasyonu konusunu nihayet sizlerle buluşturdum. Bu yazımda yatak odası dekorasyonu hakkında genel bilgiler sunarak nasıl bir model seçmeniz gerektiği hakkında bilgiler vereceğim. Ayrıca renk seçimi hakkında da fikirlerimi sunarak sizler için hazırladığım galeri ve video ile sizi baş başa bırakacağım 🙂

dar-odaya-dekorasyon
yatak odası dekorasyonu

Dar yatak odası dekorasyonu

Yatak odanız dar olabilir, bunu kendinize dert olarak edinmemelisiniz. Çözüm yollarını bulmak sizin için daha akıllıca olabilir. Peki, dar yatak odası nasıl dekore edilecek? Dar bir odayı geniş göstermek için açık renkler tercih edilmelidir. Benim favorim her zamanki gibi beyaz renkten yana. Beyaz renk yatak odanızı olduğundan çok daha geniş gösterecektir. Duvarlarda kullanacağınız renk ile tavanda kullanacağınız renk mutlaka aynı olmalı. Duvar ile tavan renginin aynı renk kullanılmasının sebebi yatak odasında köşe algısını azaltarak odanın daha ferah görünmesi için.

yatak-odasi-nasil-dekore-edilmeli

Yatak odanızın geniş görünmesini istiyorsanız büyük aynalar kullanmalısınız. Aynalar dar bir alana sahip olan yatak odasının çok daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Odanızda ayna koyulacak ya da büyük ayna koyulacak bir alan bulamadıysanız endişe etmeyin elbise dolabınızın kapaklarını aynalı seçerek bu dertten kurtulabilirsiniz. Aklınızda bulunsun yerden tavana kadar uzanan aynalar odanızı olduğundan büyük gösterecektir.

kücük-yatak-odasi-dekorasyonu

Yatak odası dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?

Yatak odasında renk uyumu çok önemlidir. Açık ve canlı renkler kullanmanız içinizi açacaktır. Hem duvar rengi olarak hem de mobilya renginde açık tonlar kullanmanızı öneriyorum. Ayrıca koyu perdeler kullanmaktan kaçının çünkü odanızı bu renkler boğar ve odanın geniş görünmesini engeller.

Yatak odası dekorasyonu yapılırken pencere önüne eşya koymak ya da eşya ile kapatmak doğru değildir. Yatak odasının doğal güneş ışığından yararlanmasını engellemek yerine daha doğru eşya konumlandırması yapmalısınız. Unutmayın, “Güneş girmeyen eve doktor girer.”

Yatak odasını canlandıracak aydınlatma ünitelerinden yararlanmayı unutmayın. Bu noktada bir önceki gün kaleme aldığım abajur modellerinden yararlanabilirsiniz.

yatak-odasi-dekorasyon-onerileri

İşlevsel yatak odaları

Yatak odası dekorasyonunda eşya depolama alanlarını aktif kullanabilmek oldukça önemli. Mesela elbise dolabınızın raflarla dolu olması elbiseleriniz için olmazsa olmazlar içerisinde. Ya da yatak başucunda belirli bir alandaki yerleşimle eşya depolama alanı üretebilirsiniz. Bir de size tavsiyem dekorasyon zevkinizden biraz taviz verin ve sandıklı baza yatak kullanın. Çünkü baza içerisine yatak örtüsü, nevresim takımı, yastık, yorgan gibi sene içerisinde yatak odasında işinize yarayacak birçok ürünü depolayabiliyorsunuz. Ayrıca yatağınızın uç kısmında sandıklı puf ya da ahşap sandık kullanmanız mümkün.

Yatak odası olsun diğer odalar olsun dekorasyon ne kadar anlatılırsa anlatılsın yaparak ve yaşayarak öğrenmek kadar etkilisi yoktur. Sizler de buradaki tecrübelerden yararlanarak yatak odası dekorasyonu için gerekli işleri yapabilirsiniz. Sizlere fikir vermek adına paylaştığım galeriden yatak odası dekorasyonu için örnekler bulabilirsiniz. Ayrıca videoyu izleyerek örnek yatak odası dekorasyonlarını da görebilirsiniz. Her şey gönlünüzce olsun 🙂

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here