Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi


Gelişen tasarım modeli ile evlerimizde oluşturduğumuz dekorasyonlar gündelik hayatta her kesimin önem verdiği konulardan biridir. Özellikle yatak odası bu dekorasyonların başında gelmektedir. Gününüzün uyku ve dinlenme alanında en çok vakit geçirdiğiniz ve yarattığınız alana göre bu süreyi çok daha fazlalaştırabileceğiniz bir oda olan yatak odası, tasarım açısından en çok dikkat edilmesi gerekilen odaların başında gelir. Nitekim günün yorgunluğunu ve stresini atacağınız bu mekanda sizi yoracak ve sizi bastıracak bir dekorasyon hoş bir atmosfer yaratmayacaktır. Bu nedenle yatak odası dekorasyonu konusunda dikkat etmeniz gereken pek çok husus vardır. Sizlerde yazımızın içerisinde yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı sorusunun cevabını pek çok fazla detayla öğrenebilir ve yatak odası dekorasyonu örnekleri sayesinde, kendi evinize de uygulayabileceğiniz ilham niteliğindeki fikirlere erişebilirsiniz. Yatak odası stili de değişkenlik gösterebiliyor.


Yatak odası dekorasyon ipuçları

Günümüzde gerçekleştirilen pek çok tasarım programlarında da rastlayabileceğiniz üzere, derinliği ve sakinliği oldukça korumanız gereken bir oda niteliğinde, evinizin en sakin köşesi olan yatak odanızı tasarlamanız için pek çok fikir mevcut ancak, bunların hepsi her insanın beklentilerini karşılayabilecek nitelikte değildir. Bu nedenle sunulan içeriklerde kendinizi aramanızı tavsiye etmemiz yanlış olmaz. Kendinize en uygun yatak odası tasarımı seçmeniz ve odanıza uygulamanız en doğru tercih olacaktır. Sizler için kafa karıştırmadan, yatak odanızı nasıl planlamanız gerektiğine dair bir şema çıkaracak olursak, yatak odanızı 6 farklı bölmeye ayırarak anlatmaya başlayabiliriz.

Yatak Odası Takımları Nasıl Seçilmeli ve Kombin Edilmeli?

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Yatak odası takımları seçimi ve örnek kombinler

Günümüzdeki mobilya pazarı eskiye oranla çok gelişmiş olduğundan, her bütçe ve zevke özel pek çok markaya rastlamak oldukça kolaydır. Bu nedenle araştırmalarınız sonucunda kendinize en uygun yatak odası takımını bulmanız hiçte zor olmayacaktır. Ancak bizim tavsiyelerimizi dinlemenizde de fayda var. Baştan beri dediğimiz üzere evin en dingin odası özelliğini taşıyan ve günün yorgunluğunu atmanızı sağlayan bu odada tercih edeceğiniz yatak odası takımınız, sizlerin konforunu sağlamak durumundadır. Bu nedenle tercihlerinizde öncelikle konfor özelliğini baz almalısınız. Daha sonrasında gözünüze hitap edecek olan renk ve şekil konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar var. Öncelikle karmaşık bir görüntüden ziyade tercih etmeniz gereken görüntü kesinlikle sadelikten yana olmalıdır. Buna oranla tercih edeceğiniz beyaz, krem, pudra rengi yatak odası takımları sizlere oldukça dinginlik verecektir. Karmaşadan uzak kaldığınız ölçüde rahatlık yakalayacağınızı bilmenizde fayda var.


Yatak Odası Halısı Nasıl Seçilmeli?

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Yatak odası halı seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli

Yatak odası mobilyasını seçtikten sonra belki de en çok önem vermeniz gereken konulardan bir olan yatak odası halısı tam anlamıyla sizlerin konforunu sağlayacak bir objedir. Tercihen seçebileceğiniz yumuşak ve sert yapıdaki halılar sizlerin sağlığına oldukça büyük etkide bulunacaktır. Halı deyip geçmemekte fayda var çünkü günümüzde dokuma ve makine yapımı pek çok halının olmasının yanı sıra pek çok yapıda halıda mevcut. Önerimiz beraberinde tercih edeceğiniz yatak odası halısının özellikle yumuşak bir yapıda olması sizler açısından anti stres özelliğine sahip olacaktır. Daha çok püsküllü ve tüylü halıların revaçta olduğu yatak odası halısı modellerinde özellikle desenli olmayan sade halılar hem görüntü açısından sizi daha az yoracak, hem de odanızın sadeliğini korumasında sizlere yardımcı olacaktır.

Yatak odanızdaki halıyı değiştirmek ya da yeni eviniz için yatak odası halısı almak istiyorsanız yatak odası halı seçimi hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Bir mekanın görüntüsüne ahenk katan en önemli detay halılardır. Bu nedenle halının görselliği önem taşır. Özellikle yatak odası halı seçimi sizin tarz ve stilinizi yansıtır.


Yatak odası kişiye özel olan alanların başında gelir. Diğer odalar için halı seçiminde farklı varyasyonlar düşünmenize rağmen, yatak odanız için halı seçiminde;

  • Zevkiniz,
  • Renk tercihiniz,
  • Mobilyalarınız,
  • Yatak örtünüz,
  • Hangi mevsimde olduğunuz

Önem taşıyacaktır. Halı seçiminizi bu skala doğrultusunda yaptığınızda doğru seçeneği bulabilirsiniz.


Yatak odası halısının özelliği eğer bekârsanız yalnızca sizi, eğer evliyseniz eşinizi ve sizi ilgilendirir. Bu bakımdan zevkinizi yansıtacak olan halıyı yatak odanızda kullanabilirsiniz. Yatak odanızın boyutlarına uygun olan ve sizin zevkinize uygun desenleri olan bir halı size hitap edecektir.

Yatak odanızda kullanımınız için en ideal renkler, krem ve gri tonlarıdır. Eğer çok titiz bir yapıya sahipseniz ve temizliği aksatmadan yapıyorsanız beyaz renkte bir halı kullanmak sizi strese sokmayacaktır. Yatak odanızda soft renkler kullanımı da ortamda sıcaklık simgesi olabilir. Canlı renklerin odaya kattığı ahengi de unutmamak gerekir.


Yatak odası halınızı, gardırop, etajer ve yatak başlığınıza uygun olarak da seçebilirsiniz. Hatta mobilyanızda bulunan küçük bir detayın halınızın üzerinde de olmasını sağlayabilirsiniz. Mobilyalarınızın rengine, klasik ya da gösterişli oluşuna uygun bir halı seçebilir, özel bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Yatak Odası Gardırobunda Boyutlar ve İşlevsellik?

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Yatak odasında işlevsellik

Yatak odanızın ve hatta evinizin en büyük depo alanlarından olan dolaplar sizler için hayat kurtarıcı materyallerdendir. Özellikle yatak odası denince işlerin çokça değiştiği bu bölmede boyut her zaman maksimumda tutulmalıdır. Tüm kıyafetlerinizin yanı sıra aksesuarlarınızın ve ev tekstili ürünlerine giren yastık, yorgan tarzı ürünlerin de içerisine depolandığı yatak odası dolabı tercihi gerçekten önemli bir husustur. Bunun yanı sıra işlevsel olarak bölmelerinin yeterli ve kullanışlı olması da oldukça önemlidir. Bunun için dolabınızda bulunan ara gözler, çekmeceler ve askılıkların yeterli sayıda olması sizlerin işini kolaylaştıracaktır.


Yatak Odası Perdesi Nasıl Seçilmeli?

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Yatak odası perdesi seçimi ve dikkat edilmesi gereken detaylar

Günümüzde perde deyince akla ilk gelen storlar yatak odanızda sadeliği korumanız için kullanabileceğiniz, oldukça şık ve konforlu perdelerdir. Eskiden vazgeçmekte zorlananlar için tabiki de kullanımı karmaşık gelen bu stor perdeler yerine tercih edeceğiniz tül ve kanat formundaki perdelerde tercihe göre şık görüntüler yaratabilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey aşırılıktan uzak durarak seçim yapmanızdır. Bunun dışında ise yaşantınıza göre tercih edeceğiniz perde türleri bile değişebilir. Bu nedenle perde fonksiyonlarına ve perde modellerine dikkatlice araştırma yaparak tercih etmek en doğru seçim olacaktır.

Yatak Odası Avizesi Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Yatak odası avizesi hakkında

Yatak odalarındaki en büyük ayrımlardan biri olan avizeler gerçekten yatak odalarında büyük karmaşalara sebep olabilecek niteliktedir. Bu nedenle yatak odanızda tercih edeceğiniz aydınlatma seçeneklerine oldukça dikkatli bir şekilde karar vermeniz gerekir. Bu nedenle seçim yapacağınız avizeniz için tarzınızı bilmenizde fayda var. Piyasada bulunan çeşitli boyut renk ve seçenekteki avizelerden yatak odası için önerebileceğimiz olanlar genelde yere yakın olmayan ancak geniş aydınlatmalara sahip olan avizelerdir. Tavana yakınlığının yanı sıra tavandaki kaplamasının da oldukça önemli olduğu, gözünüzü yormayan avizeler sizler için oldukça kullanışlı olacaktır.

Yatak Odasında Abajur Nasıl Seçilmeli?

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Abajur seçimi

Aydınlatma için tercih ettiğiniz avizelerin çok fazla ışıklı geldiği anlarda kullanıma uygun aplik veya abajur tercihleri de sizleri pek çok zamanda kurtaracaktır. Örneğin kitap okurken, tercihe göre televizyon bulundurduğunuz yatak odanızda dizi veya film izlerken, fazla aydınlatmaya ihtiyaç duymazsınız. Bu nedenle yatak odanızda  tercih edeceğiniz ufak aydınlatmalar sizler için çok iyi bir seçim olacaktır.

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Günün yorgunluğu attığımız yatak odası, kadınlar için de en özel anlardır. Çünkü kadınların hem bütün mahremiyetini gizler, hem de onlara ait olan alanlardır. Bunun için her kadının yatak odası onun için çok önemlidir. Doğal olarak yatak odası dekorasyonu da çok önem taşımaktadır. Peki, adım adım yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır işte detaylar:

Yatak Önemli

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Yatak odası dekorasyonunda yatağın önemi

Bütün günün yorgunluğunu uyurken atacağınızdan uyuyacağınız yatak çok önemlidir. Yatağınız rahat ve ortopedik olmalı, sizin vücudunuza göre şekil almalıdır. Yatağınızın rahat olmasının yanı sıra büyük yataklarda tercih sebebiniz olmalıdır. Bu sayede daha rahat bir uykuya kavuşabilirsiniz.

Gardırop Kullanışlılığı Önemli

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Yatak odasında gardırop kullanışlılığı

Gardırobunuzun kullanışlı olması dekorasyondan daha çok önem taşımaktadır. Çünkü gardıroplar evin bütün döküntüsünü toplayacak olan alanlardır. Evin bütün döküntüsünü toplamak için gardıroplarınızı kullanacağınızdan, gardırobunuzun geniş bol çekmece ve raflı olması gerekmektedir. Ayrıca askılık alanına dikkat ediniz. Uzun elbiselerinizi astığınızda sorun yaşamayacağınız uzunlukta bir de askılık yaptırın.

Halı Uyumu

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Yatak odasında halı uyumu

Genel dekorasyonun sağlanmasında elbette ki halının önemi büyüktür. Halı tamamlayıcı parçadır ve dekorasyonun ana hatlarını ortaya koymaktadır. Doğru bir halı ile doğru bir görüntüye kavuşulabilir. Halınız yatak örtünüzle uyumlu olmalıdır. Ancak daha sıcak ve samimi bir ortam yaratmak istiyorsanız tüylü halıları yatak odanızda tercih edebilirsiniz. Tüylü halılar genel olarak çok şık halılardır. Ancak tüylü halıların temizlenmesinin zor olmasından kaynaklı olarak diğer odalarda tercih etmemeniz en doğru olanıdır. Ancak yatak odasının sık bir kullanımı yoktur. Bunun için de yatak odalarında tercih edebilirsiniz.

Soft Renkler

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Yatak odası dekorasyonunda soft renkler

Yatak odaları geleneksel olarak eskiden bu yana ya kırmızı ya da pembe olarak döşenmektedir. Ancak artık geleneklere uymayı bir kenara bırakıp, daha modern bir odaya kavuşabilirsiniz. Soft renkler ile yapacağınız dekorasyon hem modern hem de şık bir görüntüye odanızı ulaştırmanızı sağlayacaktır. Yatak odanızda soft renkler kullanarak odanızı duru ve hoş bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Aydınlatma

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Yatak odasında aydınlatma

Yatak odası dekorasyonunda en önemli olan noktalardan biri elbette ki aydınlatmadır. Yatak odanızda çok net ve parlak ışıklar kullanmak yerine soft, gece ışıkları kullanmanız daha güzel olacaktır. Ayrıca yatak odasında mumlar kullanarak yatak odanızın daha romantik bir hava yakalamasını da sağlayabilirsiniz.

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yatak Odası Dekorasyonu Bilmeniz Gereken +8 Bilgi
Küçük yatak odası

Yatak odası evin önemli odasıdır. Misafirlerinizi ağırladığınız şık ve özel misafir odası kadar yatak odası da sizin kendinizi rahat ve özel hissetmenizi sağlayacaktır. Odada kullanılabilecek ve rahatlığınızı sağlayacak bir yatak olmazsa olmazlardandır. Kıyafet ve eşyalarınızı kolaylıkla düzenleyebileceğiniz gardırop ve makyaj bölümü kesinlikle ihtiyaç alanınızı oluşturur. Peki küçük yatak odası dekorasyonu nasıl olmalıdır? Büyük odanın kullanımı ve dizaynı kolay olurken küçük odaları da şık ve kullanışlı hale getirmeniz de mümkündür.

Yatak odanız küçük ise onu büyük ve rahat ortam şekillerine dönüştürebilmeniz mümkündür. Kullanacağınız yatak boyunun standart olması çünkü daha büyük yatak alanınızı daraltacaktır. Gardırop seçimi yine aynı şekilde çok büyük olmamalıdır hatta odada gardırop için uygun bir köşe ya da çıkıntı kısmı da değerlendirilebilir. Açık renkler ve pencere detayları sizin işinize yarayabilir.

Yatak odanız büyük iken yanlış seçimlerle küçültme olabileceği gibi doğru fikirlerle büyültebilme durumunuz da olabilir. Bunun için doğru seçim ve fikir ile özel alanınızı ferah bir alana dönüştürebilirsiniz. Küçük yatak odası dekorasyonu için peki kurtarıcı ürünler nelerdir?

  • Ayna
  • Sade perde
  • Yatak seçimi
  • Duvar renkleri
  • Mobilya seçimi

Bunlara dikkat edilirse ve doğru seçimlerle odanızı geniş ve ferah göstermenin şansını yakalamış olursunuz.

Büyük odayı fazla ürün ve yanlış seçimlerle daha dar alana dönüştürebilirsiniz. Küçük yatak odası daha dar ve kullanılmaz yanılgısından kurtulmanız mümkün ve olduğundan daha ferah odaya kavuşabilmeniz mümkündür. Bunun için daha doğru parça ve gerekli ürünler yeterli olabilmektedir. Bu doğru parçaları inceleyelerek seçimler sunabiliriz.

İlk dikkat edilmesi gereken eşyalardan önce duvarın renk seçeneği olmalıdır. Küçük odayı ferah ve geniş göstermek için koyu renklerden kaçınılmalıdır açık ve soft renkler tercih edilmelidir. Bir diğer seçenek ise doğru tercih ile tek bir duvarı farklı bir renk ile boyanabilir bu da odaya derinlik verilmesini sağlayabilir. Diğer bir nokta pencere kısmıdır. Pencere açık ve güneş alma özelliği ile içeri giren ışığı doğru değerlendirme olanağı ile daha geniş gözükmesini sağlayabilirsiniz . Doğru adımlar ile ilerleyince sıra diğer ürünlere geliyor. Peki diğer ürünler neler olabilir ve ne şekilde kullanılmalıdır?

Aynalar kadınlar için olmazsa olmaz bir parçadır ama doğru yerde ve ortamda kullanıldığı zaman daha çok alanları doğru değerlendirmiş olursunuz. Aynaları ne şekilde kullandığımız da önemlidir.

Yatağımızın baş kısımdaki duvarda kullanılabilinir ve bu sayede daha geniş olunması sağlanabilir. Tercih edilen gardırop odadaki çıkıntı ya da en uygun köşe kısmı tercih edilebilir ve özellikte odaya uygun ebat olunması tercih edilmelidir. Kullanılan renklerin açık olması da diğer önemli bir seçenektir.

Bu içeriği puanlamak ister misiniz?
[Katılım: 1 | Puan Ortalaması: 5]
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x