Öğrenciler için Visense Marka Bez Dolap Modelleri

Herkesin Evde Görmek İsteyeceği IKEA Oturma Grupları

Banyoyu Yenilemek İsteyenlere 4 Farklı Banyo Dolabı Önerisi

Dekorasyonda Desenler Nasıl Kullanılmalı?

Yanmış Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 15 Ocak 2017

Hepimizin başına gelebilecek sorunlardan biri de çaydanlığın ocak üzerinde unutulması ve bunun sonucunda yanmış çaydanlık ile yüz yüze kalınmasıdır.

Genellikle dalgın olduğumuz zamanlarda ortaya çıkan böyle durumlarda çaydanlığın içindeki suyun bitmesi asıl problemin başlangıcını oluşturur.

Çaydanlığın içinde ısı verilecek suyun olmaması sebebiyle ısı doğrudan çaydanlık üzerinde yoğunlaşır ve kararmalar başlar.

Kararan çaydanlığın çözümü bulunabilir ancak bu tip durumlarda ilk müdahalelerde hata yaparsak çaydanlığı bir daha kullanamayabiliriz.

Genellikle çaydanlığın sap kısmının ısınması ve yanmaya başlaması ile kokudan dolayı fark edilen yanmış çaydanlık vakalarındaki ilk müdahalede asla çaydanlığa soğuk su tutmayın.

Soğuk suyun tutulması genleşmiş olan metalin ani büzülmesi ile çatlamalara ya da çaydanlık tabanının ayrılmasına neden olabilir. Bunun yerine ocağı kapatın ve çaydanlığın kendi kendine soğumasını bekleyin.

Yanmış çaydanlık eski haline nasıl gelir

Kararan çaydanlık nasıl temizlenir

Çaydanlık nasıl parlatılır

Yanmış çaydanlığı tekrar eski haline getirip kullanmayı düşünüyorsanız bunun için çok kolay uygulayacağınız ve etkili bir yöntem var.

Bu yöntem için gerekli malzemelerimiz sadece sirke ve karbonat. Hiçbir kimyasal maddenin kullanılmadığı bu yöntem, aynı zamanda sağlık açısından da bir sorun teşkil etmiyor.

Bir çay bardağı sirke ve bir yemek kaşığı karbonat, su ile karıştırılarak geniş bir tencereye alınır. Bu tencerenin içine yanmış çaydanlık konulur.

Sirke ve karbonat karışımı ile bir süre kaynatıldıktan sonra çaydanlık soğumaya bırakılır. Su ile durulanan çaydanlığın içi kısmındaki kararmaları gidermek için de aynı karışımı kullanabilirsiniz.

Buna rağmen çaydanlığın içinde geçmeyen inatçı kararmalar varsa aynı karışımı çaydanlığın içini ovmada da kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm.

Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir merak edenler için konumu okumayı unutmayın. Mutfakta temizlik bitmez, tenceredeki yanmış yağ lekesi nasıl öğrenmek için tıklayın.

Kararan çaydanlık temizleme fikirleri

Yanmış çaydanlık temizleme yöntemlerinden biri de limon tuzu kullanılarak gerçekleştirilir. Bu temizleme yönteminde bir yemek kaşığı limon tuzu çaydanlığın yanan kısmına kadar doldurulmuş suyun içinde karıştırılır.

Limon tuzu ile karıştırılan su, 5-10 dakika kadar kaynatılır. Böylece yanmış çaydanlıktaki kararmaların yok olduğunu göreceksiniz.

Kararan çaydanlıklar, bunların haricinde amonyak içerikli krem temizleyicilerle de temizlenebilir.

Bu temizleyiciler her ne kadar kimyasal madde barındırsalar da güvenilir markaların, insan sağlığına zarar vermeyen ürünlerini, temizleme talimatları doğrultusunda ve aşırıya kaçmadan uyguladığımızda güzel sonuçlar alabiliriz.

Kararan çaydanlık en kolay şekilde nasıl temizlenir merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm. 

 

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 🙂

Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

Bunlar da var!
Ahşap Ev Dekorasyonu Stili

Ahşap Ev Dekorasyonu Stili

20 Ağustos 2015