Dekorasyonu tava arasına uygulamak oldukça güçtür. Tavan arası en üst katın alt kısmı ile çatının arasında kalan alandır. Genellikle tavan aralarında kirişler açıktır ve tavandaki köşelere erişmek oldukça güçtür. Bu nedenle tava araları son derece ilginç yaşam alanlarıdır diyebiliriz.

tavan-arasi-dekorasyon

Tavan arası nasıl değerlendirilmeli?

Çoğu evde tavan araları, pencereler ve merdiven vasıtasıyla yatak odası ya da ofis şeklinde kullanılmaktadır. Bazı evlerde de depo şeklinde kullanılan tavan araları vardır. İşte bu yazımızda tavan arasını nasıl yaşanabilir alanlar haline getirebileceğiniz hakkında bilgiler edineceksiniz.

tavan-arasi-duzenleme

Tavan araları alçak ve ulaşılması zor, düzenlemesi zahmetli olması bakımından dekorasyon işleri de epey meşakkatlidir. Çatı altında kalan ve genellikle ölü alanlar olarak tabir edilen bu alanları yaşanabilir hale getirmek yaratıcılık ve ciddi dekorasyon bilgisi gerektirir.

Tavan aralarını daha kullanışlı alana dönüştürmek için bence tüm olanakları gözden geçirmelisiniz. Dolaplar, oturma grupları, halı, süs eşyalarınız ve kitaplık gibi eşyalarla tavan arasında harikalar yaratmanız mümkün.

Tavan arası için renkler ve mobilyalar

tavan-arasi-yasam-alanlari

Tavan arası için kullanacağınız duvar rengi mutlaka açık ve iç açıcı renkler olmalı. Diğer mobilyalarla da sağlam bir kombinasyon yapılabilirse ferah ve kullanışlı bir yaşam alanı sizleri bekler. Mobilya seçiminde de titiz davranmak gerekir. Örneğin, açık renk kullanılacak mobilyalar odanızın havasını değiştirebilir.

Tavan arasında aydınlatma da oldukça önemli ışıklandırmayı doğru ürünlerle doğru yerlere konumlandırmanız işinizi kolaylaştıracak daha nezih bir ortam yakalayabileceksiniz. Örneğin, dar olan tavan aralarında sarkıt şeklinde olan aydınlatma üniteleri yerine daha az yer kaplayan ünitelere yönelmeniz lehinize olacaktır.

tavan-arasi-ev-duzenleme

Kullanacağınız halılar da tavan arası dekorasyonuna uyumlu olmalı. Örneğin, saggy halılar doğru seçim olabilir.

Sizler için hazırladığım yaşanabilir tavan arası çözümleri için galerideki görselleri inceleyin. Umarım kendinize en uygun olan dekorasyonu bulabilir, tavan arasını en güzel şekilde değerlendirme şansına erişebilirsiniz.

En iyi 22 modern salon dekorasyonu yazımı okumadan kararınızı vermemenizi öneriyorum. Sizler de tavan arasını değerlendirme noktasında fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here