Stüdyo Daire Dekorasyonu Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Çocuklarınızı Şımartacağınız IKEA Çocuk Odası Fikirleri

Şaşırma Garantili Çamaşır Mandalından Yapılan 21 Yaratıcı Fikir

Cam Aksesuarların Saf ve Doğal Enerjisinin Dekorasyona Etkisi

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Nasıl Yapılır 27 Aralık 2016
552

Evinizde ya da iş yerinizde yapılan boyaların etrafa bulaşma riski her zaman vardır. Bu boyalar özellikle sentetik boya dediğimiz türdense yağlı boya lekesi sizin için kâbus haline gelebilir. Çıkarılması en zor lekelerden birinin de yağlı boya lekesi olduğunu bilmeyen yoktur.

Kırılıp dökülecek malzemeleri taşırken, kalabalık mekânlardan geçen insanların yol açma yöntemlerine kadar girmiş olan “Değmesin yağlı boya” ifadeleri de bu leke türünün ne kadar inatçı olduğunu gösterir.

Giysideki boya lekesi nasıl çıkar

Giysideki boya lekesi nasıl çıkar

Giysileriniz eğer pamuklu, yünlü veya keten kumaştan üretilmişse yağlı boya lekesi üzerine bol miktarda pudra serpilmelidir. Bir süre beklenildikten sonra lekeli olan kısım alkole batırılmış temiz bir bezle iyice silinmelidir.

Bu işlemi yaparken maske ve eldiven kullanmak ve temizleme işlemini hava sirkülasyonunun olduğu açık bir alanda yapmak, sağlık açısından önem taşımaktadır.

Bu yöntem başarılı olmamışsa ya da evde pudra yoksa amonyak kullanılarak da yağlı boya lekesi çıkarılabilir. Bunun için lekenin üzerine bir miktar amonyak dökülür ve 20 dakika kadar beklenilir. Daha sonra leke eter ya da alkol ile çıkarılabilir.

Yağlı boya lekesini kumaş üzerinden çıkarmanın diğer bir yöntemi de lekenin bulunduğu bölgenin ters çevrilerek ılık su ve deterjanla silinmesi ve bu işlemin leke çıkıncaya kadar sürdürülmesidir.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta deterjanın ağartıcı özelliğe sahip olmamasıdır. Bu özellik kumaşınıza ve kumaşınızın rengine zarar verebilir.

Yağlı boyaların lekelerinden bahsetmişken daha farklı leke olayları ile de karşılaşabiliriz. Bu noktada daha önce kaleme aldığım çikolata lekesi ve tükenmez kalem lekesi yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Yerdeki boya lekesi nasıl çıkar

Yerdeki boya lekesi nasıl çıkar

Yere damlatılan boya lekeleri için temel kural leke oluşur oluşmaz hemen müdahale etmektir. Yerdeki lekelere müdahale edilmezse lekenin çıkması biraz daha zor olacaktır.

Eğer zemininiz parke ise ve boya yağlı boya değilse zemindeki lekeyi önce sıcak su ile ıslatılmış bir bez vasıtasıyla yumuşatmalı ve akabinde leke silinmelidir.

Bunun yanında bu lekeleri çıkarmak için aseton da kullanılabilir ancak aseton parke zeminde çok fazla bekletilmemelidir.
Parke üzerindeki yağlı boya lekesi için en güzel uygulama tinerdir.

Tiner, boya lekesini parkeden uzaklaştıracaktır. Aseton gibi tinerin de zemin üzerinde çok fazla kalmamasına dikkat etmek gerekir.

Yağlı boya lekesi nasıl çıkar videolu anlatımAlperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak ev dekorasyonu ve kendin yap projeleri ile ilgileniyorum. Dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
Yapılan Yorumlar

Fikirleriniz benim için önemli. Yazı hakkında yorumunuzu alabilir miyim?

İlginizi Çekebilir
Hızlı Boya

350 Profesyonel Boyacı İle 1 Günde Boya - Hizliboya.com

Dekupaj Nasıl Yapılır?

Dekupaj Nasıl Yapılır?

14 Mart 2017
456
Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

23 Şubat 2017
310
Bunlar da var!
2016 Ev Dekorasyon Trendleri

2016 Ev Dekorasyon Trendleri

7 Mart 2016
1.957
Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir?

Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir?

15 Kasım 2016
2.679