perde siparişi

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?(Videolu)Evinizde ya da iş yerinizde yapılan boyaların etrafa bulaşma riski her zaman vardır. Bu boyalar özellikle sentetik boya dediğimiz türdense yağlı boya lekesi sizin için kâbus haline gelebilir. Çıkarılması en zor lekelerden birinin de yağlı boya lekesi olduğunu bilmeyen yoktur.Kırılıp dökülecek malzemeleri taşırken, kalabalık mekânlardan geçen insanların yol açma yöntemlerine kadar girmiş olan “Değmesin yağlı boya” ifadeleri de bu leke türünün ne kadar inatçı olduğunu gösterir.

Giysideki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysileriniz eğer pamuklu, yünlü veya keten kumaştan üretilmişse yağlı boya lekesi üzerine bol miktarda pudra serpilmelidir. Bir süre beklenildikten sonra lekeli olan kısım alkole batırılmış temiz bir bezle iyice silinmelidir.

Bu işlemi yaparken maske ve eldiven kullanmak ve temizleme işlemini hava sirkülasyonunun olduğu açık bir alanda yapmak, sağlık açısından önem taşımaktadır.Giysideki boya lekesi nasıl çıkar
Giysideki boya lekesi nasıl çıkar

Bu yöntem başarılı olmamışsa ya da evde pudra yoksa amonyak kullanılarak da yağlı boya lekesi çıkarılabilir. Bunun için lekenin üzerine bir miktar amonyak dökülür ve 20 dakika kadar beklenilir. Daha sonra leke eter ya da alkol ile çıkarılabilir.

MUTLAKA OKUYUN:  Petek Havası Alma Nasıl Yapılır?(Videolu)

Yağlı boya lekesini kumaş üzerinden çıkarmanın diğer bir yöntemi de lekenin bulunduğu bölgenin ters çevrilerek ılık su ve deterjanla silinmesi ve bu işlemin leke çıkıncaya kadar sürdürülmesidir.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta deterjanın ağartıcı özelliğe sahip olmamasıdır. Bu özellik kumaşınıza ve kumaşınızın rengine zarar verebilir.Yağlı boyaların lekelerinden bahsetmişken daha farklı leke olayları ile de karşılaşabiliriz. Bu noktada daha önce kaleme aldığım aşağıdaki içeriklere bir göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çikolata lekesi nasıl çıkar ve tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Yerdeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Yere damlatılan boya lekeleri için temel kural leke oluşur oluşmaz hemen müdahale etmektir. Yerdeki lekelere müdahale edilmezse lekenin çıkması biraz daha zor olacaktır.
Eğer zemininiz parke ise ve boya yağlı boya değilse zemindeki lekeyi önce sıcak su ile ıslatılmış bir bez vasıtasıyla yumuşatmalı ve akabinde leke silinmelidir.

Yerdeki boya lekesi nasıl çıkar

Bunun yanında bu lekeleri çıkarmak için aseton da kullanılabilir ancak aseton parke zeminde çok fazla bekletilmemelidir.
Parke üzerindeki yağlı boya lekesi için en güzel uygulama tinerdir. Tiner, boya lekesini parkeden uzaklaştıracaktır. Aseton gibi tinerin de zemin üzerinde çok fazla kalmamasına dikkat etmek gerekir.

MUTLAKA OKUYUN:  Mutfak Temizliği için Uygulanabilir +7 Pratik Fikir


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin


0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x